სწავლების ცენტრი, 2017 წლის 31 ივლისიდან 2 აგვისტოს პერიოდში, ტრენერთა მოსამზადებელი კურსის მეორე ეტაპს ატარებს. ამ ეტაპზე გადამზადებას დამატებით 22 ტრენერი გაივლის. პროფესიული გადამზადების შემდგომ საარჩევნო ადმინისტრაციის 81 ტრენერი სასწავლო კურსს „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები 2017“ საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში განახორციელებს.
სასწავლო კურსი ემსახურება სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით და ხელს უწყობს საარჩევნო ადმინისტრაციისა და არჩევნებში ჩართული მხარეების მიერ  პროფესიული კადრების შერჩევის მიზნით კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირებას.
სასწავლო კურსი „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები 2017“ პროექტში მონაწილეობის მსურველი პირებისთვის ითვალისწინებს საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხების გაცნობას, მათ შორის:

From 31 July to 2 august, 2017, the Training Centre is holding a seceond stage TOT course. At this stage 22 trainers will undergo necessary retraining. Following professional development, 81 trainers of the Election Administration will deliver the training course "Courses for Electoral Administrators 2017" in 73 municipalities of Georgia.
The training course is aimed at enhancing civic awareness on electoral matters and contributes to developing qualified human resources to enable elecetion administration and electoral stakeholders to select professional staff.
The Training Course "Courses for Electoral Administrators 2017" will introduce to those willing to participate in the project the matters falling under the purview of precinct election commissions, among them:
• procedures prior to polling;
• the polling process, closing a polling station;
• procedures prior to the opening of a ballot box;
• procedures to be performed prior to drawing up a polling results summary protocol;
• Drawing up polling results summary protocol, publicity of the summary protocol.
The CEC and the Training Centre have been implementing the Training Course through IFES support, since 2015.