პროგრამის „საზოგადოება და არჩევნები“ ფარგლებში შემუშავებული საპილოტე საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების შემაჯამებელი შეხვედრა
29.12.2015
2015 წლის 28 დეკემბერს, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა პროგრამა „საზოგადოება და არჩევნები“-ს ფარგლებში განხორციელებული საპილოტე საინფორმაციო-სასწავლო პროექტები შეაჯამეს.
შეხვედრა, ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ, ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ გიორგი შარაბიძემ და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნა, რომლებმაც აღნიშნული პროექტების მნიშვნელობის საკითხებზე ისაუბრეს.
შეხვედრაში 25 ტრენერი მონაწილეობდა. ტრენერებმა საპილოტე პროექტების იმპლემენტაციის მიზნით, სპეციალური გადამზადება გაიარეს. ტრენერთა კორპუსს წარმოადგენდა საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები და  საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები.
შეხვედრა დაეთმო განხორციელებული სასწავლო პროგრამების შეფასებას, პრაქტიკული გამოცდილების გაზიარებასა და სამომავლო გეგმების დასახვას. სამუშაო შეხვედრის ფორმატში განხილულ იქნა შემდეგი საკითხები: ტრენერთა კორპუსის მომზადება, ტრენინგების სისტემა, სასწავლო მოდულები და მასალები, მეთოდოლოგია, ლოჯისტიკა, კომუნიკაციის ეფექტიანობა  და მონიტორინგი.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით საინფორმაციო-სასწავლო კურსი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“, რომელიც მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებასა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გაზრდას, საპილოტე ფორმატში განხორციელდა 22 მუნიციპალიტეტში, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ 14 მუნიციპალიტეტში და 8 მაღალმთიან რეგიონში (მარნეული, ბოლნისი, გარდაბანი, დმანისი, თეთრიწყარო, რუსთავი, წალკა, თელავი, ლაგოდეხი, საგარეჯო, მცხეთა, ახალქალაქი, ნინოწმინდა, ახალციხე, ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი, მესტია, ქედა, შუახევი). პროექტში მონაწილეობა მიიღო 75 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის 1356-მა მოსწავლემ, რომლებსაც გადაეცათ სერტიფიკატები.
„საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“, რომელიც მიზნად ისახავს სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით და საარჩევნო ადმინისტრაციაში კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირებას, განხორციელდა ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ 4 მუნიციპალიტეტში (ლაგოდეხი, მარნეული, ახალციხე, ახალქალაქი). პროექტში მონაწილეობა მიიღო 197 მოქალაქემ. მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატი.
ცესკო და სწავლების ცენტრი მომავალში საინფორმაციო-სასწავლო კურსის „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ და „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსების“ საქართველოს მასშტაბით გაფართოებას გეგმავს, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციას შესაძლებლობას მისცემს უფრო მეტ ახალგაზრდას და საარჩევნო პროცესებით დაინტერესებულ პირებს გაუზიაროს საკუთარი ცოდნა და გამოცდილება.
საპილოტე პროექტები ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით განახორციელეს.

On December 28, 2015, the Central Election Commission and the Training Center summed up the pilot awareness-raising and training projects implemented under the program Society and Elections.
Tamar Zhvania, CEC Chair, Giorgi Sharabidze, Deputy CEC Chair, and Natia Zaalishvili, Training Center Director, opened the meeting. They spoke about the importance of the mentioned projects.
25 trainers participated in the meeting. The trainers took special training for the implementation of pilot projects. The trainers’ corps was made up of the Election Administration trainers and members of district election commissions.
The meeting was focused on the assessment of implemented training programs, sharing practical experience and setting plans. The following issues were discussed during the meeting: training the corps of trainers, the system of trainings, training modules and materials, methodology, logistics, effectiveness of communication and monitoring.
In cooperation with the Ministry of Education and Sciences of Georgia, the awareness-raising and training course Elections and Young Voters, aimed at raising civic awareness and civic responsibility among youth, was implemented in piloted at 22 municipalities, among them at 14 ethnic minority municipalities and 8 high-mountainous districts (Marneuli, Bolnisi, Gardabani, Dmanisi, Tetritskaro, Rustavi, Tsalka, Telavi, Lagodekhi, Sagarejo, Mtskheta, Akhalkalaki, Ninotsminda, Akhaltsikhe, Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi, Mestia, Keda, Shuakhevi). 1,356  11th-12th grade students from 75 public schools participated in the project, and certificates were distributed to them.
Election Administrator Courses, aimed at raising civic awareness around electoral issues and forming qualified human resources at the election administration, were implemented at 4 ethnic minority municipalities (Lagodekhi, Marneuli, Akhaltsikhe, Akhalkalaki). 197 citizens participated in the project. Certificates were distributed to the participants.
The CEC and the Training Center plan to scale up the awareness-raising and training course Elections and Young Voters and Election Administrator Courses throughout Georgia in the future, which will enable the Election Administration to share own knowledge and experience with more youth and electoral stakeholders.
The CEC and the Training Center implemented the pilot projects in cooperation with the International Foundation for Electoral Systems (IFES).