არჩევნების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხებზე იმსჯელეს დღეს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო), ცესკოს სწავლების ცენტრის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ხელმძღვანელმა პირებმა. სამუშაო შეხვედრა საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის მხარდაჭერით დღეს სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში“ გაიმართა.
მხარეებმა 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მშვიდ და თავისუფალ გარემოში ჩატარების მიზნით განსახორციელებელი ღონისძიებების, მათ შორის საარჩევნო ადმინისტრაციისა და შსს-ს თანამშრომლებისთვის სასწავლო პროექტის, ასევე უსაფრთხოების საკითხებთან დაკავშირებით სატრენინგო პროგრამის შემუშავება-განახლების შესახებ იმსჯელეს.
როგორც ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ აღნიშნა, არჩევნების უსაფრთხოების საკითხებთან დაკავშირებით საარჩევნო ადმინისტრაცია შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან უკვე მეორე წელია თანამშრომლობს,  „მნიშვნელოვანია თავად შეხვედრის არსი და ის მსჯელობა, რომელიც დღეს გაიმართა - ეს გახლავთ არჩევნები და უსაფრთხოება, მშვიდ გარემოში ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების უზრუნველყოფა. ჩვენ ვიმსჯელეთ იმ მემორანდუმის, იმ პრევენციული ღონისძიებების, ასევე იმ სასწავლო პროგრამების შესახებ, რომელიც გვჭირდება 2017 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მშვიდობიან და თავისუფალ გარემოში ჩასატარებლად. ამ კუთხით განსაკუთრებით აღსანიშნავია შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანადგომა საარჩევნო ადმინისტრაციის მიმართ. ჩვენ ერთობლივად ვგეგმავთ ძალიან მნიშვნელოვან ღონისძიებებს, რათა ამომრჩევლებს ქონდეთ თავისუფალი საარჩევნო გარემო და ხმის მიცემის თავისუფლად განხორციელების საშუალება“,-განაცხადა თამარ ჟვანიამ.
შეხვედრის მონაწილეებმა ასევე იმსჯელეს საარჩევნო ადმინისტრაციასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის მემორანდუმის შემუშავების საკითხზე.
„დღევანდელი შეხვედრით ჩვენ ვიწყებთ თანამშრომლობას ცესკოსთან 2017 წლის არჩევნების მშვიდ და თავისუფალ გარემოში ჩატარების ღონისძიებების დასაგეგმად. მომდევნო ეტაპი იქნება მემორანდუმის ხელმოწერა, რომლის საფუძველზეც ჩვენ დავგეგმავთ ერთობლივ ღონისძიებებს. ცესკოსთან თანამშრომლობით და საერთაშორისო ორგანიზაციების მხარადჭერით ჩვენ შევძელით 2016 წელს საკმაოდ ორგანიზებულად ჩაგვეტარებინა არჩევნები უსაფრთხოების კუთხით. ეს პროცესი გრძელდება, დღეს იყო პირველი ნაბიჯი ამ მიმართულებით და ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნები ჩატარდეს მშვიდ და თავისუფალ გარემოში“, - აღნიშნა შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა.
არჩევნების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მნიშვნელობაზე, ასევე გაამახვილა ყურადღება საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) პროექტის ხელმძღვანელმა   ჟერომ ლერომ და აღნიშნა, რომ IFES-ი უკვე მეორე წელია რაც ხელს უწყობს ცესკოსა და შსს-ს შორის არჩევნების უსაფრთხოების საკითხებთან დაკავშირებული მემორანდუმის შემუშავებას და ხელმოწერას. „არჩევნების უსაფრთხოების საკითხები განსაკუთრებულ აქტუალობას იძენს დაგეგმილი თვითმმართველობის არჩევნებთან დაკავშირებით. მოხარული ვართ, რომ სახელმწიფო ინსტიტუტებს შორის შედგა ასეთი ეფექტური თანამშრომლობა და ვიმედოვნებთ, რომ უახლოეს მომავალში სამუშაო პროცესი კიდევ უფრო გაღრმავდება და არჩევნები ოქტომბერში მშვიდ და უსაფრთხო გარემოში ჩატარდება“,-განაცხადა ჟერომ ლერომ.
აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციასა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი 2016 წელსაც გაფორმდა, რომლის საფუძველზეც მხარეებმა 2016 წლის პარლამენტის არჩევნების უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიმართულებით ერთობლივი ღონისძიებები განახორციელეს.

Working Meeting On Election Security Issues
Today, officials of the Central Election Commission (CEC), the CEC Training Center, the Ministry of Internal Affairs (MIA) and the International Foundation for Electoral Systems (IFES) discussed the election security issues. The workshop was held with the support of the IFES in Radisson Blue Iveria Hotel.
The parties discussed the planned activities to ensure the conduct of the 2017 Municipal Elections in a peaceful and free environment, namely, the development and renewal of the training project for the Election Administration (EA) and the MIA staff as well as to prepare training program on security issues.
As the CEC Chairperson, Tamar Zhvania noted, the EA has been cooperating with the MIA for two years already, "The essence of the meeting itself and the discussion that took place today is highly important; the electoral security and conduct of the Municipal Elections in a peaceful environment was broadly discussed. We have talked about the memorandum, preventive measures as well as training programs that we need in order to hold the 2017 Municipal Elections in a peaceful and free environment. The assistance provided by the MIA to the EA is worth underlining. We jointly plan critically important activities to facilitate a free election environment for voters where they may cast their votes freely”, -Tamar Zhvania said.
Participants also discussed the issue of developing the Memorandum between the EA and the MIA.
“Today’s meeting marks the beginning of cooperation with the CEC in terms of planning and organizing events for ensuring a peaceful and free environment for 2017 Municipal Elections. The next stage will be the signing of the Memorandum, on the basis of which we will plan joint activities. Due to cooperation with the CEC and with the support of international organizations we managed to organize elections fairly well in 2016 when it comes to the security. This process is ongoing and today, it is the first step in this direction and we will do everything to ensure that the 2017 Municipal Elections is conducted in a peaceful and free environment“, - stated Deputy Minister of Internal Affairs Mr. Shalva Khutsishvili.
The importance to ensure the security of the elections was singled out by Jerome Leyraud, Chief of Party of IFES, Georgia. Mr Leyraud noted that IFES has been supporting the CEC and the MIA for a second year to develop and sign a memorandum on election issues. "Election security is increasingly significant in the light of upcoming Municipal Elections. We are pleased to see such an effective collaboration that works so well and we hope that the work process will be further deepened and the elections will be held in a peaceful and safe environment in October, "said Jerome Leyraud.
It should be noted that the Memorandum of Understanding (MoU) between the EA and the MIA was signed in 2016, on the basis of which the parties carried out joint measures for securing the Parliamentary Elections 2016.