დასრულდა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების ტრენინგები
სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციასთან თანამშრომლობით, 2020 წლის 24 სექტემბრიდან 26 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში, 3657 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა პროფესიული გადამზადებისთვის ინტენსიური ტრენინგები განახორციელა.
საარჩევნო საკანონმდებლო საკითხებზე პროცედურული ცოდნის ამაღლების და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგები ოთხ ეტაპად ჩატარდა:
• ტრენინგების I და III ეტაპი საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემდაგენლობის სწავლებას დაეთმო;
• II ეტაპზე საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირების (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, კომისიის მდივანი) ტრენინგი განხორციელდა;
• ტრენინგების IV ეტაპი საუბნო საარჩევნო კომისიების მდივნების პრაქტიკულ სწავლებას დაეთმო.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროფილური პროგრამების ფარგლებში საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებმა მიიღეს მნიშვნელოვანი ინფორმაცია მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• საოლქო საარჩევნო კომისიებთან საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის კოორდინაცია/კომუნიკაცია (მათ შორის, საორგანიზაციო-ლოჯისტიკურ საკითხებზე);
• საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღემდე პერიოდში (მათ შორის, საკანონმდებლო სიახლე - ადაპტირებული საარჩევნო უბნის სპეციალურ სიაში ამომრჩეველთა შეყვანის საკითხი);
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა მიერ შესასრულებელი ფუნქციები;
• ამომრჩეველთა მიერ ხმის მიცემის წესი (მათ შორის, ნების თავისუფალი გამოვლენისა და ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპი);
• ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხები;
• საარჩევნო უბნის დახურვა, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ფუნქციები საარჩევნო ბიულეტენების დახარისხება/დათვლა/დალუქვის პროცესში;
• კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენა და საჯაროობა;
• ფოტო-ვიდეოგადაღების რეგულაციები საარჩევნო უბანზე;
• პანდემიის პირობებში არჩევნების უსაფრთხო გარემოში ჩატარებასთან დაკავშირებული რეგულაციები.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების ტრენინგების ჩატარება უზრუნველყო სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა 190 ტრენერმა. ტრენინგი ჩატარდა კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეებმა განახორციელეს ეპიზოდური ინსცენირებები.
ტრენინგების მიმდინარეობას საერთაშორისო და ადგილობრივი სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

From September 24 to October 26, 2020, the Training Centre, in cooperation with the Election Administration, implemented intensive course for the professional training of the members of 3657 Precinct Election Commissions (PECs).
To support boosting of knowledge about procedural issues on electoral legislation and develop practical skills, the trainings were conducted in four stages:
• 1st and 3rd stages of trainings were envisaged for the full composition of PECs;
• On the 2nd stage the trainings were conducted for the head officers of the PECs (chairperson of the commission, deputy chairperson of the commission, secretary of the commission);
• 4th stage was dedicated to the practical trainings of PECs secretaries.
Within the profile programs, developed by the Training Centre, the members of PECs were acquainted to the important information on the following main issues related to their competence:
• key principles for holding democratic elections and the importance of the role of PEC members in ensuring them, mandate within the ethical and legal framework;
• the operations of PECs and the powers stipulated under the regulations; the grounds for disciplinary responsibility;
• coordination/communication of activities of PECs with DECs (including organizational-logistical matters);
• activities of PECs prior to the polling day (including, legislative amendments – entering voters in a special list of an adapted election precinct);
• functions of PEC members on the polling day;
• the rule of voting by voters (including the principle of free demonstration of will and the secrecy of vote);
• closing election precincts, PEC members’ functions in the process of sorting/counting/sealing ballot papers;
• drawing up polling results summary protocol and its publicity;
• electoral security;
• photo-video shooting regulations at polling stations;
• Regulations related to holding elections in a safe environment under the pandemic.
190 trainers trained by the Training Center provided trainings to the PECs members. To support the enhancement of procedural knowledge of members of election commissions, the trainings were conducted using a combined methodology, including role-plays to enhance practical skills of the participants.
The representatives of international and local observer missions attended the trainings.
For detailed statistics on PECs members’ attendance on the trainings please follow the link (available in Georgian)