ინფორმაცია საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სწავლების შესახებ 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებისთვის
27.08.2012
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასწავლო პროგრამის განმახორციელებელი პირები
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ეგიდით, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) პროექტი “სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუტების და პროცესების გაძლიერება“ ერთობლივი პარტნიორობით ახორციელებენ სასწავლო პროგრამას  საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისათვის.
საარჩევნო ადმინისრაციის მოხელეთა სწავლებას ატარებენ სასწავლო ცენტრის მიერ მომზადებული ფასილიტატორები და ტრენერები.
ფასილიტატორთა და ტრენერთა კორპუსის შერჩევა მოხდა საარჩევნო ადმინისტრაციაში არსებული საკადრო ბაზიდან და ღია კონკურსის წესით (26 ფასილიტატორი და 174 ტრენერი).
საოლქო  საარჩევნო კომისიის წევრთა  სწავლების კურსი განხორციელდა ორ ეტაპად:
I ეტაპი დაეთმო საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეების მიმოხილვასა და საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას  მიკუთვნებული საკითხების  განხილვას:
საოლქო საარჩევნო კომისიის შემადგენლობა და მუშაობის წესი
II ეტაპი დაეთმო საოლქო საარჩევნო კომისიისა და საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობის გაცნობას კენჭისყრის დღეს და შემდგომ პერიოდში:
საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა სწავლების განხორციელების პერიოდი: 12-15 აგვისტო, 2012 წელი.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა  სწავლების კურსი ხორციელდება სამ ეტაპად:
I ეტაპი დაეთმო საუბნო საარჩევნო კომისიის სრული შემადგენლობის (13 წევრი) სწავლებას, სასწავლო მოდულებია:
განხორციელების პერიოდი: 17 -26 აგვისტო, 2012 წელი
II ეტაპი ეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის, მოადგილისა და კომისიის მდივნის სწავლებას,  სასწავლო მოდულებია:
განხორციელების პერიოდი: 3 – 9 სექტემბერი, 2012 წელი
III ეტაპი ეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიის სრული შემადგენლობის  (13 წევრი) სწავლებას, სასწავლო მოდულებია:
• კენჭისყრის დღის ინსცენირება
განხორციელების პერიოდი: 11 - 27 სექტემბერი, 2012 წელი
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სწავლების ჩატარების კონკრეტული თარიღი, დრო და ადგილი განისაზღვრება გრაფიკებში, რომლებიც სწავლების შესაბამისი ეტაპის დაწყების წინ ქვეყნდება ცენტრის ვებ-გვერდზე (ტრენინგების ჩატარება გათვალისწინებულია ძირითადად საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და უბნებზე).
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სწავლება ხორციელდება კომბინირებული მეთოდით:
• ელექტრონული სწავლება  (გამოიყენება ვიზუალიზირებული ელექტრონული პროგრამა)
• როლური თამაშები (საუბნო საარჩევნო კომისიის პირველი სხდომის ინსცენირება და კენჭისყრის დღის ინსცენირება)
ორგანიზაციების - USAID, IFES, UNAG პარტნიორობით სასწავლო მასალები ითარგმნა და დაიბეჭდა ასევე ეთნიკურ უმცირესობათა ენაზე (სომხური, აზერბაიჯანული, რუსული). საერთაშორისო დამკვირვებლებისათვის სახელმძღვანელოები ითარგმნა ინგლისურ ენაზე.

Information on Training of EA officials for Parliament Elections of October 1, 2012
Under the auspices of the Central Election Commission of Georgia, in cooperation with the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings and the UNDP project “Credible and Sustainable. Electoral Institutions and Processes” carry out training program for the members of DECs and PECs.
Facilitators and trainers prepared by the Training Center shall provide trainings of Election Administration officials.
Corps of facilitators and trainers was selected from the staff base of election administration and via open competition (26 facilitators and 174 trainers).
Training stages of EA officials
There will be two stages of training program for DEC members.
I stage was dedicated to discussion of legislation novelties and issues within the competence of DEC:
• Registration of election process participants
II stage was dedicated to introduction of activities of district election commission and precinct election commission on voting day and post voting period:
• Closing of polling station, summing up of voting results
• Receiving and sorting of election documentations at district election commission
• Summing up of voting results at district election commission
• Submitting and reviewing rules for application/claims
Duration of training of DEC members: August 12-15, 2012
There are three stages for training course of PEC members:
I stage was dedicated to training of full composition (13 members) of precinct election commission, training modules:
• Activities of precinct election commission during pre-election period
• Activities of precinct election commission on the day of voting.
Accomplishment period: 17-26 August, 2012
II stage was dedicated to training of PEC chairman, deputy chairman and secretary, training modules are the following:
• authorities of management of PEC
Accomplishment period: 3-9 September, 2012
III stage will be dedicated to training of full composition (13 members) of precinct election commission, training modules:
• simulating of voting day
Accomplishment period: 11-27 September, 2012
Specific date, time and venue for trainings of the members of PEC will be listed in schedules, which will be placed on the website of the Center, before starting of corresponding stage (trainings are to be held at educational institutions and precincts).
Methodology and training materials for trainings of EA officials
Mixed methods will be used for trainings of EA officials:
• e-learning (visualized e-program is used)
• Role plays (simulating of first session of PEC and voting day
CEC and the Center prepared the following materials for election administration officials:
• Additional manual for facilitators and trainer
Training materials were translated and published on languages of ethnic minorities through support of the organizations - USAID, IFES, UNAG, (Azerbaijani, Armenian, Russian).   Guidelines for international observers were translated into English language.