საარჩევნო ადმინისტრაციამ პროექტისთვის „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ტრენერთა (ToT) მომზადება დაიწყო. ტრენინგის დაწყებამდე, მონაწილეებს ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია მიესალმა. „საარჩევნო განვითარების სკოლა”, რომელიც წელს პირველად ზამთარშიც გაიმართება, 17-დან 28 თებერვლის ჩათვლით ჩატარდება.
საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები და ცესკოს თანამშრომლები სწავლებას 10-13 თებერვლის ჩათვლით გადიან და შემდგომ „საარჩევნო განვითარების სკოლის“ სასწავლო კურსს წარუძღვებიან. საარჩევნო განვითარების სკოლები 8 ქალაქში - თბილისში, თელავში, რუსთავში, გორში, ახალციხეში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ბათუმში გაიხსნება. 18-დან 25 წლის ახალგაზრდები საარჩევნო საკითხებს შეისწავლიან.
ტრენერთა გადამზადებას საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები ახორციელებენ. კურსის გავლის შემდეგ, ტრენერები ახალგაზრდებს საარჩევნო განვითარების სკოლებში ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეასწავლიან, როგორებიცაა: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, 1919 წლის დამფუძნებელი კრების არჩევნები, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა და სხვა. „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ მუდმივად ვითარდება და წელს სასწავლო კურსს შემდეგი საკითხები დაემატა: ხმის მიცემის ელექტრონული საშუალებები, არჩევნები და კვლევები, დეზინფორმაცია და ყალბი ცნობების გავრცელება საარჩევნო პერიოდში.
პროექტი საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობასა და არჩევნების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში.

The Election Administration started preparing the training of trainers (ToT) for the project “Electoral Development School”. Prior to the training, Tamar Zhvania, the CEC Chairperson welcomed the participants. “Electoral Development School” which will be held for the first time this winter, will run from February 17 to 28.
District Election Commissions’ (DECs) members and CEC staff will undertake the training from February 10 to February 13 and then will be conducting a study course at the “Electoral Development School”. Electoral Development Schools will be launched in eight cities – Tbilisi, Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Kutaisi, Zugdidi, and Batumi. Young people aged 18 to 25 will study electoral issues.
The representatives of the Electoral Systems Development, Reforms and Training Centre are conducting ToT. Following the course, the trainers will teach young people in the Electoral Development Schools such important topics as electoral systems, election administration, elections of the Constituent Assembly of 1919, democratic electoral principles, electoral bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility of elections, gender equality and more. “Electoral Development School” is constantly developing and the following topics have been added to the curriculum this year: electronic voting devices, elections and surveys, disinformation and spreading false information during the election period.
The project is made with the support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) and aims to promote civic engagement and popularize elections among young people.