საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა IV ეტაპის ტრენინგები 2019 წლის 19 მაისის საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის
09.05.2019
საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 10 მაისიდან იწყება IV ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას.
ტრენინგების ფარგლებში საუბნო კომისიების წევრები პრაქტიკულად განახორციელებენ კენჭისყრის დღის ეპიზოდურ ინსცენირებას (ეპიზოდური ინსცენირება ითვალისწინებს კენჭისყრის დღის დილის 07:00 საათიდან - 08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურების, კენჭისყრის შენობის დახურვის/ხმის დათვლის პროცედურებისა და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის პრაქტიკული სავარჯიშოს შესრულებას).
ტრენინგის მონაწილეები ასევე, გაეცნობიან ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: კენჭისყრის დღეს ფოტო-ვიდეოგადაღების რეგულაციები და არჩევნების უსაფრთხოება.
ტრენინგების ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 20 ტრენერი უზრუნველყოფს. ტრენინგების IV ეტაპი დასრულდება 15 მაისს. ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე.

According to the Concept of Trainings (available in Georgian) developed by the Training Center for the Parliamentarey By - Elections and Municipality Mayors’ Extraordinary Elections, from May 10, 4th Stage trainings for PEC members will be commenced for the entire composition of PECs.
As part of the trainings, PEC members will conduct episodic role play of voting day (episodic role play envisages practical exercise of role-playing procedures to be performed from 7:00 am to 8:00 am on the voting day, procedures of closing a polling station/vote counting and drawing up voting results summary protocol).
Training participants will also be acquainted with other important matters such as regulations of photo-video shooting on voting day and electoral security.
The trainings will be delivered by 20 trainers trained by the Training Center. 4th Stage trainings will end on May 15. Follow the Link (available in Georgian) for Trainings Schedule.