საარჩევნო ადმინისტრაციის 2022 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია
ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების ანგარიშისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის 2022 წლის სამოქმედო გეგმის პრეზენტაცია გამართა.
გიორგი კალანდარიშვილმა პოლიტიკური პარტიების, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისიების, სახელმწიფო უწყებებისა და მედიის წარმომადგენლებს გააცნო ინფორმაცია მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნების მაღალ დონეზე ჩასატარებლად საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ.
ცესკოს თავმჯდომარემ ისაუბრა განხორციელებული რეფორმებისა და სიახლეების, მათ შორის ხმის გადათვლის პროცედურის უპრეცედენტოდ დიდი მასშტაბის, ხმის დათვლის პროცედურის ვიდეოფიქსაციის, ცესკოს სხდომების პირდაპირი ტრანსლაციის, ხმის ელექტრონულად დათვლის საპილოტე პროექტის, მოდიფიცირებული ხმის მიცემის კაბინისა და სხვა სიახლეების შესახებ. გიორგი კალანდარიშვილმა დეტალურად ისაუბრა იმ ინოვაციური სერვისებისა და პროექტების შესახებ, რომელიც  განხორციელდა იმისათვის, რომ ამომრჩეველს ჰქონოდა შესაძლებლობა დემოკრატიულ და თავისუფალ გარემოში მიეღო საარჩევნო პროცესში მონაწილეობა.
ცესკოს თავმჯდომარემ არსებული გამოწვევებისა და სამომავლო გეგმების შესახებაც ისაუბრა. მან 2021 წლის ერთ-ერთ გამოწვევად პანდემია დაასახელა, რომელსაც საარჩევნო ადმინისტრაციამ წარმატები გაართვა თავი.
საარჩევნო კულტურა და განათლება, არჩევნების სანდოობა და უსაფრთხოება, საარჩევნო სერვისები და ტექნოლოგიები, ინკლუზიური საარჩევნო გარემო და მართვის ეფექტიანობა და რა თქმა უნდა, ინსტიტუციური გაძლიერება - ეს ცესკოს 2020-2023 წლის სტრატეგიული გეგმის პრიორიტეტებია, რომელთა შესაბამისად მომზადდა ცესკოს 2022 წლის სამოქმედო გეგმა.
„დღეს ჩვენ წარვადგინეთ ანგარიში იმ განხორციელებული საქმიანობების შესახებ, რომელიც  საკმაოდ მოკლე პერიოდში ახალი მენეჯმენტის პირობებში, რეფორმის ფარგლებში განვახორციელეთ. ამ მხრივ აღსანიშნავია ის ტექნოლოგიური სიახლეები, ის სერვისები, რომლებიც ჩვენ ჩართულ მხარეებს და ამომრჩეველს შევთავაზეთ. მათ შორისაა    ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ხმების დათვლა, ელექტრონული პლატფორმების შექმნა სხვადასხვა სერვისის გაუმჯობესებისა და გამარტივების მიზნით, ასევე  ის საქმიანობა, რომელიც ადმინისტრაციამ პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩასატარებლად განახორციელა.
ვისაუბრეთ სიახლეებზე, რომლებიც უზრუნველყოფდა გარკვეული მექანიზმების ამუშავებას დეზინფორმაციასთან ბრძოლასთან მიმართებაში და ა.შ.  შესაბამისი რეკომენდაციებისა და მიგნებების გათვალისწინებით გამოვყავით მნიშვნელოვანი საჭიროებები, რომელიც დღეს ინსტიტუციის წინაშე დგას. ამ ყველაფრის ანალიზის შედეგად დავსახეთ 2022 წლის სამოქმედო გეგმა, რომელიც კონკრეტულად უპასუხებს არსებულ გამოწვევებსა და საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ განსაზღვრულ სტრატეგიულ მიმართულებებს“,-განაცხადა ცესკოს თავმჯდომარემ პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ.
არჩევნების ანგარიშსა და სამომავლო გეგმებს ცესკოს წევრი „მოქალაქეებიდან“ ივანე ნორაკიძე აფასებს ცესკოს წევრი ანა კობახიძე („სტრატეგია - აღმაშენებელი“) საარჩევნო ადმინისტრაციის სამომავლო გეგმებზე არჩევნების ანგარიში და სამომავლო გეგმები გიორგი კალანდარიშვილმა ჩართულ მხარეებს წარუდგინა

The Chairperson of the Central Election Commission (CEC) of Georgia, Giorgi Kalandarishvili presented the report of October 2, 2021 Municipal Elections and the 2022 Action Plan of the Election Administration of Georgia.
Giorgi Kalandarishvili informed the representatives of political parties, local and international organizations, diplomatic missions accredited in Georgia, state agencies and the media about the activities carried out by the election administration for conducting genuine municipal elections.
The CEC Chairperson talked about the implemented reforms and innovations, including the unprecedented scale of the vote counting procedure, the video fixation of the vote counting, the live-stream of the CEC sessions, the pilot project on electronic vote counting, the modified voting booth and other innovations. Giorgi Kalandarishvili discussed in details the innovative services and implemented projects aiming at enabling voters to participate in the free environment and democratic election process.
The CEC Chairperson also talked about the current challenges and future plans. He underlined that the pandemic situation was one of the main challenges in 2021, which was successfully addressed by the Election Administration.
Electoral culture and education, credibility and security of elections, services and technologies, inclusive electoral environment and efficient management as well as the institutional strengthening represent those priorities of the CEC Strategic Plan for 2020-2023, which laid as a ground for preparing the 2022 Action Plan of the Election Administration.
"Today we presented a report on the activities carried out as part of the reform under the new management in a relatively short period of time. Notable in this regard are the technological innovations, the services that we have offered to the electoral stakeholders and the voters. These include the use of electronic technologies in vote counting procedure, the creation of electronic platforms to improve and facilitate various services, and the activities that the administration has undertaken to conduct elections amid pandemic”.
We talked about the novelties which ensured developing certain mechanisms to combat disinformation and etc. Considering the relevant recommendations and findings, we identified important needs the Election Administration faces today and we have developed the 2022 Election Administration Action Plan and the document will specifically address the challenges and strategic priorities defined by the Election Administration" stated CEC Chairperson after the presentation.