ცესკოს და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა საარჩევნო ადმინისტრაციების ევროპულ კონფერენციაში მიიღეს მონაწილეობა
18.04.2016
მიმდინარე წლის 12 – 15 აპრილს, რუმინეთის საარჩევნო ადმინისტრაციის და ევროსაბჭოს ვენეციის კომისიის მიწვევით, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი რუმინეთში, ქ. ბუქარესტში იმყოფებოდა.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა დებატები თემაზე: „საარჩევნო კანონმდებლობა და ახალი ტექნოლოგიები: სამართლებრივი გამოწვევები“, რომლის ფარგლებშიც იმსჯელეს ისეთ საკითხებზე როგორებიცაა:  ახალი ტექნოლოგიები - გარდაუვალი გამოწვევა; საარჩევნო კანონმდებლობა და საკონსტიტუციო მოთხოვნები; კანონიერების, ხელისუფლების დანაწილების, საარჩევნო კანონმდებლობის სტაბილურობა - ხმის მიცემის ახალი ტექნოლოგიები.
მოწვეულმა სტუმრებმა ასევე მონაწილეობა მიიღეს საარჩევნო ადმინისტრაციების მე-13 ევროპულ კონფერენციაში. ბუქარესტის პარლამენტში გამართულ კონფერენციაზე განხილვების ძირითადი თემა იყო - „ახალი ტექნოლოგიები არჩევნებში: საზოგადოებრივი ნდობა და გამოწვევები“. მონაწილეებმა იმსჯელეს ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებაზე წინა საარჩევნო  პერიოდში, ასევე განიხილეს აღნიშნული ტექნოლოგიების ინტეგრირების შესაძლებლობები ხმის დათვლის პროცესში. კონფერენციაზე განიხილეს საკანონმდებლო ჩარჩო ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებისას და საერთაშორისო პრინციპების გათვალისწინების საკითხიც. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე თამარ ჟვანია და დაგეგმვის და ანგარიშგების დეპარტამენტის უფროსი სოფიო სიჭინავა.
საქართველოსთან ერთად კონფერენციაში ჩართულები იყვნენ ავსტრიის, აზერბაიჯანის, ბელგიის, ბრაზილიის, ხორვატიის, დანიის, სომხეთის, ესტონეთის, ფინეთის, გერმანიის, კოსოვოს, ყირგიზეთის, ლატვიის, ლიტვის, ლუქსემბურგის, მალტას, მექსიკის, მოლდოვას, ნიდერლანდების, ნორვეგიის, პალესტინის, პორტუგალიის, სლოვენიის, სლოვაკეთის, ესპანეთის, შვედეთის, შვეიცარიის, ტუნისის, თურქეთის და უკრაინის საარჩევნო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელი პირები. ბელგიის, ესტონეთის და ბრაზილიის, ასევე ვენეციის კომისიის და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ექსპერტები, პროფესორები პოლიტოლოგიის მიმართულებით დიდი ბრიტანეთიდან და ავსტრიიდან; ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ საერთაშორისო ორგანიზაციები:  ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ოფისი (OSCE/ODIHR), ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაცია (ACEEEO), დემოკრატიების საზოგადოება, ევროკავშირი (EU), საპარლამენტო სწავლებების საერთაშორისო ცენტრი (ICPS), დემოკრატიისა და საარჩევნო მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტი (International IDEA) და ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაცია (OIF).

On April 12-15, 2016, subject to the invitation from the Electoral Authority of Romania and the Council of Europe Venice Council, Natia Zaalishvili, Director, the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training visited Bucharest, Romania.
As part of the event, debates were held on the topic: Electoral Legislation and New Technologies: Legal Challenges, at which they discussed such issues as new technologies – inevitable challenge; electoral legislation and constitutional requirements; fairness, separation of powers, stability of electoral legislation – new technologies for voting.
The invited guests also participated in the 13th European Conference of the Electoral Management Bodies. Primary topic of the Conference held at the Parliament of Bucharest was New Technologies in Elections: Public Trust and Challenges. Participants held discussions around the use of new technologies during the pre-election period, as well as about the opportunities of integrating the mentioned technologies in the process of vote counting. At the Conference, they discussed legislative framework in light of using modern technologies as well as the matter of considering international principles. Tamar Zhvania, Chair of the CEC of Georgia, as well as Sophio Sichinava, Head of the Planning and Reporting Department, CEC of Georgia, attended the meeting.
Along with Georgia, leaders of Electoral Management Bodies of Austria, Azerbaijan, Belgium, Brazil, Croatia, Denmark, Armenia, Estonia, Finland, Germany, Kosovo, Kirgizstan, Latvia, Lithuania, Luxemburg, Malta, Mexico, Moldova, Netherlands, Norway, Palestine, Portugal, Slovenia, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland, Tunisia, Turkey and Ukraine were involved in the Conference. Experts from Belgium, Estonia and Brazil, as well as experts of the International Foundation for Electoral Systems, professors of political sciences from Great Britain and Austria and the following organizations participated in the event: OSCE/ODIHR, ACEEEO, Society of Democracies, EU, ICPS, International IDEA and OIF.