ცესკო და სწავლების ცენტრი საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან  აქტიურ თანამშრომლობას აგრძელებს.
უნივერსიტეტებთან პარტნიორობის ფარგლებში სწავლების ცენტრი ყოველწლიურად, გაზაფხულისა და შემოდგომის სემესტრში, ახორციელებს საავტორო პროგრამას საარჩევნო სამართლის დარგში.
2010 წლიდან გაფორმებულ მემორანდუმს მიმდინარე წელს კიდევ ერთი უნივერსიტეტი შემოუერთდა და ამჟამად, ცესკო და სწავლების ცენტრი აქტიურად თანამშრომლობს თბილისსა და რეგიონებში მოქმედ 16 უნივერსიტეტთან.
ამ ეტაპისთვის 2021-2022 სასწავლო წლის გაზაფხულის სემესტრული სწავლება იურიდიული, სოციალური მეცნიერებების და ჟურნალისტიკის ფაკულტეტების საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტებისთვის ცხრა უნივერსიტეტში დაიგეგმა: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი; ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი; აღმოსავლეთ ევროპის უნივერსიტეტი; ალტე უნივერსიტეტი; გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი; გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი; იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; აკაკი წერეთლის ქუთაისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
უნივერსიტეტებში საარჩევნო სამართლის საავტორო პროგრამას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ლექტორები განახორციელებენ. პროგრამა თანამედროვე სწავლების სტრატეგიას ეფუძნება - დიდი ყურადღება ეთმობა სტუდენტების როგორც თეორიული ცოდნის, ისე პრაქტიკაში პროფესიული უნარ-ჩვევების დახვეწას. ამ მიზნით, ფაკულტეტების გათვალისწინებით, სტუდენტების მონაწილეობით ეწყობა იმიტირებული სასამართლო პროცესები, საარჩევნო დებატ-კლუბები და კონკურსები არჩევნების პოპულარიზაციის თემატიკაზე.
პროგრამის მონაწილე სტუდენტები დეტალურად ეცნობიან არჩევნებთან დაკავშირებულ საკითხებს, საკანონმდებლო სიახლეებსა და საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ დანერგილ სერვისებს. ამ მიმართებით, სასწავლო კურსის ფარგლებში გათვალისწინებულია ასევე სტუდენტებთან საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალი რანგის წარმომადგენელთა შეხვედრების ორგანიზება.
ეფექტიან სასწავლო შედეგზე ორიენტირებით, სწავლების ცენტრის მიერ სტუდენტებისთვის შემუშავებული დამხმარე სახელმძღვანელო და პრაქტიკული სავარჯიშოების კრებული ქმნის მნიშვნელოვან სასარგებლო რესურსს; სტუდენტებისგან მიღებული უკუგების მიხედვით, აღნიშნული რესურსი ამარტივებს საარჩევნო კოდექსში გადმოცემული კომპლექსური საკითხების გააზრებას და ამასთან, ხელს უწყობს ცოდნის გამდიდრებას საერთაშორისო პრაქტიკის შესწავლით.
სასწავლო პროგრამა ეხმიანება საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სტრატეგიულ პრიორიტეტს და მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში საარჩევნო კულტურის განმტკიცებასა და თანამედროვე მოთხოვნების შესატყვისი კომპეტენციის მქონე დარგობრივი სპეციალისტების მომზადებას საარჩევნო სამართლის დარგში.

The CEC and the Training Center continue active cooperation with Georgian higher education institutions.
Within the framework of the partnership with the universities, the Training Center implements an authorial program in the field of electoral law every year, during the spring and autumn semesters.
This year, another university joined the memorandum signed in 2010, and currently, the CEC and the Training Center are actively cooperating with 16 universities operating in Tbilisi and regions.
For this stage, the spring semester training for the 2021-2022 academic year is planned for undergraduate students of the Faculty of Law, Social Sciences and Journalism at nine universities: Caucasus's International University; Ilia State University; East European University; Alte University; Grigol Robakidze University; Gori State Teaching University; Iakob Gogebashvili Telavi State University; Samtskhe-Javakheti State University; Akaki Tsereteli Kutaisi State University.
The authorial program in electoral law will be implemented at universities by lecturers trained by the Training Center. The program is based on a modern teaching strategy - much attention is paid to the development of students' theoretical knowledge and the refinement of professional skills in practice. For this purpose, taking into account the faculties, simulated trials, election debate clubs and competitions on the topic of election promotion are organized with the participation of students.
Focusing on effective learning outcomes, a guideline and a set of exercises developed by the Training Centre provide an important useful resource; According to the feedback received from the students, this resource simplifies the understanding of the complex issues presented in the Electoral Code and, at the same time, contributes to the enrichment of knowledge through the study of international practice.
The training program responds to the strategic priority of the Election Administration and aims to strengthen the electoral culture among young people and to train field specialists of electoral law with the competence to meet modern requirements.