ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოს 2018 წლის 13 მაისის შუალედური არჩევნებისთვის შემუშავებული ტრენინგების კონცეფცია
01.05.2018
2018 წლის 13 მაისს ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში გასამართ საკრებულოს შუალედურ არჩევნებზე პილოტურად გამოიყენება საარჩევნო ტექნოლოგიები, კერძოდ, კენჭისყრის დღეს ამომრჩეველი ხმას მისცემს ელექტრონული ხმის მიცემისა და დათვლის სპეციალური აპარატის საშუალებით.
ელექტორატისთვის კვალიფიციური მომსახურების განხორციელების მიზნით, მათ შორის, ახალი ტექნოლოგიის გამოყენებით კენჭისყრაში ამომრჩევლის მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, ცესკო და სწავლების ცენტრი №67.27 ცაიშის თემის ადგილობრივ მაჟორიტარულ საარჩევნო ოლქში შემავალი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის ჩაატარებს ტრენინგებს, შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად.
კონცეფციის მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები სამ ეტაპად განხორციელდება. ტრენინგებს ასევე საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრები დაესწრებიან. ტრენინგების ჩატარების გრაფიკები განთავსდება სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდზე.
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საარჩევნო კომისიების წევრთა გადამზადებისა და მათ მიერ საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვის ხელშეწყობის მიზნით შესაბამისი სახელმძღვანელო ინსტრუქციები მოამზადა:

For May 13, 2018 Sakrebulo By - Elections in Zugdidi Municipality, election technologies will be piloted, namely, on the polling day, voters will vote using a special voting and ballot counting device.
For rendering qualified services to voters, including, to ensure voter participation in voting using new technology, the CEC and the Training Center will deliver trainings according to the developed concept for the members of PECs of №67.27 Tsaishi Community Local Majoritarian Election Didstrict.
According to the Concept, PEC members’ trainings will be implemented in three stages. The trainings will also be attended by the members of DEC. Trainings schedules will be posted on the Training Center website.
The CEC and the Training Center has developed relevant guides aimed at promoting retraining members of election commissions and their effective performance: