21-23 ივნისს პროექტისთვის „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ტრენერთა ტრენინგი (ToT) ჩატარდა. სასწავლო კურსი ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა, ცესკოს წევრმა, სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელმა მაია ზარიძემ და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) პროგრამის მენეჯერმა დავით ღონღაძემ გახსნეს. ონლაინ სწავლებაში ჩართული იყო 36 ტრენერი, რომლებიც შემდგომ „საარჩევნო განვითარების სკოლის“ სასწავლო კურსს ჩაატარებენ.
ტრენერები ცესკოსა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა გადაამზადეს. ისინი ახალგაზრდებს საარჩევნო განვითარების სკოლებში ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეასწავლიან, როგორიცაა: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, 1919 წლის დამფუძნებელი კრების არჩევნები, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა,  ხმის მიცემის და დათვლის ელექტრონული საშუალებები, დეზინფორმაცია, ყალბი ცნობების გავრცელება საარჩევნო პერიოდში და სხვა. წელს პირველად მონაწილეები დამატებით გაივლიან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა გამოცდისთვის მოსამზადებელ სასწავლო პროგრამას, რომელიც ეფუძნება საარჩევნო კანონმდებლობას, საქართველოს კონსტიტუციას, საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული საკითხების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს.
საარჩევნო თემებთან დაკავშირებით ტრენინგის გავლა 18-25 წლის ახალგაზრდებს შეუძლიათ. „საარჩევნო განვითარების სკოლის” სასწავლო კურსი თბილისსა და 7 მუნიციპალიტეტში (თელავში, რუსთავში, გორში, ახალციხეში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში) 4 ივლისს დაიწყება და 8 ივლისს დასრულდება.
საგანმანათლებლო პროექტი „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ცესკოს სწავლების ცენტრთან ერთად, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობასა და არჩევნების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში. 2015 წლიდან სწავლება 3000-მდე ახალგაზრდამ გაიარა.

On June 21-23, Training of Trainer (ToT) was held for the project "School of Electoral Development". Giorgi Kalandarishvili, Chairperson of the Central Election Commission (CEC), Natia Zaalishvili, Director of the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training, Maia Zaridze, commission member and the head of the working group, along with the program manager of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) Davit Gongadze opened the training course and made an openind remarks at the event. Online training involved 36 trainers who afterwards will conduct a training course at the Electoral Development School.
The trainers were trained by the representatives of the CEC and the Training Center. They will teach youth issues related to electoral systems, election administration, 1919 elections of constituent assembly, democratic electoral principles, elected bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility of elections, gender equality, electronic devices of voting and vote-counting, disinformation and fake news dissemination during electoral period, and etc. As a novelty, project participants additionally will go through preparatory training program for the examination of election administration officials that is based on election legislation, the Constitution of Georgia, substantive discussion of issues defined by the examination program and practical assignments.
Young people aged 18-25 may undertake training on electoral topics. “Electoral Development School” will start on 4th of July and end on 8th of July in Tbilisi and seven municipalities (Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi, and Batumi).
Education program “Electoral Development School” is being implemented together with CEC Training Centre and with support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES). The mentioned program aims to support civic engagement and popularize elections among young people. The school operates since 2015, and about 3000 young people have taken the course.