ტრენინგი რეგიონული მედიის წარმომადგენლებისთვის
რეგიონული მედიის ჟურნალისტები საარჩევნო საკითხებზე ტრენინგს გადიან. ტრენინგი დღეს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძემ საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ხელმძღვანელ ჟერომ ლეღოსთან და სწავლების ცენტრის დირექტორ ნათია ზაალიშვილთან ერთად გახსნა.
„საარჩევნო ადმინისტრაცია არჩევნების პერიოდში ტრადიციულად ატარებს საინფორმაციო ტრენინგებს მედიის წარმომადგენლებისთვის იმისათვის, რომ ჟურნალისტებს გავუზიაროთ ის საკანონმდებლო მოთხოვნები, ვალდებულებები და უფლებები, რაც უკავშირდება არჩევნების გაშუქებას, კამპანიის მიმდინარეობის წესებს. ვფიქრობ, ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი პირველ ყოვლისა იმისთვის, რომ ამომრჩეველმა მიიღოს სრულყოფილი ინფორმაცია საარჩევნო პროცესის მიმდინარეობის შესახებ“,-აღნიშნა გიორგი შარაბიძემ.
სწავლების ძირითადი თემები საარჩევნო პროცესში მედიის როლი და საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეების მიმოხილვაა. საარჩევნო ადმინისტრაციის, ცესკოს სწავლების ცენტრის და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) წარმომადგენლები ჟურნალისტებს დეტალურად აცნობენ შემდეგ საკითხებს: კენჭისყრის დღე და ფოტო/ვიდეო გადაღების რეგულაციები; ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება; საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეები; საერთაშორისო გამოცდილება და არჩევნების გაშუქების ძირითადი სქემები; ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობა და ა.შ.
„ეს პროექტი არის ძალზედ მნიშვნელოვანი, ვინაიდან მონაწილეებს შესაძლებლობა აქვთ გაეცნონ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, რომელიც მედიასაშუალებების წარმომადგენლების საარჩევნო უფლებებსა და ვალდებულებებს უკავშირდება. ეს ხელს შეუწყობს მათ თავისი საქმიანობის არჩევნების დღისთვის ეფექტიანად განხორციელებაში“,- განაცხადა ნათია ზაალიშვილმა.
ტრენინგებს ცესკო და სწავლების ცენტრი საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით, „საქართველოს რეგიონული მედიის ასოციაციასა“ და „ჟურნალისტიკის რესურს ცენტრთან“ თანამშრომლობით ატარებენ.
25 სექტემბერს ტრენინგი თბილისში გაიმართა და მასში მონაწილეობა 20-მა ჟურნალისტმა მიიღო. 27 და 28 სექტემბერს კი ტრენინგები ქუთაისსა და ბათუმში განხორციელდება, სადაც საარჩევნო საკითხებზე ინფორმაციას 43 ჟურნალისტი გაეცნობა.

Training course on electoral issues is being conducted for regional media representatives. Giorgi Sharabidze, Deputy Chairperson of the Central Election Commission (CEC) made opening remarks together with Jerome Leyraud, Chief of Party of International Foundation for Electoral Systems (IFES) and Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Center.
“Election Administration, traditionally, during the election period conducts information training courses for media representatives. The main goal of the training is to share with journalists those legislative requirements, commitments and rights which are related to media coverage of elections, and the rules of election campaign. I do think, that the mentioned is very important, since the voter may receive comprehensive information on election processes” – stated Giorgi Sharabidze.
Role of media and review of electoral legislation updates are the main topics of the training course. Representatives of the Election Administration, CEC Training Center and International Foundation for Electoral Systems inform the journalists about the following issues: E-day and regulations of photo/video shooting, use of administrative resources, updates of election legislation, international experience and basic schemes of covering elections, support inclusive electoral environment.
“The project is very important, since the participants have an opportunity to get introduced to the important issues related to the electoral rights and commitments of media representatives. The project will support effective implementation of their duties for the Election Day” – announced Natia Zaalishvili.
The training course is being conducted by the CEC and its Training Center with the support of International Foundation for Electoral Systems and in cooperation with “Georgian Regional Media Association” and “Journalism Resource Center”.
On September 25, training was conducted in Tbilisi and 20 journalists participated in the course. On September 27, 28 the training course will be conducted in Kutaisi and Batumi, where 43 journalists receive comprehensive information on electoral issues.