საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები მუნიციპალიტეტების საკრებულოების 2019 წლის 19 მაისის შუალედური არჩევნებისთვის
მუნიციპალიტეტების საკრებულოების  2019 წლის 19 მაისის შუალედური არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2019 წლის 4-9 მაისის პერიოდში განხორციელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას.
სასწავლო პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნობიან შემდეგ ძირითად საკითხებს:
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგი ჩატარდება კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეები განახორციელებენ ეპიზოდურ ინსცენირებებს. პრაქტიკული სწავლების ფარგლებში, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ასევე გაეცნობიან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა კენჭისყრაში მონაწილეობის საკითხებს ვიდეო-რგოლის ჩვენებით და შესაბამისი ინსტრუქტაჟის მიღებით.
ტრენინგებს ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 4 ტრენერი უზრუნველყოფს. I ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

According to the Concept of Trainings (available in Georgian) developed by the Training Center for the Sakrebulo By-elections, on May 4 - 9, first stage trainings for PEC members will be held. The training will be focused on the full staff of PEC.
As part of the training program, the participants will get acquainted with the following key matters:
• activities of PECs during the period up to the voting day, among them competence of PEC regarding the voters list;
• implementation of electoral operations and procedural mechanisms for promoting voting rights in the process of voting
• summarizing polling results at the election commission and fill out voting results summary protocol;
• Application/complaints of voting day
To promote enhanced procedural knowledge of PEC members, the training will be delivered using a combined methodology; this will include episodic role-plays by participants to enhance practical skills. As part of the practical teaching, PEC leadership will also be acquainted with the matters of participation of voters with disabilities in elections via a video and they will receive relevant instructions.
4 trainers trained by the Training Center will deliver the trainings. Follow the Link (available in Georgian) for the schedule of first stage trainings. Information will be updated immediately in case of any amendment in the schedule.