რეგიონებში სამოქალაქო საარჩევნო განათლების პროგრამები გრძელდება
2019 წლის 25 ივნისს სწავლების ცენტრის მიერ გამოცხადებულ საგრანტო კონკურსში დაფინანსებული 39 ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაცია საგრანტო პროექტების ფარგლებში აგრძელებს რეგიონებში სამოქალაქო საარჩევნო განათლების პროგრამების განხორციელებას.
არჩევნების პოპულარიზაციისა და საზოგადოებაში საარჩევნო კულტურის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, აღნიშნული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამები მოქალაქეებისთვის ითვალისწინებს ინფორმაციის მიწოდებას სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე, მათ შორის, როგორიცაა: საქართველოს არჩევნების ისტორია და თანამედროვეობა (სახელმწიფო მოწყობა და არჩევითი ორგანოების ფორმირების წესი), აქტიური მოქალაქეობა და არჩევნების გზით ქვეყნის მართვის პროცესში მონაწილეობის მნიშვნელობა, საარჩევნო უფლებები და რეალიზება, გენდერული თანასწორობა არჩევნებში, ინკლუზიური არჩევნები (მოწყვლადი ჯგუფების ჩართულობა საარჩევნო პროცესში), არჩევნების უსაფრთხოება და სხვა.
საგრანტო კონკურსის პირობების შესაბამისად, არასამთავრობო ორგანიზაციებთან  თანამშრომლობით საინფორმაციო-სასწავლო ხასიათის პროექტები საარჩევნო ადმინისტრაციის ჩართულობით ხორციელდება. კონტრიბუციის ფარგლებში საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები უზრუნველყოფენ საგრანტო პროექტების ბენეფიციარი მოქალაქეების ინფორმირებას შემდეგ მოდულებზე:
• ამომრჩევლის ჩართულობა საარჩევნო პროცესის სხვადასხვა ეტაპზე და საარჩევნო უფლებების რეალიზების მექანიზმები (მათ შორის, ამომრჩეველთა სიაში თავის გადამოწმება, გადასატანი საარჩევნო ყუთით სარგებლობის წესი, საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის პროცესში მონაწილეობა);
• საარჩევნო ადმინისტრაციის და სხვა ჩართული მხარეების ფუნქციები და როლი ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველსაყოფად;
• საარჩევნო ადმინისტრაციასა და მოქალაქეებს შორის ხელმისაწვდომი საკომუნიკაციო არხები.
კონტრიბუციის ეფექტიანად განხორციელების უზრუნველსაყოფად, სწავლების ცენტრმა ზემოაღნიშნული მოდულების გათვალისწინებით პრაქტიკული სწავლების პროგრამა შეიმუშავა, რომლის მიხედვით ტრენერად ჩართული საოლქო საარჩევნო კომისიების 90 წევრი გადაამზადა.
ამასთან, აღსანიშნავია, რომ საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ გაწეული კონტრიბუციის ფორმატში ასევე უზრუნველყოფილია საოლქო საარჩევნო კომისიების შენობებში არსებული დარბაზების უსასყიდლოდ ხელმისაწვდომობა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ საგრანტო პროექტების ფარგლებში განსახორციელებელი ტრენინგების ჩასატარებლად.
არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და საოლქო საარჩევნო კომისიებთან სწავლების ცენტრის მიერ განხორციელებული კომუნიკაციის შედეგად შემუშავებული ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკებში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

Civic Education Programs are Continued in the Regions
As part of the grant projects, 39 local NGOs funded under the grant contest announced by the Training Center on June 25, 2019 continues the implementation of civic education programs in the regions.
For the promotion of elections and the development of electoral culture among the public, the above-mentioned awareness-raising and training programs for citizens are aimed at the delivery of information around various important topics, among them: the history of elections in Georgia and modern times (state setup and the rule of formation of election bodies), active citizenship and the importance of participation in the governance of the country through elections, electoral rights and exercising these rights, gender equality in elections, inclusive elections (the participation of vulnerable groups in the electoral process), electoral security, etc.
In accordance with the terms of the grant competition, the awareness-raising and trainng projects are implemented through the cooperation of NGOs with the engagement of the Electoral Administration. As part of contribution, members of DECs deliver the following modules to the beneficiaries of grant projects:
• Guiding principles of democratic electoral process (including, the secrecy of vote);
• Voters’ participation at various stages of the electoral process and the mechanisms for realizing electoral rights (including checking oneself in the Voters’ List, the rule of using a mobile ballot box, participation in the voting process at an election precinct);
• The functions and role of the Election Administration and other stakeholders for ensuring voters’ personal data protection;
• Available channels of communication between the Election Administration and citizens.
To ensure effective contribution, the Training Center developed a practical training program in consideration of the afore-mentioned modules and has trained 90 members of DECs involved as trainers.
Furthermore, as part of the Election Administration contribution, free of charge access to the halls within DEC buildings are provided as a vanue for trainings to be held by NGOs as part of grant projects.
Follow the Link (available in Georgian) for the schedule of trainings developed by the Training Center as a result of communication with NGOs and DECs. Any amendments in the schedules will be reflected immediately.