იწყება „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“
ცესკო და სწავლების ცენტრი, 2020 წლის 16 ივლისიდან 31 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, 64 მუნიციპალიტეტში განახორციელებს საინფორმაციო-სასწავლო პროექტს „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“.
აღნიშნული კურსი ითვალისწინებს პროფილურ სწავლებას და მიზნად ისახავს სამოქალაქო საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას და საარჩევნო ადმინისტრაციის კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირების ხელშეწყობას.  სამ დღიანი სასწავლო პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები პრაქტიკული სწავლების ფორმატში გაეცნობიან კენჭისყრის დღის პროცედურებსა და საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებს.
სასწავლო პროექტში მონაწილეობას იღებენ საქართველოს მოქალაქეები, რომლებმაც შესაბამისი რეგისტრაცია გაიარეს საოლქო საარჩევნო კომისიებში, 2020 წლის 16 მარტიდან 27 მარტის ჩათვლით პერიოდში.
სასწავლო კურსების ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები და საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები უზრუნველყოფენ (157 ტრენერი).
ტრენერთა გადამზადება ეტაპობრივად განხორციელდა. სწავლება ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს. 2020 წლის 6-10 ივლისის პერიოდში, ტრენერთა ტრენინგი დისტანციური სწავლების ფორმით ჩატარდა. ამ ეტაპზე, გადამზადების პროცესი ადგილზე ტრენინგის ფორმატში მიმდინარეობს და მოიცავს 2020 წლის 15-22 ივლისის პერიოდს.
სასწავლო პროექტის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები - საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის“ განხორციელების გრაფიკი იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

From July 16 through July 31, 2020, the CEC and the Training Center will carry out the informational and awareness raising project Courses for Electoral Administrators – for Potential Members of PECs in 64 municipalities.
The above-mentioned course envisages profile training and is aimed at raising civic electoral awareness raising and facilitating the development of qualified human resources of the Election Administration. As part of a three-day training program, participants will be introduced to the voting day procedures and the issues within the competence of the Precinct Election Commission in the format of practical training.
The citizens of Georgia who were respectively registered at DECs from March 16 through March 27, 2020 are taking part in the training project.
The training course will be delivered by the members of DECs and the trainers of the Election Administration trained by the Training Center (157 trainers).
The training of trainers (TOT) was held in stages. Tamar Zhvania, the CEC Chair and Natia Zaalishvili, the Training Center Director opened the training. Online TOT was held during the period of July 6-10, 2020. At this stage, the in-person training is being conducted and covers the period of July 15-22, 2020.
Follow the Link (available in Georgian) for the schedule of the training project Courses for Electoral Administrators – for Potential Members of PECs. Any amendments in the schedule will be reflected immediately.