საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების II ეტაპზე დასწრების სტატისტიკა
საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებისთვის შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 17 სექტემბრიდან 27 სექტემბრის ჩათვლით განხორციელდა საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების II ეტაპი, რომელიც დაეთმო საოლქო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას და განხილულ იქნა საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობა კენჭისყრის დღეს, მათ შორის:
• კენჭისყრის პროცესი;
• საარჩევნო უბნის დახურვა, კენჭისყრის შედეგების შეჯამება.
ტრენინგის ფორმატში კომისიების წევრებს ჩაუტარდათ ინსტრუქტაჟი საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის დღის ეპიზოდური ინსცენირების წარმართვასთან დაკავშირებით (ეპიზოდური ინსცენირება ითვალისწინებს კენჭისყრის დღის დილის 07:00 საათიდან - 08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურებისა და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის პრაქტიკული სავარჯიშოს შესრულებას).

According to the training concept developed for the Parliament of Georgia October 8, 2016 Elections, the second stage of trainings for members of district election commissions has conducted from September 17 to September 27. Among others, the training topics included training of full composition of district election commissions and activities of precinct election commissions on the polling day, among them:
• opening polling stations and procedures prior to polling;
• the voting process;
• closing the polling station, summarizing polling results.
In the format of training, commission members received instructions about episodic staging of the polling day at election precincts (episodic staging envisages practical exercise of procedures to be performed from 7:00 am on the polling day until 8:00 pm, and drawing a summary protocol on voting results).