სამუშაო შეხვედრა საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში საარჩევნო სამართლის დარგში სასწავლო პროგრამის განხორციელებასთან დაკავშირებით
15.02.2016
მიმდინარე წლის 12 თებერვალს, სწავლების ცენტრში გამართა სამუშაო შეხვედრა ლექტორებთან, რომლებიც 2015-2016 სასწავლო წლის II სემესტრიდან, თბილისისა და რეგიონების უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში განახორციელებენ სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებულ სასწავლო კურსს საარჩევნო სამართლის დარგში.
სემესტრული სწავლება ეტაპობრივად დაიწყება მიმდინარე წლის 15 თებერვლიდან და განხორციელდება 10  უნივერსიტეტში.

On February 12, a working meeting was held at the Training Center with lecturers, who will deliver the teaching course in Electoral Law developed by the Training Center at the universities of Tbilisi and in regions from the second semester of 2015-2016 academic year.
During the meeting, the lecturers were briefed about main directions of teaching and modern methodologies developed by the Training Center. They were also given training manuals (theoretical and practical part) specially designed by the Training Center for ensuring effectiveness of the implementation of the course, as well as special presentations prepared for each contact day of the course.
Semestral study will commence gradually from February 15, 2016, and will be implemented in at 10 universities.