საარჩევნო განვითარების სკოლის მონაწილეებს სერტიფიკატები გადაეცათ
28 თებერვალს რვა ქალაქში საარჩევნო განვითარების სკოლების წარმატებულ კურსდამთავრებულებს სერტიფიკატები გადაეცათ. საარჩევნო ადმინისტრაციაში გამართულ ღონისძიებაზე  ახალგაზრდებს, რომლებმაც თბილისის სამ სკოლაში გაიარეს სწავლება სერტიფიკატები ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ გადასცა და სკოლის წარმატებით დასრულება მიულოცა.
„ვფიქრობ, რომ ის პრინციპები, ის საკითხები და ის ღირებულებები, რომელიც თქვენ საარჩევნო განვითარების სკოლაში ჩვენმა ტრენერებმა შეგასწავლეს, არის მნიშვნელოვანი სასტარტო ეტაპი, რომელიც მომავალში ბევრი გადაწყვეტილების მიღებაში დაგეხმარებათ. მე, როგორც საარჩევნო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი ვფიქრობ, რომ ამ პროექტს უკვე წლებია მოაქვს ძალიან მნიშვნელოვანი შედეგი და ჩვენ მომავალშიც ყველაფერს გავაკეთებთ იმისათვის, რომ თქვენ გქონდეთ ამომწურავი ინფორმაცია საარჩევნო საკითხების შესახებ და კიდევ უფრო მეტი ინტერესი გაგიჩნდეთ არჩევნების მიმართ“, - აღნიშნა თამარ ჟვანიამ.
„საარჩევნო განვითარების სკოლაში“ 10 დღიანი სასწავლო კურსი 18-25 წლის 170-ზე მეტმა ახალგაზრდამ გაიარა. წელს პირველად პროექტის მონაწილეებმა ინფორმაცია მიიღეს ხმის მიცემის ელექტრონული საშუალებების, არჩევნების და კვლევების, დეზინფორმაციის და ყალბი ცნობების გავრცელების შესახებ. სასწავლო პროგრამა, ასევე მოიცავდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, 1919 წლის დამფუძნებელი კრების არჩევნები, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა და სხვა. სწავლების ბოლო დღეს ახალგაზრდებმა ტრენერების დახმარებით თავად ჩაატარეს იმიტირებული კენჭისყრის პროცესი.
საგანმანათლებლო პროექტი „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ წელს უკვე მეექვსედ განხორციელდა. სწავლებას საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები და ცესკოს თანამშრომლები უძღვებოდნენ. სასწავლო კურსი 10 სკოლაში, - თბილისში, თელავში, რუსთავში, გორში, ახალციხეში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში მიმდინარეობდა. 2015 წლიდან 2019 წლის ჩათვლით სწავლებაში 2600-ზე მეტი ახალგაზრდა იყო ჩართული.

On February 28, successful graduates of the Electoral Development Schools in eight cities were awarded the certificates. Tamar Zhvania, the CEC Chairperson, handed over the certificates to young people who have undergone the training in three schools in Tbilisi at the event held at Election Administration and congratulated the alumni on successful graduation of the school.
“I think the principles, issues, and values that our trainers at Electoral Development School have taught you is an important starting point that will help you make many decisions in the future. I, as the head of the election administration, think that this project has been very important for years, and we will do our best in the future to provide you with comprehensive information on the electoral issues and to have even more interest in the elections”, Tamar Zhvania noted before the award ceremony.
More than 170 young people aged 18-25 attended the 10-day training course at “Electoral Development School”. For the first time this year, project participants received information on E-voting, elections and surveys, disinformation, and dissemination of false information. The curriculum also covered topics such as electoral systems, election administration, 1919 Constituent Assembly elections, democratic electoral principles, elected bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility to elections, gender equality, etc. On the last day of training, young people with the help of trainers held mock elections.
Educational project “Electoral Development School” has been conducted for the sixth time this year. The schools were led by the District Election Commission (DEC) members and CEC staff. Training courses were held in 10 schools in Tbilisi, Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi and Batumi. From 2015 to 2019, more than 2600 youth were involved in the training.
The project was implemented with the support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES).