პროექტის „ვესაუბრებით ამომრჩევლებს“ შედეგების განხილვა
საარჩევნო ადმინისტრაცია  ინიციატივის „ვესაუბრებით ამომრჩევლებს“ შედეგებს განიხილავს. პროექტის შემუშავება ცესკოს თავმჯდომარის ბრძანებით შექმნილმა სამუშაო ჯგუფმა უზრუნველყო, რომლის შემადგენლობაში სწავლების ცენტრის დირექტორი და ცესკოს სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელი პირები შედიოდნენ. აღნიშნული ინიციატივა მიზნად ისახავდა 2017 წელს გასამართ არჩევნებთან დაკავშირებით ამომრჩეველთა ინფორმირებას, საარჩევნო ადმინისტრაციასა და ამომრჩევლებს შორის კომუნიკაციის გაძლიერებასა და ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული სერვისების გაუმჯობესებას.
ცესკოს ხელმძღვანელი პირები და სამუშაო ჯგუფის წევრები ეტაპობრივად მართავენ შეხვედრებს პროექტის განმახორციელებელ საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებთან, საუბრობენ მიღებულ გამოცდილებაზე და განიხილავენ მოსაზრებებს, რომლებიც ამომრჩეველთა მიერ პროექტის ფარგლებში გამოითქვა.
„საარჩევნო ადმინისტრაციამ ძალიან მნიშვნელოვანი ინიციატივა განახორციელა. ჩვენ, უშუალოდ საოლქო საარჩევნო კომისიებთან ერთად ვიარეთ სოფელ-სოფელ, შევხვდით ხალხს, დაახლოებით 450-მდე შეხვედრა ჩავატარეთ, როგორც მუნიციპალიტეტებში, ისე სოფლებში. გარდა იმისა, რომ თვითმმართველობის არჩევნების თაობაზე გავიზიარეთ ამომარჩევლელთა მოსაზრებები, ასევე მივაწოდეთ მათ ამომწურავი ინფორმაცია სარჩევნო ადმინისტრაციის შესახებ და დღეს უკვე ვაჯამებთ მოქალაქეებთან შეხვედრების შედეგებს. ჩვენ გვაქვს ძალიან მნიშვნელოვანი შედეგები, - ერთის მხრივ ამომრეჩევლთა ინფორმირების, მეორეს მხრივ კი, რა თქმა უნდა, ეფექტური კომუნიკაციის, ურთიერთობის და ამომრჩეველთან უფრო ახლოს კონტაქტის თვალსაზრისით“ - განაცხადა ცესკოს თავმჯდომარემ.
პროექტის ფარგლებში პირველ ეტაპზე საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებმა და მოხალისეებმა მუნიციპალიტეტების ცენტრებსა და სოფლების საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში ამომრჩევლებთან საინფორმაციო ხასიათის შეხვედრები გამართეს. მათ მოსახლეობას თვითმმართველობის არჩევნების შესახებ საინფორმაციო ბარათები დაურიგეს და საკუთარი საარჩევნო უფლებების თაობაზე ესაუბრნენ. მოქალაქეებს შესაძლებლობა ჰქონდათ საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ შეთავაზებული სერვისებისა და საჭიროებების შესახებ დაეფიქსირებინათ საკუთარი აზრი ამომრჩეველთა მოსაზრებების ბარათში.
გარდა ამისა, საოლქო საარჩევნო კომისიებში გაიმართა საჯარო შეხვედრები - „ამომრჩევლის დღე“. შეხვედრაზე მისულ დაინტერესებულ პირებს საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლები აწვდიდნენ ინფორმაციას ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების არჩევნების მნიშვნელობის, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობისა და ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული სერვისების შესახებ.
პროექტი 24 აპრილიდან 31 მაისის პერიოდში, საქართველოს მასშტაბით მუნიციპალიტეტების ცენტრებსა და სოფლებში, საოლქო საარჩევნო კომისიების 340 წევრისა და 491 მოხალისის მონაწილეობით განხორციელდა. საერთო ჯამში 73 საარჩევნო ოლქის ტერიტორიაზე  450 შეხვედრა გაიმართა.
ამ ეტაპზე პროექტის შედეგების განხილვა  აღმოსავლეთ საქართველოს საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეებთან და მდივნებთან, ბორჯომში, გაიმართა. შეხვედრები ზემოაღნიშნული ინიციატივის თაობაზე ასევე იგეგმება თბილისის და დასავლეთ საქართველოს საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლებთან.

Discussion of the Results of the Project “Talking to Voters”
The Election Administration is discussing the results of the "Talking to Voters" initiative. The project had been designed by a working group formed under the CEC Chair order and it was made up of the leadership of the CEC structural units. The goal of this initiative was raising voter awareness around 2017 Elections, enhancing communication between the Election Administration and voters, and improving services available for voters.
CEC leadership and working group members are holding series of meetings with members of District Election Commissions (DECs) implementing the Project, discuss lessons learned and opinions expressed up by voters as part of the project.
“The Election Administration has implemented a very important initiative. We, together with DECs, went village to village, met with people, holding up to 450 meetings in municipalities as well as in villages. Along with hearing the opinions of voters about self-government elections, we also provided to them exhaustive information about Election Administration and today we are taking stock of the results of meetings with the citizens. We have significant results – firstly, in the area of raising voter awareness, and secondly, in the area of effective communication, relations and closer interaction with voters” – CEC Chair has stated.
As part of the Project, at the first stage, DEC members and volunteers held awareness raising meetings with voters at municipal centers and public gathering areas in villages. They distributed to voters leaflets about local elections and talked to them about their electoral rights. Citizens were able to state their opinion about the services offered by the Election Administration and their needs in voters’ opinion paper.
Moreover, public meetings – "Voters’ Day" were held at DECs. DEC representatives briefed interested individuals who came to meetings about the importance of local self-government elections, activities of the Election Administration and services offered to voters.
The Project was implemented during April 24 –May 31, in municipal centers and villages throughout Georgia, and 340 district election commission members and 491 volunteers participated in it. A total of 450 meetings were held in 73 election districts.
At this stage, Project results have been discussed with DEC chairs and secretaries, in Borjomi. Meetings around the above-mentioned initiative are also planned with the representatives of Tbilisi and West Georgia district election commissions.