2018 წლის 8 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით დაფინანსდა 23 არასამთავრობო ორგანიზაცია, შემდეგ საკონკურსო თემატიკებზე:
• ახალგაზრდა ამომრჩეველი და სამოქალაქო აქტიურობა საზოგადოებრივ - პოლიტიკურ (საარჩევნო) პროცესში
• პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა.
ახალგაზრდა ამომრჩეველთა სამოქალაქო აქტიურობის კუთხით დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილი პროექტები მიზნად ისახავს ახალგაზრდა ამომრჩევლების, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე და ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების ინფორმირებისა და საარჩევნო პროცესში მათი სამოქალაქო ჩართულობის დონის ამაღლების ხელშეწყობას, თეორიული ცოდნის გაღრმავებას, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარებასა და მიღებული გამოცდილების გაზიარების ხელშეწყობას. პროექტების განხორციელების პერიოდში, სწავლების ცენტრი, კონტრიბუციის სახით, უზრუნველყოფს კონკურსის „ახალგაზრდული დებატ-კლუბი 2018“ ფარგლებში პროექტის ბენეფიციარი ახალგაზრდების ჯგუფის  გადამზადებას.
პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობისა და ზოგადად კონკურენტუნარიანი პოლიტიკური გარემოს შექმნის ხელშეწყობის მიზნით, დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტები ითვალისწინებს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისთვის სასწავლო პროგრამების განხორციელებას, რომელიც, მათ შორის, მოიცავს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
• პოლიტიკური პარტიების სტრუქტურა, მენეჯმენტი (საერთაშორისო პრაქტიკა) და უფლებრივი მდგომარეობა;
• პოლიტიკური კულტურა არჩევნებში, დებატები და საარჩევნო ეთიკა (პროფესიული, ეთიკური სტანდარტები და კომუნიკაცია საარჩევნო პროცესში ჩართულ მხარეებთან);
• პარტიებისა და კანდიდატების თანაბარი შესაძლებლობები საარჩევნო პროცესში (მნიშვნელოვანია მოდული მათ შორის მოიცავდეს შემდეგ საკითხებს - ხელმისაწვდომობა ადმინისტრაციულ რესურსებსა და საეთერო/სარეკლამის დროზე);
• საზოგადოებასთან ურთიერთობის მექანიზმები (მნიშვნელოვანია მოდული მათ შორის მოიცავდეს შემდეგ საკითხებს - მედიასთან ურთიერთობა და სოციალური ქსელების გამოყენება, პოლიტიკური და საარჩევნო პიარი);
• ქალთა მონაწილობის გაზრდის შიდა პარტიული მექანიზმები;
• პერსონალის და მოხალისეების მართვა (მნიშვნელოვანია მოდული მათ შორის მოიცავდეს შემდეგ საკითხებს - აქტიური მოქალაქეობა და ახალგაზრდების ჩართულობა საარჩევნო პროცესში, რეგიონული წარმომადგენლობების განვითარება).
საგრანტო პროექტების განხორციელების პროცესში სწავლების ცენტრი, კონტრიბუციის სახით, უზრუნველყოფს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების სწავლებას შემდეგ მოდულებზე: საარჩევნო ადმინისტრაციის მუშაობის წესი, არჩევნების ორგანიზება (საარჩევნო ციკლი) და კენჭისყრის დღე; საჩივრის/განცხადების შედგენის საფუძველი და ტექნიკა.
დაფინანსებული საგრანტო პროექტები 2018 წლის 1 მაისიდან 31 აგვისტომდე პერიოდში განხორციელდება და საქართველოს ყველა რეგიონს მოიცავს.

Under the Grant Competition announced on February 8, 2018, 23 NGOs were funded at the decision of the competition committee, for the following competiton topics
• Young voters and civic engagement in public and political (electoral) process
• Promote political parties’ electoral capacity development
Funded NGOs projects submitted for civic engagement of young voters are aimed at raising awareness of young voters, including youth with disabilities and ethnic minority youth, and promoting their civic engagement in the electoral process, enhancement of their theoretical knowledge, development of their practical skills and promoting the sharing of acquired experience. During projects implementation, as its contribution, the Training Center will train project beneficiary youth group as part of the competition - "Youth Debate Club 2018".
Funded NGOs projects submitted for promoting the development of electoral capacity of political parties, as well as facilitating the creation of competitive political environment, in general, envisage implementation of training programs for representatives of political parties, covering the following important topics, among others:
• Structure, management (international practice) and rights status of political parties;
• political culture in elections, debates and electoral ethics (professional, ethical standards and communicaiton with electoral stakeholders);
• Equal opportunities for parties and candidates in the election process (it is important for the module to include the following topics – access to administrative resiources and air/advertisement time)
• public relation mechanisms (it is important for the module to include the following matters, among others – media relations and the use of social networks, political and electoral PR);
• The role of a party in ensuring safe electoral environment;
• Internal party mechanisms for increasing women engagement;
• Managing personnel and volunteers (it is important for the module to include the following topics, among others – active citizenship and the engaement of youth in electoral process, developing regional offices).
In the course of the implementation of grant projects, the Training Center, as its contribution, will train representatives of political parties in the following modules: the rule of operation of the Election Administration, organizing elections (electoral cycle) and voting day; grounds and technique for developing application/complaint.
Funded grant projects will be implemented during the period of May 1 to August 31, 2018, and will cover all regions of Georgia.
Follow the link (available in Georgian) for information about NGOs funded based on the grants competition committee decision.