2011 წლის 14 – 21 დეკემბერს საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციას წმინდა ლუისის სახელობის უნივერსიტეტის ექსპერტი დებატების დარგში - დიანა კარლინი ეწვია.
19.12.2011
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდისა (IFES) და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის თანამშრომლობით, ხორციელდება პროექტი, რომლის ფარგლებში მიმდინარე წლის 14 – 21 დეკემბერს საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციას წმინდა ლუისის სახელობის უნივერსიტეტის ექსპერტი დებატების დარგში - დიანა კარლინი ეწვია.
პროექტი განხორციელდება სამ ეტაპად. პირველ ეტაპზე, 15 - 16 დეკემბერს, სასტუმრო ”ბეტსი” - ში, ცესკოსა და ცენტრის ტრენერებისათვის ჩატარდა ტრენინგი თემაზე - დებატების კულტურა. ტრენერები გაეცნენ დებატების სახეებსა და მისი ჩატარების კულტურას, მიიღეს პრაქტიკული გამოცდილება და შეიძინეს შესაბამისი უნარ-ჩვევები.
19 დეკემბერს, პროექტის მეორე ეტაპზე, დიანა კარლინმა კავკასიის უნივერსიტეტის, სოხუმის უნივერსიტეტისა და გურამ თავართქილაძის სახელობის უნივერსიტეტის სტუდენტებს, რომლებიც ცენტრთან არსებულ იურიდიულ კლინიკაში გადიან საარჩევნო სამართლის სასწავლო კურსს, ჩაუტარა საჯარო ლექცია დებატების თემაზე, მან სტუდენტებს გააცნო ის ძირითადი ასპექტები რაც მნიშვნელოვანია დებატებში მონაწილების მისაღებად, ისაუბრა იმ წესებსა და ღირებულებებზე რომელთა დაცვით უნდა ჩატარდეს დებატები, უპასუხა მათთვის საინტერესო კითხვებს და გაუზიარა მათ საკუთარი გამოცდილება.
პროექტის მესამე ეტაპზე ცენტრის ტრენერების დახმარებით სტუდენტები მოაწყობენ  სტუდენტურ დებატ - კლუბს, რომელიც გაიმართება 21 დეკემბერს ცესკოს საკონფერენციო დარბაზში. ღონისძიებას დაესწრებიან საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES), ცესკოსა და ცენტრის წარმომადგენლები.

In December 14-21 of 2011, debate expert of St. Louis University - Diana Carlin visited the Election Administration of Georgia.
19.12.2011
Project was launched by cooperation of CEC of Georgia, International Fund of Electoral Systems (IFES) and Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, thus, in December 14-21 of this year, debate expert of St. Louis University - Diana Carlin visited the Election Administration of Georgia.
Project shall cover three rounds; first round (15-16 December) included training held by CEC and Center trainers at the Hotel “Bets” on debate culture. Trainers were introduduced with debate types and debate leading culture, acquired practical experience and relevant skills.
On 19th day of December, second stage shall cover Diana Carlin arranged trainings for Caucasus University, Sokhumi University and Guram Tavartkiladze University students, who are passing election law course at law clinic of the Center, she gave open (public) lecture on debates, she introduced students with major aspects for participation in debates, she talked about the rules and values, which should be well observed during debates, answered to their questions and shared her experience.
On the third stage of the project, by assistance of Center trainers, students shall arrange student debate club on 21st December, at conference hall of the CEC of Georgia.