სწავლების ცენტრმა, 2019 წლის 18-30 აპრილის ჩათვლით პერიოდში, ტრენერთა მოსამზადებელი კურსი განახორციელა. პროგრამის ფარგლებში 111 ტრენერი გადამზადდა, რომლებიც, 6-17 მაისის პერიოდში, 64 მუნიციპალიტეტში განლაგებული 145 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის მოსწავლეებს ჩაუტარებენ საინფორმაციო-სასწავლო კურსს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“.
აღნიშნული ინიციატივა მიზნად ისახავს ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდის ხელშეწყობას. სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, სასწავლო პროგრამაში გამოყენებული პრაქტიკული სწავლების ფორმატში საჯარო სკოლების მოსწავლეები ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეისწავლიან, როგორიცაა: არჩევნების ისტორიული ექსკურსი და თანამედროვეობა, არჩევნები და დემოკრატია, არჩევნების ჩატარების ძირითადი პრინციპები და საერთაშორისო სტანდარტები, გენდერული თანასწორობა, საარჩევნო ადმინისტრაცია და ამომრჩეველი, არჩევნებში ჩართული სხვა მხარეები. სასწავლო პროგრამა ასევე ითვალისწინებს ახალგაზრდების მონაწილეობით დებატების მოწყობას. აღნიშნული კომპონენტი წარმოადგენს სიახლეს სასწავლო პროგრამაში და მიზნად ისახავს მოსწავლეებისთვის დებატების კულტურის განვითარების ხელშეწყობას.
კურსის ბოლოს მოსწავლეები იმიტირებულ არჩევნებს ჩაატარებენ, რომლის პირობებშიც გამოვლინდება თავად მოსწავლეების მიერ გარემოს დაცვასთან დაკავშირებული საკითხების პოპულარიზაციის მიმართულებით შემუშავებული სლოგანებიდან გამარჯვებული სლოგანი.
ცესკო და სწავლების ცენტრი აღნიშნულ პროექტს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან თანამშრომლობით 2015 წლიდან ახორციელებს.

During April 18 through April 30, 2019, the Training Center held a training course for trainers. 111 trainers trained as part of the TOT program will deliver awareness raising and training course "Elections and Young Voters" to 11th and 12th graders of 145 public schools in 64 municipalities.
The aim of this initiative is to enhance electoral awareness of young voters and to promote raising their civic responsibility. According to the concept developed by the Training Center, through practical training employed in the training program, the students will learn about such important matters as: Historical overview of elections and modern times, elections and democracy, key principles and international standards of holding elections, gender equality, electoral administration and voters, other electoral stakeholders. The training program also envisages debates with youth participation. This component is a novelty in the training program and is aimed at promoting the development of the culture of debates among students.
At the end of the course, the students will hold mock elections, and a winning slogan on the promotion of environmental issues will be identified out of the slogans developed by the students.
The CEC and the Training Center have been implementing the above-mentioned project since 2015 in cooperation with the Ministry of Education, Sciences, Culture and Sports of Georgia.