საარჩევნო ადმინისტრაციების მეათე საერთაშორისო კონფერენცია
ცენტრალური საარჩევნო კომისია (ცესკო) საარჩევნო ადმინისტრაციების მეათე საერთაშორისო კონფერენციას მასპინძლობს.
ღონისძიება დღეს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა, საქართველოს პარლამენტის ვიცე სპიკერმა ლევან იოსელიანმა, ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ხელმძღვანელის მოადგილე დევიდ ჰოფმანმა და ევროსაბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ გახსნეს.
“ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვა საარჩევნო პროცესებში”, “დეზინფორმაცია და მისი გავლენა საარჩევნო პროცესებზე” - შეხვედრის მონაწილეები ამ საკითხებზე ორი დღის განმავლობაში იმსჯელებენ და ერთმანეთს საკუთარ გამოცდილებასა და მოსაზრებებს გაუზიარებენ. როგორც გიორგი კალანდარიშვილმა კონფერენციის გახსნისას აღნიშნა, საარჩევნო ადმინისტრაციებისა და  საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლების, ექსპერტების გამოცდილებისა და კარგი პრაქტიკის გაზიარება ხელს უწყობს როგორც ეფექტურ თანამშრომლობას, ასევე სანდო არჩევნების ჩატარებას და ზოგადად დემოკრატიის განვითარებას.
კონფერენციის მონაწილეები ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს განიხილავენ, როგორიცაა საარჩევნო პროცესებში ტექნოლოგიების გამოყენების პერსპექტივები, საარჩევნო პროცესებში ტექნოლოგიების გამოყენებასთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და დადებითი მხარეების შესახებ გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარება, დეზინფორმაციის გავლენა საარჩევნო პროცესებზე და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მეთოდები/სტრატეგიები.
„ხმის ელექტრონული მიცემის საპილოტე პროექტი საქართველოში, საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილება საარჩევნო პროცესებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების მიმართულებით“ - ამ სახელწოდებით პრეზენტაცია ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა წარადგინა და აღნიშნა, რომ საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია საპილოტე რეჟიმში ტექნოლოგიებს 2018 წლიდან იყენებს და შესაბამისად უკვე აქვს საარჩევნო პროცესებში ტექნოლოგიების, მათ შორის ხმის მიცემის, დათვლისა და ამომრჩეველთა იდენტიფიკაციის (ვერიფიკაციის) აპარატების გამოყენების მნიშვნელოვანი გამოცდილება. გიორგი კალანდარიშვილის თქმით, სწორედ წარმატებით განხორციელებული საპილოტე პროექტების შედეგად უკვე დაწყებულია მუშაობა საარჩევნო პროცესებში ტექნოლოგიების გამოყენების მასშტაბის გაზრდაზე.
კონფერენციის მეორე დღე დეზინფორმაციასთან დაკავშირებულ თემებს დაეთმობა. ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე შეხვედრის მონაწილეებს დეზინფორმაციასთან დაკავშირებით საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილების, არსებული გამოწვევებისა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლის მიმართულებით გაწეული საქმიანობის შესახებ პრეზენტაციას წარუდგენს.
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საერთაშორისო კონფერენციას ორგანიზება ევროსაბჭოსთან (CoE) და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით და USAID-ის ფინანსური მხარდაჭერით გაუწია.
კონფერენცია 25-26 ოქტომბერს იმართება და მასში სხვადასხვა ქვეყნის საარჩევნო ადმინისტრაციების, საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე საერთაშორისო ორგანიზაციების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიების და  საარჩევნო ტექნოლოგიების მიმართულებით მომუშავე კომპანიების წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
საარჩევნო ადმინისტრაციების შეხვედრა ყოველწლიურად იმართება. გამონაკლისი იყო 2020-2021 წლები,  კოვიდპანდემიის გამო კონფერენცია არ ჩატარებულა და მეათე, საიუბილეო შეხვედრის გამართვა 2022 წელს გახდა შესაძლებელი.

The Central Election Commission (CEC) hosts the 10th Annual International Conference Of Election Administrations.
Giorgi Kalandarishvili, CEC’s Chairperson, Levan Ioseliani, Deputy Chairperson of Parliament of Georgia, David Hoffman, Deputy Director, United States Agency for International Development (USAID) and Natalia Voutova, Head of Council of Europe Office in Georgia, made opening remarks at the event.
Meeting participants will be discussing during the two-day  the following topics: “Implementation of electronic technologies in the ELectorsl Processes and Disinformation and its Impacts on Electoral Processes” and share experience and opinions on the matter. As Giorgi Kalandarishvili noted during the opening of the event, sharing experience and good practice between election administrations, international organizations and experts supports effective cooperation as well as conduct of credible elections and generally the development of the democracy.
Conference participants discussed such important topics as perspectives of using electoral technologies in the electoral processes, sharing expertise and knowledge on challenges and positive aspects of using electoral technologies in the electoral processes, influence of disinformation in electoral process and tools/strategies to combat disinformation.
Giorgi Kalandarishvili, CEC Chairperson, delivered presentation titled “E-voting pilot project in Georgia, sharing Election Administration’s experience in utilizing electoral technologies in elections” and noted that Georgian EMB has piloted technologies since 2018 and therefore possesses considerable experience in using  voting, vote counting, and voter verification devices in electoral processes. Due to successful implementation of pilot projects, work is underway for increasing the scale of use of technologies in the electoral processes, according to Giorgi Kalandarishvili.
The second day of conference is dedicated to topics related to disinformation. Giorgi Sharabidze, CEC Deputy Chairperson, will deliver presentation “Georgian Election Administration’s experience, challenges and countermeasures against disinformation” to the meeting participants.
The Central Election Commission organized the international conference in cooperation with Council of Europe (CoE) and International Foundation for Electoral Systems (IFES) and with financial support of USAID.
The conference is being held on 25-26 October and representatives of different EMBs, international organizations working on electoral topics, diplomatic corps accredited in Georgia and vendor companies oriented on electoral technologies, are in the attendance.
The meeting of Election Administrations is being held annually. The exception was 2020-2021 when as a result of COVID-pandemic the conference was not held and conduct of 10th annual event was possible only in 2022.