საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა I ეტაპის ტრენინგები 2018 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 30 სექტემბერიდან იწყება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სწავლებას.
• საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო, საზედამხედველო და რეაგირებითი უფლებამოსილებები კენჭისყრის დღეს საარჩევნო ოპერაციების მართვის პროცესში;
• კენჭისყრის შედეგების შეჯამება საუბნო საარჩევნო კომისიაში და კენჭისყრის შემაჯამებელი ოქმის შევსება.
საარჩევნო კომისიების წევრთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგი ჩატარდება კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეები განახორციელებენ ეპიზოდურ ინსცენირებებს. პრაქტიკული სწავლების ფარგლებში, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ასევე გაეცნობიან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა კენჭისყრაში მონაწილეობის საკითხებს ვიდეო-რგოლის ჩვენებით და შესაბამისი ინსტრუქტაჟის მიღებით.
I ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

In accordance with the Trainings Concept developed by the Training Center for the President of Georgia October 28, 2018 Elections, 1st stage of trainings of PEC members will commence from September 30. The trainings are intended for PEC leadership.
The following key topics will be covered as part of specialized training program:
• PEC activities during the period up to the voting day;
• Organizational, oversight and response powers of PEC leadership on the voting day as part of the management of electoral operations;
• Rights status of individuals authorized to be at the polling station;
• Protection of personal data of voters;
• Communication/coordination with DECs;
• Summarizing voting results at an election commission and completing voting results summary protocol.
To promote enhancement of procedural knowledge of members of election commissions, the training will be delivered via a combined methodology. This will include role plays by participants to increase their practical skills. Practical training method will also be used to acquaint PEC members with the matters of PWD voters participation in elections, via a showing a video clip and relevant guidance.
For schedules of 1st Stage trainings, follow the link (available in Georgian). In case of amending the schedule, information will be updated immediately.