29 აპრილის შუალედური/რიგგარეშე არჩევნების ანგარიშის პრეზენტაცია
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკო) არჩევნებში ჩართულ მხარეებს 29 აპრილის საქართველოს პარლამენტისა და საკრებულოს შუალედური, ასევე მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნების ანგარიში წარუდგინა.
პრეზენტაცია ცესკოს თავმჯდომარემ წარადგინა და მონაწილეებს ინფორმაცია ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებთან დაკავშირებით მიაწოდა როგორებიცაა: საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების, საარჩევნო კომისიების წევრების გადამზადების, წინასწარი შედეგების გამოცხადების, კენჭისყრის დღეს გამოვლენილი საკითხებისა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებული სერვისები. გიორგი კალანდარიშვილმა ასევე დეტალურად ისაუბრა ამ არჩევნებზე მიღებულ გამოცდილებაზე და აღნიშნა, რომ ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით 29 აპრილის არჩევნები იყო კარგი შესაძლებლობა, რაც თავის მხრივ ადმინისტრაციას საშუალებას აძლევს მეტად მომზადებული შეხვდეს 2024 წლის პარლამენტის არჩევნებს.
შეხვედრაზე ცესკოს თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა ტექნოლოგიური ინტერვენციის პროცესში საზოგადოების ინფორმირების მნიშვნელობაზე და ამ მიმართულებით ადმინისტრაციის მიერ განხორციელებულ აქტივობებზე. ისაუბრა ჩართულ მხარეებთან კომუნიკაციის გაუმჯობესების მიზნით შექმნილ ახალ ფორმატებზე, რომელიც მოიცავს როგორც ადგილობრივ არასამთავრობო ორგანიზაციებს ისე, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მედიას და ექსპერტულ წრეებს.
„მიზნობრივ ჯგუფებთან ეტაპობრივი და უწყვეტი კომუნიკაცია, მათ შორის ორმხრივი კომუნიკაცია არის ძალიან მნიშვნელოვანი საარჩევნო რეფორმის ეფექტიანი აღსრულებისთვის. შესაბამისად, ჩართულ მხარეებს დღეს წარვუდგინეთ 29 აპრილის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნების ანგარიში შედეგებთან და მიგნებებთან დაკავშირებით და ასევე ვისაუბრეთ იმ საარჩევნო სიახლეების და ნოვაციების შესახებ, რომელიც ადმინისტრაციამ შუალედურ/რიგგარეშე არჩევნებზე დანერგა. ასევე ვისაუბრეთ ამომრჩეველთა ინფორმირების და განათლების აუცილებლობაზე, იმისთვის რომ ჩვენ 2024 წელს ჩავატაროთ საერთაშორისო და ევროპული სტანდარტების არჩევნები,“ - განაცხადა გიორგი კალანდარიშვილმა ღონისძიების შემდეგ მედიასთან საუბრისას.
ღონისძიება 24 მაისს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ტექნიკური მხარდაჭერით გაიმართა. მასში მონაწილეობას, როგორც ადგილობრივი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე პოლიტიკური პარტიებისა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები იღებდნენ. შეხვედრას ასევე დაესწრნენ საარჩევნო და საზოგადოებრივ საკითხებზე მომუშავე ექსპერტები.

The Central Election Commission (CEC) of Georgia presented its report on the April 29 Parliamentary and Sakrebulo by-Elections as well as Municipality Mayoral Extraordinary Elections to the stakeholders.
The CEC Chairperson delivered the presentation, providing attendees with crucial information on several key topics. These included the use of electronic technologies in the electoral process, the retraining of election commission members, the announcement of preliminary results, issues identified on polling day, and the services designed for Persons with Disabilities. Additionally, Giorgi Kalandarishvili shared the experience gained from the aforementioned elections and emphasized that the April 29 elections were a significant opportunity in regard to introducing technologies. This, in turn, enables the Election Administration (EA) of Georgia to enhance its preparedness for conducting the Parliamentary elections in 2024.
During the meeting, the CEC Chairperson highlighted the significant importance of public awareness regarding the application of technologies and the activities implemented by the EA in this regard. He emphasized the establishment of new cooperation formats aimed at enhancing communication with stakeholders, such as local non-governmental organizations, international organizations, media, and experts.
"Maintaining constant and bilateral communication with target groups is crucial for the effective implementation of electoral reform. Therefore, during today's session, we presented a comprehensive report on the April 29 by-Elections and Extraordinary elections, focusing on the election results and key findings. Additionally, we highlighted the electoral innovations introduced by the EA during these elections. We emphasized the importance of informing and educating voters to ensure that the upcoming 2024 elections are conducted in accordance with international and European standards," – Mr. Giorgi Kalandarishvili informed the media after the event.
The event was held on May 24 and was financially supported by the International Foundation for Electoral Systems (IFES). The participants included representatives from local non-governmental organizations, international organizations, political parties, and governmental institutions. Additionally, experts specializing in electoral and public affairs were in attendance.