საინფორმაციო შეხვედრა საქართველოში მოქმედი უცხო ქვეყნის საელჩოებისა და დელეგაციების წარმომადგენლებთან
23.10.2020
2020 წლის 23 ოქტომბერს, ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა უცხო ქვეყნის საელჩოებისა და დელეგაციების წარმომადგენლებთან საინფორმაციო შეხვედრა გამართეს, რომელიც 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნებთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას დაეთმო.
ცესკოს თავმჯდომარემ ის მნიშვნელოვანი ინიციატივები და აქტივობები მიმოიხილა, რომელსაც საარჩევნო ადმინისტრაცია პანდემიის პირობებში არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარების  უზრუნველსაყოფად ახორციელებს.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა საქართველოში მოქმედი უცხო ქვეყნის საელჩოებისა და დელეგაციების წარმომადგენლებს მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია არჩევნებთან დაკავშირებულ სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე, მათ შორის:
• საარჩევნო სისტემასთან და არჩევნებში ქალთა ჩართულობის ზრდის ხელშეწყობასთან დაკავშირებული ძირითადი საკანონმდებლო სიახლეები;
• საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები;
• ამომრჩეველთა ინფორმირების კამპანია და ჩართულ მხარეებთან განხორციელებული საინფორმაციო/სასწავლო პროგრამები;
• ამომრჩეველებისა და ჩართული მხარეებისთვის თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით შეთავაზებული საარჩევნო სერვისები;
• არჩევნების სანდოობისა და უსაფრთხოების ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად გატარებული მექანიზმები (მათ შორის, ეთიკის კოდექსების გაფორმება ჩართულ მხარეებთან, ადმინისტრაციული რესურსების არამართლზომიერად გამოყენების პრევენცია, საარჩევნო ადმინისტრაციის და პოლიციის ტრენინგი არჩევნების უსაფრთხოების საკითხებზე, დეზინფორმაციისა და სიძულვილის ენის გავრცელების პრევენცია);
• ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებები, საკანონმდებლო სიახლე ადაპტირებულ საარჩევნო უბნებთან მიმართებით და სასწავლო პროგრამები მოწყვლადი ჯგუფებისთვის (მათ შორის შშმ პირებისთვის).
შეხვედრის მონაწილეებს ასევე მიეწოდათ სტატისტიკური მონაცემები 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული საარჩევნო სუბიექტების, მათი წარმომადგენლების, დამკვირვებელებისა და მედია საშუალებების შესახებ.
შეხვედრის ბოლო ნაწილი კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა, რომლის ფარგლებშიც სწავლების ცენტრის დირექტორმა მონაწილეებს ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა კენჭისყრის დღეს მოქმედი ეპიდემიოლოგიური პროტოკლის თაობაზე და არჩევნებთან დაკავშირებული მათთვის საინტერესო სხვა საკითხების შესახებ.
საინფორმაციო შეხვედრა სსიპ - საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ლევან მიქელაძის სახელობის დიპლომატიური სასწავლო და კვლევითი ინსტიტუტის მხარდაჭერით ონლაინ ფორმატში ჩატარდა. შეხვედრას ესწრებოდა საქართველოში მოქმედი უცხო ქვეყნის საელჩოებისა და დელეგაციების 12 წარმომადგენელი, მათ შორის: ავსტრიის რესპუბლიკა (ელჩი); იტალიის რესპუბლიკა (მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე); გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკა  (მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე); საბერძნეთის რესპუბლიკა (მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე); ჩეხეთი (მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე); ნორვეგიის სამეფო (მრჩეველი პოლიტიკურ და ეკონომიკურ საკითხებში); ევროკავშირის დელეგაცია საქართველოში (ელჩის მრჩეველი, ელჩის მდივანი) შვედეთის სამეფო (მეორე მდივანი პოლიტიკურ საკითხებში); ლიეტუვის რესპუბლიკა (მესამე მდივანი); უნგრეთი (კონსული); იაპონია (ოფიცერი პოლიტიკურ და ეკონომიკურ საკითხებში).

On October 23, 2020 Tamar Zhvania, the CEC chairperson and Natia Zaalishvili, the Training Centre director held an informational meeting with the representatives of Foreign Embassies and Delegations operating in Georgia. Issues related to October 31, 2020 elections were discussed at the meeting..
The CEC chairperson briefed about the important initiatives and activities, carried out by election administration in order to ensure conducting of elections in safe environment under pandemic.
The Training Centre director provided the representatives of Foreign Embassies and Delegations operating in Georgia with the detailed information about various important topics related to the elections, such as:
• main amendments to the legislation related to the Electoral System and supporting women’s participation in the elections;
• regulations related to holding election in safe environment under pandemic;
• activities aimed at professional training of election commissions;
• informational campaign for the voters and informational/training programs for the stakeholders;
• electoral services offered to voters and stakeholders through using modern technologies;
• measures taken to ensure integrity and security of elections (such as, signing code of ethics with stakeholders, prevention of unlawful use of administrative resources, training for election administration and police on election security, prevention of disinformation and spread of hate speech). Activities aimed at supporting inclusive electoral environment, legal updates on adapted polling stations and training programs for vulnerable groups (including persons with disabilities).
The participant also got acquainted with the statistical data about the numbers of the representatives of electoral subjects, observers and media organizations registered for October 31, 2020 Elections.
Last part of the meeting carried on in Q/A mode, within which the Training Centre director delivered exhaustive information about epidemiological protocol active on the polling day and other topics of participants’ interest related to the elections.
The informational meeting was held in online format, with the support of LEPL - Levan Mikeladze Diplomatic Training and Research Institute of Ministry of Foreign Affairs. Twelve representatives from Foreign Embassies and Delegations operating in Georgia, attended the meeting, among them: Republic of Austria (Ambassador), Italian Republic (Deputy head of Mission); Federal Republic of Germany (Deputy head of Mission); Hellenic Republic (Deputy head of Mission); Czechia (Deputy head of Mission); Kingdom of Norway (Political and Economic Adviser); Delegation of the European Union to Georgia (Adviser to the Ambassador; Assistant to the Ambassador); Kingdom of Sweden (Second Secretary in Political Affairs); Republic of Lithuania (Third Secretary); Hungary (Consul); Japan (Political and Economic Officer).