ტრენინგი საქართველოს პარლამენტის წევრებისა და აპარატის თანამშრომლებისთვის
ცესკოს სწავლების ცენტრმა, 2018 წლის 25-26 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის წევრებსა და აპარატის თანამშრომლებს ჩაუტარა ტრენინგი თემაზე „საარჩევნო სისტემები და გენდერული კვოტირება“.
აღნიშნული სასწავლო პროგრამა საქართველოს პარლამენტის აპარატსა და ცესკოს სწავლების ცენტრს შორის გაფორმებული მემორანდუმის საფუძველზე მომზადდა.
ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• არჩევნების საერთაშორისო სტანდარტები
• საარჩევნო სისტემის ელემენტები და კლასიფიკაცია
• საარჩევნო სისტემის პრინციპები და მახასიათებლები
• მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემის ზოგადი მიმოხილვა
• პროპორციული საარჩევნო სისტემის ზოგადი მიმოხილვა
• შერეული საარჩევნო სისტემის ზოგადი მიმოხილვა
• არჩევნები და გენდერული პოლიტიკა
• გენდერული კვოტირება
საქართველოს პარლამენტის აპარატის უფროსმა გივი მიქანაძემ მადლობა გადაუხადა ცესკოს თავმჯდომარეს თამარ ჟვანიას და სწავლების ცენტრის დირექტორს ნათია ზაალიშვილს ტრენინგის ორგანიზებისთვის და ხაზი გაუსვა უწყებებს შორის საგანმანათლებლო მიმართულებით თანამშრომლობის მნიშვნელობას.
„ვფიქრობ, რომ სახელმწიფო რესურსების ერთმანეთისთვის შეხიდება მხოლოდ გამოადგება ამ ქვეყნის მომავალს და მის წინსვლას. დარწმუნებული ვარ, უმაღლესი კვალიფიკაციის ადამიანები, რომლებიც სწავლების ცენტრში მოღვაწეობენ, ყველა იმ კითხვას და საკითხს, რომელიც ტრენინგში მონაწილე პირების ინტერესს შეეხება, კომპეტენტურად და მიზანმიმართულად უპასუხებენ. აღსანიშნავია, რომ ამ ერთი ღონისძიებით ჩვენი თანამშრომლობა არ შემოიფარგლება და ჩვენ დავგეგმავთ სხვადასხვა აქტივობებს, რათა ერთობლივი ძალისხმევით ბევრი კარგი საქმე გაკეთდეს“, - განაცხადა გივი მიქანაძემ.
ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული სასწავლო პროგრამა შეაფასა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილემ, ილია ნაკაშიძემ. მისი განცხადებით, ტრენინგის დღის წესრიგში გათვალისწინებულია ყველა ის საკითხი, რაც პარლამენტის წევრს აინტერესებს და იგი მოიცავს როგორც თეორიულ ნაწილს, ასევე პრაქტიკულ ელემენტებსაც, რაც განსაკუთრებით საინტერესოა.

The Training for the members of the Parliament of Georgia and Staff employees
On June 25-26, 2018, the CEC Training Center held the training on Electoral Systems and Gender Quota for the members of the Parliament of Georgia and Staff employees.
The above-mentioned training program was prepared based on a memorandum between the Staff of the Parliament of Georgia and the CEC Training Center.
The following key issues were the focus of the Training:
• International electoral standards
• Electoral system elements and classification
• Electoral system principles and characteristics
• General overview of the majoritarian electoral system
• General overview of the proportional electoral system
• General overview of mixed electoral system
• Elections and gender policy
• Gender quota
Givi Mikanadze, Head of the Staff of the Parliament of Georgia, thanked Tamar Zhvania, CEC Chair and Natia Zaalishvili, the Training Center Director, for organizing the training and underscored the importance of cooperation among the organizations in education.
“I believe that mutual support with state resources will be beneficial for the future and advancement of our country. I am convinced that highly qualified individuals working at the Training Center will address all topics falling in the interest of training participants in a competent and targeted manner. Notably, our cooperation is not limited to this one event and we will plan various other activities for good achievement with joint efforts” – Givi Mikanadze stated.
Ilia Nakashidze, Deputy Chair of the Parliament of Georgia, assessed the Training Program developed by the CEC Training Center. He noted that the training topics include all those key issues members of the Parliament are interested in and comprises theory as well as practical elements, which is especially interesting.