საინფორმაციო-სასწავლო კურსი საჯარო სკოლის XI-XII კლასის მოსწავლეებისთვის
ცესკო და სწავლების ცენტრი 2018 წლის 19 მარტიდან იწყებს საინფორმაციო-სასწავლო კურსს „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ საჯარო სკოლების XI-XII კლასის მოსწავლეებისათვის. პროგრამა ხუთ თვითმმართველ ქალაქში  (თბილისი, ქუთაისი, ფოთი, ბათუმი, რუსთავი) განლაგებულ 108 საჯარო სკოლაში განხორციელდება.
პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდის ხელშეწყობას. სასწავლო პროგრამაში გამოყენებული პრაქტიკული სწავლების ფორმატში საჯარო სკოლების მოსწავლეები ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეისწავლიან, როგორიცაა: არჩევნების ისტორიული ექსკურსი და თანამედროვეობა, არჩევნები და დემოკრატია, საარჩევნო ადმინისტრაცია და ამომრჩეველი, არჩევნებში ჩართული სხვა მხარეები. კურსის ბოლოს მოსწავლეები იმიტირებულ არჩევნებს ჩაატარებენ, რომლის პირობებშიც გამოვლინდება თავად მოსწავლეების მიერ გარემოს დაცვასთან დაკავშირებული საკითხების პოპულარიზაციის მიმართულებით შემუშავებული სლოგანებიდან გამარჯვებული სლოგანი.
სასწავლო პროექტის განხორციელებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები უზრუნველყოფენ, რომლებმაც შესაბამისი ტრენინგის ინსტრუქტაჟი, 1-5 მარტის პერიოდში, რეგიონებში გამართული სამუშაო შეხვედრების ფარგლებში გაიარეს.
ცესკო და სწავლების ცენტრი აღნიშნულ პროექტს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით 2015 წლიდან ახორციელებს.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული საინფორმაციო-სასწავლო კურსის „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ კონცეფცია იხილეთ ბმულზე.
სასწავლო კურსი 19 მარტიდან 25 აპრილის პერიოდში ეტაპობრივად განხორციელდება (I ეტაპი: 19-23.03.18; II ეტაპი: 26-30.03.18; III ეტაპი: 11-17.04.18; IV ეტაპი: 19-25.04.18). ჩატარების გრაფიკები გასაჯაროვდება სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდზე. იხილეთ I ეტაპის გრაფიკი.

From March 19, 2018, the CEC and the Training Center will launch the awareness raising and training course “Elections and Young Voters” for 11th and 12th grade public school students. The program will be implemented at 108 public schools located in five self-governing cities (Tbilisi, Kutaisi, Poti, Batumi, Rustavi).
The project is aimed at raising electoral awareness and promoting enhanced civic responsibility of youth. As part of the practical training format used in the training program public school students will gain knowledge around such important topics as: background of elections and contemporary times, elections and democracy, election administration and voters, other electoral stakeholders. At the end of the course the students will conduct mock elections as part of which a winning slogan from among the slogans developed by students around promoting environmental matters will be identified.
DEC members retrained by the Training Center will implement the Training Project. They have undergone relevant training instruction during March 1-5, as part of the workshops held in regions.
The CEC and the Training Center have been implementing the mentioned project in cooperation with the Ministry of Education and Sciences of Georgia since 2015.
Follow the link (available in Georgian) to see the concept for the awareness-raising and training course Elections and Young Voters developed by the Training Center.
The training course will be implemented in stages during March 19 to April 25 (1st Stage: 19-23.03.18; 2nd stage: 26-30.03.18; 3rd stage: 11-17.04.18; 4th stage: 19-25.04.18). Training schedules will be published on the Training Center website. See 1st stage schedule (available in Georgian).