შუალედური არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები იწყება (I ეტაპი)
2 აპრილის შუალედური არჩევნებისთვის 2022 წლის 28 თებერვლიდან საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები იწყება.
სწავლებს ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის ტრენინგები ჩატარდება პროფილურად, შვიდ ეტაპად. განსხვავებული პროგრამით წარიმართება ტრენინგები ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის, სადაც საარჩევნო კომისიების წევრები დამატებით გადამზადდებიან კენჭისყრის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების საკითხზე.
I ეტაპის ტრენინგები დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას. მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• საოლქო საარჩევნო კომისიებთან საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის კოორდინაცია/კომუნიკაცია (მათ შორის, საორგანიზაციო-ლოჯისტიკურ საკითხებზე);
• საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღემდე პერიოდში (მათ შორის, ადაპტირებული საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში ამომრჩეველთა შეყვანის საკითხი);
• ახალი კორონავირუსით (SARS-CoV-2) გამოწვეული ინფექციის (COVID-19) გავრცელების პრევენციის მიზნით საუბნო საარჩევნო კომისიის შენობაში სანიტარულ - ჰიგიენური მოთხოვნების დაცვის უზრუნველსაყოფად განსახორციელებელი ღონისძიებები.
ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 25 ტრენერი (მათ შორის, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან პროექტში).
სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. საქართველოს ჯანდაცვის უწყებასთან თანამშრომლობის ფარგლებში, ტრენინგების ჩატარების ადგილებზე მონაწილეებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება სწრაფი ტესტის ჩატარება. ტრენინგზე დაშვება განხორციელდება ტესტირების უარყოფითი შედეგის საფუძველზე.
I ეტაპის ტრენინგები 28 თებერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდება. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

On February 28, 2022 Trainings for the Precinct Election Commissions Members are launched for April 2, By-Elections.
According to the concept, elaborated by the Training Centre, profile trainings for By-Elections of Georgian Parliament will be held in 7 stages. The training course will be held with a different program for Batumi Sakrebulo By-Elections, namely the PEC members will be additionally trained on the use of electronic technologies in the voting process.
I stage trainings are dedicated to the training of PEC full composition. Participants will receive information on the following key issues within their competence:
Trainings will be delivered by 25 trainers re-trained by the Training Center (including members of district election commissions, involved in the project as trainers).
The training process will be conducted in compliance with all recommendations related to the pandemic. Within the framework of cooperation with the Ministry of Health of Georgia, participants will be provided with the rapid test at the training venues. Admission to the training will be based on a negative test result.
I stage trainings will be held through the period of February 28 to March 1. The schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.