ტრენინგი სკოლის მოსწავლეთათვის
2012 წლის 16 ივნისს, რუსთავის იუსტიციის სახლში, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს მიწვევით, პროექტ „ლიდერთა სახლის" ფარგლებში, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის ტრენერებმა სკოლის მოსწავლეებს ტრენინგი ჩაუტარეს თემაზე ”არჩევნებში მონაწილეობის სამოქალაქო მნიშვნელობა”.
ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ საქართველოში არჩევნების განვითარების ისტორიას 1919 წლიდან დღემდე, არჩევნებში ჩართული მხარეების როლსა და ფუნქციებს და უშუალო დემოკრატიის სხვა ფორმებს.
ტრენინგი მიმდინარეობდა დისკუსიის ფორმატში, სკოლის მოსწავლეები გამოთქვამდნენ საკუთარ მოსაზრებებს არჩევნებში მონაწილეობის სამოქალაქო მნიშვნელობის შესახებ. ტრენინგის დასასრულს მოსწავლეების მონაწილეობით მოეწყო იმიტირებული კენჭისყრა.

On June 16 of 2012, by invitation of the Ministry of Justice of Georgia, within the project “Leaders’ House” trainers of the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings provided trainings for school pupils on “Civil Importance of Election Participation”, at the House of Justice of Rustavi.
Within the said training, participants were introduced with election development history in GEorgia since 1919 up to the present day, role and function of election participants and other forms of direct democrasy.
Training was being held via discussions, pupils expressed their ideas on civil impotance of participation in elections. At the end of the training simulating voting were arranged by participation of pupils.