2023 წლის 15 სექტემბერს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, 2023 წლის სექტემბერში და ნოემბერში საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სასერტიფიკაციო გამოცდები გაიმართება.
გამოცდაში მონაწილეობის მსურველმა რეგისტრაცია შესაძლებელია გაიაროს და მონაწილეობა მიიღოს მხოლოდ ერთ სასერტიფიკაციო გამოცდაში - სექტემბერში ან ნოემბერში. რეგისტრაცია შეუძლია საქართველოს ქმედუნარიან მოქალაქეს 18 წლის ასაკიდან.
სექტემბერში გასამართ გამოცდაზე რეგისტრაცია:
ვისაც სურვილი აქვს, მონაწილეობა მიიღოს სექტემბერში გასამართ გამოცდაში, რეგისტრაციის გავლა შეუძლია დისტანციურად 24 საათიან რეჟიმში, 18 სექტემბრის 10:00 საათიდან 24 სექტემბრის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 18 სექტემბრიდან 24 სექტემბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
გამოცდები 2023 წლის 27 სექტემბრიდან იწყება. მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია 16 მუნიციპალიტეტში მოქმედ ერთ-ერთ საგამოცდო ცენტრში - მცხეთა, ბორჯომი, ახალციხე, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, ქუთაისი, წყალტუბო, ოზურგეთი, ზუგდიდი, სენაკი, ბათუმი, ქობულეთი, ფოთი, შუახევი (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
ნოემბერში გასამართ გამოცდაზე რეგისტრაცია:
ვისაც სურვილი აქვს, მონაწილეობა მიიღოს ნოემბერში გასამართ გამოცდაში, რეგისტრაციის გავლა შეუძლია დისტანციურად 24 საათიან რეჟიმში, პირველი ნოემბრის 10:00 საათიდან 7 ნოემბრის 24:00 საათამდე, ვებ-გვერდზე https://registration.cec.gov.ge/ (ვებ-გვერდზე განთავსებულია რეგისტრაციის ინსტრუქცია).
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, პირველი ნოემბრიდან 7 ნოემბრის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, შაბათ - კვირის გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე).
გამოცდები 2023 წლის 10 ნოემბრიდან იწყება. მოქალაქეს გამოცდის ჩაბარება შეუძლია 8 მუნიციპალიტეტში მოქმედ ერთ-ერთ საგამოცდო ცენტრში - თბილისი, გორი, გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, ბოლნისი, თეთრიწყარო (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
გამოცდის მიმდინარეობაზე საჯაროობის უზრუნველყოფის მიზნით, გამოცდაზე დამკვირვებლებად დაიშვებიან აკრედიტირებული ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სასერტიფიკაციო გამოცდა ტარდება ელექტრონული ტესტირების მეთოდით. გამოცდის ხანგრძლივობა 1 საათია. გამოსაცდელისათვის ელექტრონულ პროგრამაში ავტომატურად, შემთხვევითი შერჩევის მეთოდით შეირჩევა 24 საგამოცდო ტესტი, ყოველ საგამოცდო ტესტზე სწორი პასუხი ფასდება 1 ქულით. დადებითი შეფასების მისაღებად გამოსაცდელმა უნდა დააგროვოს 15 ქულა.
სერტიფიკატის მოქმედების ვადა განისაზღვრება გამოცდის ჩაბარებიდან 5 წლის ვადით. სერტიფიკატის ფლობა სავალდებულოა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრად ასარჩევად (საქართველოს საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული შემთხვევების გარდა).
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების საგამოცდო ტესტები ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ვებ-გვერდებზე გასაჯაროვდა 2023 წლის 25 მაისს და დღემდე ხელმისაწვდომია ბმულზე.

The Certification Exams of the Members of the Precinct Election Commission Begins
According to the decision taken at the meeting of the Central Election Commission of Georgia on September 15, 2023, the certification exams for the members of the Precinct Election Commission will be held in September and November, 2023.
A person willing to participate in the exam can register and participate in only one certification exam - in September or November. A capable citizen of Georgia from the age of 18 can register for the certification exams
Registration for the exam to be held in September:
Those willing to take the exam to be held in September can register remotely, in a 24-hour mode, from September 18, 10:00am through September 24, 24:00pm, 2023, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of September 18 – September 24, from 10:00am to 18:00pm, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian). Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented to the secretariat in order to register.
Exams start from September 27, 2023. A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 16 municipalities – Mtskheta, Borjomi, Akhaltsikhe, Sachkhere, Zestaponi, Baghdati, Tkhibuli, Kutaisi, Tskhaltubo, Ozurgeti, Zugdidi, Senaki, Batumi, Kobuleti, Poti, Shuakhevi (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
Registration for the exam to be held in November:
Those willing to take the exam to be held in November can register remotely, in a 24-hour mode, from November 1, 10:00am through November 7, 24:00pm, 2023, at the website https://registration.cec.gov.ge/ (registration instructions are posted on the website).
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the pariod of November 1 – November 7, from 10:00am to 18:00pm, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link - available in Georgian).
Exams start from November 10, 2023. A citizen can take the exam at one of the exam centers operating in 8 municipalities - Tbilisi, Gori, Gurjaani, Sighnagi, Telavi, Rustavi, Bolnisi, Tetritskharo (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link - available in Georgian).
1. a) after the appointment of either of the last two general elections or the last two by-elections, the citizen was an appointed member of the election commission by the election subject, election subject or a representative of the election subject;
2. b) the citizen has been a donor to any party since the beginning of the year of the last general election or the beginning of the year of the last by-elections;
3. c) citizen was released from his position in the Election Administration of Georgia by the election commission or the court due to the violation of the election legislation of Georgia, - within 4 years from the date of disposal;
4. d) the citizen was recognized by the court as an administrative offender due to the violation of the election legislation of Georgia, - within 4 years after the entry into legal force of the court decision.
The certification exam is conducted via the method of electronic testing. Duration of the exam is one hour. 24 tests will be selected automatically in electronic program by the random mode for each participant, the correct answer for each test is evaluated with 1 point. To receive a positive evaluation, the examinee must score 15 points.
The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam. Holding of the Certificate is mandatory to elect the members Precinct Election Commission (except for the issues stipulated in the Election Code of Georgia).
The examination tests for the certification of head officials of the Precinct Election Commission were published on the websites of the CEC and the Training Centre on May 25, 2023 and are still available on the link (available in Georgian).