სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი 2020 წლის 13 ივლისიდან აცხადებს საგრანტო კონკურსს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2020 წლის 3 ივლისის №41/2020 განკარგულებით განსაზღვრულ საგრანტო კონკურსის დაფინანსების შემდეგ მიმართულებაზე - „ამომრჩეველთა ინფორმირება 2020 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის“.
საკონკურსო თემატიკა: „ამომრჩეველთა ინფორმირება 2020 წლის საქართველოს პარლამენტის  არჩევნებისთვის“
აღნიშნულ თემატიკაზე წარმოდგენილი საგრანტო პროექტები უნდა ითვალისწინებდეს 2020 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის ამომრჩეველთა საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების, სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდისა და არჩევნებში ამომრჩევლის გააქტიურების ხელშეწყობის მიზნით შესაბამისი საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის პროგრამების, საინფორმაციო კამპანიების, გადაცემების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების განხორციელებას. მნიშვნელოვანია, რომ პროექტების ფარგლებში განსახორციელებელი საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის ღონისძიებები უზრუნველყოფდეს ელექტორატის ინფორმირებულობას არჩევნებთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე, პანდემიის პირობებში არჩევნების ჩატარების წესსა და საარჩევნო უბანზე ხმის მიცემის უსაფრთხო პროცედურების საკითხებზე, საარჩევნო უფლებებსა და მათი რეალიზების  პროცედურაზე (მათ შორის, ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპთან დაკავშირებით), აგრეთვე, სხვა მნიშვნელოვან საარჩევნო საკითხებზე, რაც ხელს შეუწყობს ამომრჩევლის მიერ გააზრებული არჩევანის გაკეთებას და წაახალისებს ამომრჩევლების (მათ შორის ახალგაზრდა ამომრჩევლების) აქტივობის ზრდას საარჩევნო პროცესში.
სამიზნე ჯგუფები, რომელზეც გავრცელდება პროექტი, უნდა მოიცავდეს ამომრჩეველთა ჯგუფს ზოგადად ან ქვემოთ დასახელებულ მინიმუმ ერთ-ერთ სამიზნე ჯგუფს:
• ახალგაზრდები;
• ქალები;
• ეთნიკური უმცირესობები;
• შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები;
• იძულებით გადაადგილებულ პირები.
მნიშვნელოვანია, რომ სამიზნე ჯგუფების სახით ეთნიკური უმცირესობების ან/და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების იდენტიფიცირების შემთხვევაში, პროექტი განხორციელდეს ენობრივი, ტრადიციულ/რელიგიური ბარიერების, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საჭიროებების გათვალისწინებით.
საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობა: 2020 წლის 25 სექტემბერი - 25  ოქტომბერი.
საგრანტო პროექტის წარმოდგენა უნდა მოხდეს  ქვემოთ განსაზღვრულ ერთ-ერთ არეალზე, შესაბამისი დაფინანსების ფარგლების გათვალისწინებით:
• თბილისი (მთაწმინდა, კრწანისი, ვაკე, საბურთალო) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• თბილისი (ისანი, სამგორი, ჩუღურეთი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• თბილისი (დიდუბე, ნაძალადევი, გლდანი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• კახეთი (საგარეჯო, გურჯაანი, სიღნაღი, დედოფლისწყარო) – აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• კახეთი (ყვარელი, ლაგოდეხი, თელავი, ახმეტა) – აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• ქვემო ქართლი (რუსთავი, გარდაბანი, მარნეული, ბოლნისი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• ქვემო ქართლი (წალკა, თეთრიწყარო, დმანისი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• შიდა ქართლი (კასპი, გორი, ქარელი, ხაშური) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• მცხეთა-მთიანეთი (მცხეთა, თიანეთი, დუშეთი, ყაზბეგი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• სამცხე-ჯავახეთი (ბორჯომი, ახალციხე, ადიგენი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• სამცხე-ჯავახეთი (ასპინძა, ახალქალაქი, ნინოწმინდა) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• იმერეთი (ტყიბული, თერჯოლა, ზესტაფონი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• იმერეთი (ხარაგაული, საჩხერე, ჭიათურა) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• იმერეთი (ქუთაისი, ხონი, წყალტუბო) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• იმერეთი (ბაღდათი, სამტრედია, ვანი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი (ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 40 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 20 000 ლარი.
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (აბაშა, მარტვილი, სენაკი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (წალენჯიხა, ჩხოროწყუ, ხობი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• სამეგრელო და ზემო სვანეთი (ფოთი, ზუგდიდი, მესტია) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• გურია (ოზურგეთი, ჩოხატაური, ლანჩხუთი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• აჭარა (ქობულეთი, ბათუმი, ხელვაჩაური) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
• აჭარა (ხულო, ქედა, შუახევი) - აღნიშნულ არეალზე საგრანტო პროექტების დაფინანსების ჯამურ თანხას წარმოადგენს 32 000 ლარი, აქედან თითო საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლებია არაუმეტეს 16 000 ლარი.
შენიშვნა: საგრანტო თანხა ხელმისაწვდომი იქნება 2020 წლის 1 ოქტომბრიდან.
მიმართულების დაფინანსების ჯამური თანხა: 760 000 ლარი.
• საკონკურსო თემატიკით განსაზღვრული მიზნიდან გამომდინარე, სავალდებულოა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი ითვალისწინებდეს საინფორმაციო ხასიათის პროგრამების ან/და სხვა ფორმატის ღონისძიებების ჩატარებას პროექტის განხორციელებისთვის განსაზღვრულ არეალში შემავალი ყველა საარჩევნო ოლქის ტერიტორიაზე. აღნიშნული პირობის შეუსრულებლობა საკონკურსო დოკუმენტაციის კონკურსიდან მოხსნის საფუძველია.
• რეკომენდებულია, რომ შრომის ანაზღაურების ხარჯი არ აღემატებოდეს საგრანტო პროექტის ბიუჯეტის 35%-ს, ხოლო პროექტის ხელმძღვანელის შრომის ანაზღაურება არ აღემატებოდეს შრომის ანაზღაურების ფონდის 35 %-ს. პროექტის ბიუჯეტირებისას მნიშვნელოვანია გათვალისწინებულ იქნას „დაგროვებითი პენსიის შესახებ“ საქართველოს კანონის რეგულაციები.
• გამოცხადებული საგრანტო კონურსის ფარგლებში დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების ხელმძღვანელი და პროექტების განმახორციელებელი პირები საგრანტო პროექტების შესრულების პროცესში უნდა იყვნენ დამოუკიდებლები და მიუკერძოებლები, პროექტებით გათვალისწინებული საქმიანობის განხორციელების პერიოდში თავი აარიდონ ისეთ მოქმედებას, რომელიც შეიძლება აღქმულ იქნას რომელიმე საარჩევნო სუბიექტის მხარდაჭერად/წინააღმდეგ ქმედებად. იმ შემთხვევაში თუ დადასტურდა აღნიშნული მოთხოვნის შეუსრულებლობა, არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ გამოიყენება „გრანტის გაცემის წესით“ განსაზღვრული პასუხისმგებლობის ზომები.
კონკურსში მონაწილეობის უფლება არ აქვთ იმ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომელთა ხელმძღვანელი პირები ან/და კონკურსში წარსადგენად შემუშავებული პროექტის განმახორციელებელი პირები არიან: საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წევრი; ცესკოს აპარატის სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი; სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი, მისი მოადგილე; სწავლების ცენტრის სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი; საგრანტო საკონკურსო კომისიის,  კომისიის სამდივნოსა და მონიტორინგის ჯგუფის წევრი. არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელ პირებში იგულისხმება მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრის ამონაწერის თანახმად არასამთავრობო ორგანიზაციის ხელმძღვანელობაზე /წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირები.
ბ)   საგრანტო კონკურსის გამოცხადების (2020წლის 13 ივლისი)  შემდეგ მომზადებული ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან, რომლის მონაცემებით დასტურდება, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციას არ გააჩნია შემდეგი ვალდებულებები: ყადაღა /აკრძალვა,  საგადასახადო გირავნობა, მოვალეთა რეესტრი (ნაბეჭდი ფორმით).
• კონკურსის გამოცხადება: 13 ივლისი, 2020 წელი;
• საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის ვადა: 2020 წლის 13 ივლისიდან - 24 ივლისის ჩათვლით (შაბათ - კვირის გარდა), 10:00 საათიდან - 18:00 საათამდე, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, ცესკოს შენობა, მეხუთე სართული;
• საინფორმაციო შეხვედრები საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის წესთან დაკავშირებით: 2020 წლის 15 ივლისი, 15:00 საათი, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, ცესკოს შენობა, მეხუთე სართული.

From July 13, 2020 the Centre of Electoral Systems Development, Reform and Training (hereinafter – the Training Center) is announcing the grant contest for the following direction determined under the Central Election Commission of Georgia (hereinafter – the CEC) July 3, 2020 №41/2020 Ordinance (available in Georgian) – Informing Voters for the Parliament of Georgia 2020 Elections.
Contest topic: Informing Voters for the Parliament of Georgia 2020 Elections
Grant project proposals submitted under the above-mentioned topic shall focus on the following: implementation of informational-training programs, informational campaigns, programs and/or other activities to facilitate raising voter electoral awareness, enhancing civic responsibility and invigorating voters for the Parliament of Georgia 2020 Elections. It is important that the informational-training activities envisaged under the projects are focused on informing voters about election related legislative amendments, the rule of holding elections during the Pandemic and safe voting procedures at election precincts, electoral rights and the procedures for exercising those (including the principle of the secrecy of vote), as well as other important electoral matters that will facilitate voters to make informed choice and will stimulate increased activeness of voters (including young voters) in the electoral process.
The target groups the project will cover shall comprise voters’ group in general or at least one target group provided below:
• youth;
• women;
• ethnic minorities;
• people with disabilities (PWDs);
• Internally displaced persons (IDPs).
In case ethnic minorities and/or PWDs are identified as target groups, it is important to implement the project in consideration of language, tradition/religious barriers, needs of the PWDs.
Grant project duration: September 25 - October 25, 2020.
The area for the implementation of the grant project and the range of funding
Grant project proposals shall be submitted for one of the areas designated below, in consideration of the relevant range of funding:
• Tbilisi (Mtatsminda, Krtsanisi, Vake, Saburtalo) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, the funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Tbilisi (Isani, Samgori, Chughureti) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, the funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Tbilisi (Didube, Nadzaladevi, Gldani) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, the funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Kakheti (Sagarejo, Gurjaani, Signagi, Dedoplistskaro) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, the funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Kakheti (Kvareli, Lagodekhi, Telavi, Akhmeta) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, the funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Kvemo Kartli (Rustavi, Gardabani, Marneuli, Bolnisi) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Kvemo Kartli (Tsalka, Tetritskaro, Dmanisi) - total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Shida Kartli (Kaspi, Gori, Kareli, Khashuri) - total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Mtskheta-Mtianeti (Mtskheta, Tianeti, Dusheti, Kazbegi) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Samtskhe-Javakheti (Borjomi, Akhaltsikhe, Adigeni) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Samtskhe-Javakheti (Aspindza, Akhalkalaki, Ninotsminda) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Imereti (Tkibuli, Terjola, Zestaponi) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Imereti (Kharagauli, Sachkhere, Chiatura) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Imereti (Kutaisi, Khoni, Tskaltubo) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Imereti (Bagdati, Samtredia, Vani) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti (Oni, Ambrolauri, Tsageri, Lentekhi) – total funding of grant projects for this area is GEL 40,000, of this, funding limit per grant project is GEL 20,000.
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Abasha, Martvili, Senaki) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Tsalenjikha, Chkhorotsku, Khobi) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Samegrelo and Zemo Svaneti (Poti, Zugdidi, Mestia) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Guria (Ozurgeti, Chokhatauri, Lanchkhuti) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Adjara (Kobuleti, Batumi, Khelvachauri) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project is GEL 16,000.
• Adjara (Khulo, Keda, Shuakhevi) – total funding of grant projects for this area is GEL 32,000, of this, funding limit per grant project tis GEL 16,000.
Note: Grant funds will be available from October 1, 2020.
Total funding for the direction: GEL 760,000.
• Pursuant to the Rules of Awarding Grants, for participating in the contest, NGOs may submit only one grant proposal under the announced grant contest.
• Based on the goals prescribed under the contest topic, grant project proposal submitted by an NGO shall envisage holding of informational programs and/or other activities throughout all election districts within the area of project implementation. The failure to comply with the above-mentioned condition is the basis for removing the contest documentation from the competition.
• It is recommended that labor remuneration expenses are under 35% of the grant project budget, while labor remuneration of project leader shall be within 35% of the labor remuneration fund. It is important to take into account the regulations of the Law of Georgia on Accumulative Pension in the course of designing the budget for projects.
• The leader of an NGO and individuals implementing the project funded under the announced grant contest shall be independent and impartial during the grant project implementation; in the course of activities envisaged under the projects, they shall refrain from any such action that may be perceived as an action in support/against any of the electoral entities. In case the failure to comply with this requirement is proven, the measures of responsibility envisaged under the Rule for Awarding Grants will be applied in relation to such NGOs.
Who is eligible to take part in the grant contest:
Documentation to be submitted to the grant contest:
2. b)  An extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-commercial Legal Entities obtained after the grant competition announcement (July 13, 2020) evidencing that the NGO does not have the following obligations: attachment/injunction, tax lien, registry of creditors (hard copy);
Members of grant competition commission will evaluate grant projects according to the criteria stipulated in the competition documentation evaluation sheet (Annex N2 (available in Georgian)).
Grant contest schedule:
• Announcing a contest: July 13, 2020;
• Timeframe for the submission of contest documentation: from July 13 through July 24, 2020 (except for weekends), from 10:00 am to 18:00 pm, to the following address: 13th km, D. Aghmashenebeli Alley (the CEC Building), fifth floor, Tbilisi;
• Informational meetings about the rule of submission of contest documentation: July 15, 2020, 15:00 at the following address: 13th, David Aghmashenebeli Alley (the CEC Building), Tbilisi.