2020 წლის 13 ივლისს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტების განხორციელება დასრულდა
23.11.2020
2020 წლის 13 ივლისს სწავლების ცენტრის მიერ გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით დაფინანსებულმა 44 ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ დაასრულა საგრანტო პროექტების განხორციელება და შემაჯამებელი პრეზენტაციები წარადგინა.
ამომრჩეველთა ინფორმირების მიმართულებით დაფინანსებული 44 არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი მიზნად ისახავდა 2020 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის ამომრჩეველთა საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების, სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდისა და არჩევნებში ამომრჩევლის გააქტიურების ხელშეწყობის მიზნით შესაბამისი საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის პროგრამების, საინფორმაციო კამპანიების, გადაცემების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების განხორციელებას.
პროექტების ფარგლებში საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის ღონისძიებების შედეგად განხორციელდა ელექტორატის ინფორმირება ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა: არჩევნებთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებები; პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩატარების წესი და საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის უსაფრთხო პროცედურები; საარჩევნო უფლებები და მათი რეალიზების პროცედურები (მათ შორის, ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპთან დაკავშირებით); აგრეთვე, განხილულ იქნა სხვა მნიშვნელოვანი საარჩევნო საკითხები, რომლის მიზანი იყო ამომრჩეველთა მიერ გააზრებული არჩევანის გაკეთების ხელშეწყობა და ელექტორატის (მათ შორის ახალგაზრდა ამომრჩევლები, ქალების, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლების, იძულებით გადაადგილებული და შშმ პირების) აქტივობის ზრდის წახალისება საარჩევნო პროცესში.
დაფინანსებული საგრანტო პროექტები 2020 წლის 25 სექტემბრიდან - 25 ოქტომბრის პერიოდში განხორციელდა და საქართველოს ყველა რეგიონი მოიცვა.
2020 წლის 13 ივლისს საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების შემაჯამებელი პრეზენტაციები:

44 local NGOs funded by the grant competition commission as part of the grant contest announced on July 13, 2020 by the Training Centre finished the implementation of projects and presented the summary presentations regarding the results of the projects.
Grant project proposals submitted by the 44 NGOs was aimed at implementation of relevant information-educational programs, information campaigns and/or other formats of programs in order to raise the electoral awareness of voters, increase their civic responsibility and activate voters for 2020 Parliamentary Elections of Georgia.
Within the projects, as a result of informational-educational activities, the electorate was informed about such important issues as: election related legislative amendments, the rule of holding elections during the Pandemic and safe voting procedures at election precincts, electoral rights and the procedures for exercising those (including the principle of the secrecy of vote), other important electoral matters that facilitate voters to make informed choice and stimulate increased activeness of voters (including young voters, women, ethnic minorities’ representatives, IDPs, and persons with disabilities) in the electoral process was discussed as well.
Financed projects were implemented in all regions of Georgia through the period of September 25 – October 25, 2020.
Summary presentations of NGOs funded under the July 13, 2020 grants competitions are available at the following link in Georgian.