2023 წლის 1 ოქტომბრის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის ჩატარებული საარჩევნო კომისიების წევრთა სატრენინგო ციკლის შეჯამება
27.09.2023
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის (სწავლების ცენტრი) მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2023 წლის 1 ოქტომბრის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის  საარჩევნო კომისიების წევრებმა ინტენსიური გადამზადება გაიარეს.
საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცედურული სპეციფიკების გათვალისწინებით, სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროფილური სასწავლო პროგრამის მიხედვით:
• 103 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა ტრენინგები გაიარეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით კენჭისყრის წარმართვის პროცედურებთან დაკავშირებით (ოთხი ეტაპი);
• 30 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა დეტალური ინსტრუქტაჟი მიიღეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის განხორციელების რეგულაციებზე (ოთხი ეტაპი).
სატრენინგო პროგრამის ფარგლებში საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები დეტალურად გაეცნენ კენჭისყრის პროცესში ამომრჩევლებისთვის განსახორციელებელი სერვისის პრაქტიკულ ასპექტებს. ყურადღება გამახვილდა საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებზე და კომისიის სხვა წევრების მიერ კენჭისყრის პროცესში ფუნქციების შესრულების ტექნიკაზე. სასწავლო პროგრამა მათ შორის მოიცავდა კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენაზე პრაქტიკული უნარების განვითარების კომპონენტს.
საარჩევნო კომისიებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით წარიმართება, სატრენინგო პროგრამა ყველა ეტაპზე ითვალისწინებდა ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატებისა და ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატების მუშაობის მოდელირებას და კომისიის წევრთა სინქრონულ სწავლებას. კენჭისყრის პროცესში ინტეგრირებულ სიახლეებზე ელექტორატის ინფორმირების მაღალი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, აღნიშნულ საარჩევნო უბნებზე, კომისიების წევრებმა მიიღეს ინსტრუქტაჟი რეგისტრატორის ფუნქციის შესრულებისას ამომრჩევლებთან განსახორციელებელი კომუნიკაციის თაობაზე და ხმის მიცემის პროცედურულ სიახლეებზე ამომრჩევლებისთვის მისაცემი განმარტებების შესახებ.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა 40 ტრენერმა ჯამურად უზრუნველყო 387 სატრენინგო სესიის ჩატარება, მათ შორის:
• 303 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით გაიმართება;
• 84 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე ჩატარდება.
ტრენინგებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა დასწრების მონაცემების მიხედვით სტატისტიკა წარმოდგენილია ბმულებზე:
• I ეტაპი - განკუთვნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის;
• II ეტაპი - განკუთვნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის სხვა წევრებისთვის;
• დამატებითი ეტაპი - განკუთვნილი საარჩევნო კომისიების შეცვლილი (ახალი) წევრებისა და იმ წევრებისთვის, ვინც ვერ დაესწრნენ I და II ეტაპის ტრენინგებს;
• III ეტაპი - განკუთვნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის სრული შემადგენლობისთვის;
• IV ეტაპი - განკუთვნილი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის.
სწავლების ცენტრმა N12 გურჯაანის, N30 კასპის და N32 გორის საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრებს, რომლის სამოქმედო ტერიტორიაზე იმართება შუალედური/რიგგარეშე არჩევნები, დეტალური ინსტრუქტაჟი ჩაუტარა საოლქო საარჩევნო კომისიის მანდატის ფარგლებში განსახორციელებელი საქმიანობების და კენჭისყრის პროცესში გამოსაყენებელი ელექტრონული აპარატების ფუნქციონირების საკითხებზე.
კენჭისყრის პროცედურებზე ამომრჩევლების და ჩართული მხარეების ინფორმირების უზრუნველსაყოფად, ასევე,  საოლქო/საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების მიერ საქმიანობის ეფექტიანად წარმართვის ხელშეწყობის მიზნებისთვის, სწავლების ცენტრმა, ცესკოსთან თანამშრომლობით, შეიმუშავა სხვადასხვა სახის საინფორმაციო-სასწავლო მასალა, რომელიც ხელმისაწვდომია ბმულზე.
კენჭისყრის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების ინტეგრირება კომპლექსური პროცესია. საარჩევნო ადმინისტრაციისა და სწავლების ცენტრის მიერ განხორციელებული საინფორმაციო-სასწავლო ღონისძიებები მიზნად ისახავს ამომრჩევლების ქცევის ტრანსფორმირების ხელშეწყობას, ჩართული მხარეების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და საარჩევნო სერვისის მიმწოდებელი ადმინისტრატორების პროფესიული უნარების განვითარებას.

According to the training concept elaborated by the LEPL Centre for Electoral Systems Developmnt, Reforms and Training (Training Centre), for October 1, 2023 Extraordinary and By-Elections, members of election commissions passed intensive training program.
Considering the procedural specifics of voting at the polling stations, according to the profile training program developed by the Training Centre:
• members of 103 Precinct Election Commissions (PEC) underwent trainings regarding the procedures for conducting polling using electronic means (four stages);
• members of 30 PECs received detailed instructions on the regulations for polling without using electronic means (four stages);
Within the framework of the training program, the PECs’ members got acquainted in detail with the practical aspects of the service to be provided to the voters during the polling process. Issues related to the competence of the head officials of election commissions and the technique of performance of functions by other members of the commission during the voting process were stressed. training program, among them, included a component of developing practical skills for drawing up a summary protocol of voting results.
For election commissions, where the polling will be conducted using electronic technologies, the training program at all stages provided for the modeling of the operation of voter verification machines and special electronic vote counting machines, as well as synchronous training of commission members. Due to the high importance of informing the electorate on novelties integrated into the voting process, at the mentioned polling stations, commissions’ members were instructed on the communication to be carried out with voters while performing the function of voter registrar and on the explanations to be given to the voters on the procedural novelties of voting
40 trainers trained by the Training Center provided a total of 287 training sessions, including:
• 303 training sessions - for PECs, where polling will be held using electronic technologies;
• 84 training sessions - for PECs, where polling will be held without the use of electronic technologies.
According to the data of the PECs’ members attendance at the trainings, the statistics are presented on the following links:
• I stage - intended for the PECs’ head officials;
• II stage - intended for the PECs’ other members;
• Additional stage - intended for the changed (new) members of election commissions and those members who could not attend I and II stage trainings;
• III stage - intended for the PECs’ full composition;
• IV stage - intended for the PECs’ head officials.
the Training Centre gave detailed instructions to the members of N12 Gurjaani, N30 Kaspi and N32 Gori District Election Commissions (DEC), in whose operational territory Extraordinary/By-Elections are held, on the activities to be carried out within the mandate of the DEC, and on the functioning of the electronic devices used in the polling process.
In order to inform the voters and stakeholders about the polling procedures, as well as for the purposes of promoting the effective conduct of activities by the members of the DECs/PECs, the Training Centre, in cooperation with the CEC, has developed various informational and educational materials, which are available at the link.
Integrating electronic technologies into the polling is a complex process. Informational-educational programs implemented by the Election Administration and the Training Centre are aimed at promoting the transformation of voters' behavior, raising the electoral awareness of stakeholders and developing the professional skills of administrators providing electoral services.