სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (შემდგომში - სწავლების ცენტრი) 2019 წლის 25 ივნისიდან აცხადებს საგრანტო კონკურსს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2019 წლის 17 ივნისის №128/2019 განკარგულებით განსაზღვრულ  საგრანტო კონკურსის დაფინანსების შემდეგ მიმართულებაზე - ამომრჩეველთა განათლება საარჩევნო და სამოქალაქო კულტურის განვითარებისათვის.
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) და სწავლების ცენტრის მიერ მოქალაქეთა საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებაზე ორიენტირებული ინიციატივების განხორციელება, ასევე, „ინფორმირებული ამომრჩევლის“ მიმართულებით სხვადასხვა ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული კვლევები, თუ ბოლო წლების სადამკვირვებლო მისიების ანგარიშებში ასახული რეკომენდაციები (მაგ., დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ეუთო) არჩევნებზე სადამკვირვებლო მისიის საბოლოო ანგარიში, საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები, 2018 წლის 28 ოქტომბერი) ადასტურებს საარჩევნო საკითხებზე, მათ შორის, საარჩევნო უფლებების შესახებ მოქალაქეთა ინფორმირებულობის ხელშეწყობის მიზნით საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამების უწყვეტად განხორციელების მნიშვნელობასა და აუცილებლობას.
ზემოაღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, კონკურსის გამოცხადება მიზნად ისახავს ადგილობრივი არასამთავრობო სექტორის წახალისებას ისეთი პროექტების უზრუნველსაყოფად, რომელიც საზოგადოებაში საარჩევნო და სამოქალაქო კულტურის განვითარებას უკავშირდება.
საკონკურსო თემატიკა: ამომრჩეველთა განათლება საარჩევნო და სამოქალაქო კულტურის განვითარებისათვის
ა) პროგრამული ნაწილი:
საკონკურსო თემატიკაზე წარმოდგენილი საგრანტო პროექტი უნდა ეხმიანებოდეს ზემოაღნიშნულ მიზანს და ითვალისწინებდეს საინფორმაციო/სასწავლო პროგრამის განხორციელებას, რომელიც მიზანშეწონილია მოიცავდეს მოქალაქეებისთვის ინფორმაციის მიწოდებას შემდეგ საკითხებზე: საქართველოს არჩევნების ისტორია და თანამედროვეობა (სახელმწიფო მოწყობა და არჩევითი ორგანოების ფორმირების წესი), აქტიური მოქალაქეობა და არჩევნების გზით ქვეყნის მართვის პროცესში მონაწილეობის მნიშვნელობა, საარჩევნო უფლებები და რეალიზება, გენდერული თანასწორობა არჩევნებში, ინკლუზიური არჩევნები (მოწყვლადი ჯგუფების ჩართულობა საარჩევნო პროცესში), არჩევნების უსაფრთხოება, ჩართული მხარეების როლი დემოკრატიული არჩევნების უზრუნველსაყოფად,  არჩევნების პოპულარიზაციისა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის ზრდის უზრუნველსაყოფად სხვა საკითხები.
• საგრანტო პროექტით ინიცირებული სასწავლო პროგრამის ფარგლებში არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ ჩასატარებელი ტრენინგების ხანგრძლივობა პროექტის სამიზნე თითოეული ჯგუფისთვის უნდა განისაზღვროს არანაკლებ 15 საათისა (იგულისხმება სატრენინგო საათები, რომელშიც არ შედის შესვენების დრო). ამ პირობის შეუსრულებლობა საკონკურსო დოკუმენტაციის კონკურსიდან მოხსნის საფუძველია.
• საგრანტო პროექტის ბიუჯეტირებისას, ბენეფიციარებისთვის განსახორციელებელი  სასწავლო პროგრამისთვის ტრენერის მომსახურების ღირებულებად შესაძლებელია განისაზღვროს არაუმეტეს 50 ლარისა (დარიცხული) საათში.
• შეფასების მიზნებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ სასწავლო პროგრამაში გაწერილი იყოს შესაბამისი მოდულის მიზანი, შინაარსი, სწავლების შედეგი, მეთოდოლოგია, ხანგრძლივობა და სწავლების ჩატარებაზე პასუხისმგებელი პირის შესახებ ინფორმაცია (იხ. ნიმუში). მნიშვნელოვანია, შემუშავებულ სასწავლო პროგრამაში/სილაბუსში მითითებული იყოს გამოყენებული წყარო, ლიტერატურა და ავტორი.
ბ) კონტრიბუციის ნაწილი:
საგრანტო კონკურსში გამარჯვებულად გამოვლენილ არასამთავრობო ორგანიზაციასთან კოორდინაციის პირობებში, პროექტის განხორციელების პროცესში უზრუნველყოფილი იქნება კონტრიბუცია საარჩევნო ადმინისტრაციის მხრიდან, რაც შემდეგ ასპექტებს მოიცავს:
• საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლები მონაწილეობას მიიღებენ საგრანტო პროექტების ფარგლებში ორგანიზებულ საინფორმაციო შეხვედრებში და უზრუნველყოფენ პროექტების ბენეფიციარი მოქალაქეებისთვის, კომპეტენციის შესაბამისად, საარჩევნო საკითხებზე ინფორმაციის მიწოდებას, მათ შორის, ისეთ საკითხებზე როგორიცაა: დემოკრატიული საარჩევნო პროცესის სახელმძღვანელო პრინციპები (მათ შორის, ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპი), ამომრჩევლის ჩართულობა საარჩევნო პროცესის სხვადასხვა ეტაპზე და საარჩევნო უფლებების რეალიზების მექანიზმები (მათ შორის, ამომრჩეველთა სიაში თავის გადამოწმება, გადასატანი საარჩევნო ყუთით სარგებლობის წესი, საარჩევნო უბანზე კენჭისყრის პროცესში მონაწილეობა), საარჩევნო ადმინისტრაციის და სხვა ჩართული მხარეების ფუნქციები და როლი ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვის უზრუნველსაყოფად, საარჩევნო ადმინისტრაციასა და მოქალაქეებს შორის ხელმისაწვდომი საკომუნიკაციო არხები.
• პროექტის ფარგლებში საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ კონტრიბუციის სახით ჩასატარებელი საინფორმაციო შეხვედრების ხანგრძლივობა შეადგენს 5 საათს (გაითვალისწინეთ, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ განსახორციელებელი სასწავლო პროგრამა არ უნდა მოიცავდეს იმავე საკითხებს, რაც შემოთავაზებულია კონტრიბიციის სახით. ამასთან, საყურადღებოა, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ სავალდებულოდ განსახორციელებელი სასწავლო პროგრამის ხანგრძლივობაში, რომელიც შეადგენს არანაკლებ 15 საათს, არ შედის აღნიშნული 5 საათი).
• არასამთავრობო ორგანიზაციამ პროექტში უნდა გაითვალისწინოს საოლქო საარჩევნო კომისიების კონტრიბუციის პირობა და უზრუნველყოს ბენეფიციარი პირების დასწრება საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ ჩატარებულ საინფორმაციო შეხვედრებზე. საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლების მიერ საინფორმაციო შეხვედრების განხორციელებასთან დაკავშირებით გაწეული შრომა არ ანაზღაურდება არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ.
• კონტრიბუციის ფარგლებში უზრუნველყოფილი იქნება საოლქო საარჩევნო კომისიების შენობებში არსებული დარბაზების უსასყიდლოდ ხელმისაწვდომობა არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ საგრანტო პროექტების ფარგლებში განსახორციელებელი ტრენინგების ჩასატარებლად. შესაბამისად, საგრანტო პროექტების ბიუჯეტები არ უნდა ითვალისწინებდეს სატრენინგო დარბაზების დაქირავების ხარჯს. სატრენინგო მიზნებისთვის კონტრიბუციის ფარგლებში გამოყოფილი შენობების დისლოკაცია იხილეთ დანართში. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საგრანტო პროექტებში უნდა მიუთითონ კონკრეტული დისლოკაცია, სადაც განახორციელებენ საგრანტო პროექტით გათვალისწინებულ სასწავლო პროგრამებს.
• არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ განსახორციელებელ ტრენინგებზე, ასევე კონტრიბუციის ფარგლებში საოლქო საარჩევნო კომისიების მიერ ჩასატარებელ საინფორმაციო შეხვედრებზე ბენეფიციართა მონაწილეობის ხარჯს (ტრანსპორტირების და კვების ხარჯი) უზრუნველყოფს არასამთავრობო ორგანიზაცია. შესაბამისად, აღნიშნული ხარჯი გათვალისწინებული უნდა იყოს საგრანტო პროექტების ბიუჯეტებში.
არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და საოლქო საარჩევნო კომისიებს შორის ურთიერთობის კოორდინაციას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრი.
გ) საგრანტო პროექტის ბენეფიციარები:
ბენეფიციარები, რომელზეც გავრცელდება საგრანტო პროექტი, შეიძლება მოიცავდეს ამომრჩეველთა ჯგუფს ზოგადად, ან  ქვემოთ დასახელებულ მინიმუმ ერთ-ერთ სამიზნე ჯგუფს:
• ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები (ეთნიკური უმცირესობების სხვადასხვა ჯგუფებს შორის მიზანშეწონილია ასევე საგრანტო პროექტის ბენეფიციარად განისაზღვროს განისაზღვროს ბოშები, ქისტები);
• შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ამომრჩევლები;
• ახალგაზრდა ამომრჩევლები;
• იძულებით გადაადგილებული პირები.
• საგრანტო პროექტი სამიზნე ჯგუფად უნდა ითვალისწინებდეს არანაკლებ 60 ბენეფიციარს (აღნიშნული მონაცემი მკაფიოდ უნდა იყოს ასახული საპროექტო განაცხადში). პროექტის განხორციელებისას ყურადღება უნდა მიექცეს, რომ საინფორმაციო-სასწავლო მიზნებისთვის მოხდეს ბენეფიციართა დაყოფა ჯგუფებად, არანაკლებ 15 და არაუმეტეს 24 მონაწილის შემადგენლობით. აუცილებელია დასწრების ფურცლების წარმოება ყველა შეხვედრაზე.
• პროექტის ბიუჯეტირებისას საინფორმაციო-სასწავლო პროცესში ბენეფიციართა ღამისთევის, კვების და ინდივიდუალური ტრანსპორტირების ხარჯის გათვალისწინების შემთხვევაში, მნიშვნელოვანია საგრანტო პროექტების ბიუჯეტებში აისახოს ერთ მონაწილეზე გასაწევი ხარჯის ღირებულება (ხარჯის სახეობების მიხედვით, ცალ-ცალკე). საგრანტო პროექტის რისკების მართვის პროცესში ყურადღება უნდა მიექცეს შემდეგ გარემოებას: პროექტის განხორციელების პროცესში საპროექტო განაცხადში მითითებულ რაოდენობაზე ნაკლები ბენეფიციარის ჩართვის შემთხვევაში, არასამთავრობო ორგანიზაციამ გრანტის გამცემს უნდა დაუბრუნოს ღამისთევის, კვებისა და ინდივიდუალური ტრანსპორტირების ხარჯი, ნაკლულ მონაწილეთა რაოდენობის შესაბამისად. აღნიშნული პირობის დაცვის მიზნით, პროექტის განხორციელების პროცესში ფაქტობრივად გაწეული მომსახურების შესაბამისად მიმწოდებლებთან ანგარიშსწორებაზე შეთანხმება წარმოადგენს გრანტის მიმღების პასუხისმგებლობას.
დ) სხვა ფინანსური საკითხები საგრანტო პროექტთან დაკავშირებით:
რეკომენდებულია, რომ შრომის ანაზღაურების ხარჯი არ აღემატებოდეს საგრანტო პროექტის ბიუჯეტის 35%-ს, ხოლო პროექტის ხელმძღვანელის შრომის ანაზღაურება არ აღემატებოდეს შრომის ანაზღაურების ფონდის 35 %-ს.
პროექტის ბიუჯეტირებისას მნიშვნელოვანია გათვალისწინებულ იქნას "დაგროვებითი პენსიის შესახებ" საქართველოს კანონის რეგულაციები.
ე) საგრანტო პროექტის განხორციელების არეალი და დაფინანსების ფარგლები
საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლები განისაზღვრება არეალების მიხედვით შემდეგი ოდენობით:
საქართველოს რეგიონები საგრანტო პროექტის განხორციელების არეალი ოლქების მიხედვით საგრანტო პროექტის დაფინანსების ფარგლები
თბილისი N1 მთაწმინდა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N3 საბურთალო არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N7 ჩუღურეთი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N10 გლდანი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
კახეთის მხარე N11 საგარეჯო არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N12 გურჯაანი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N13 სიღნაღი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N14 დედოფლისწყარო
N15 ლაგოდეხი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N16 ყვარელი
N17 თელავი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N18 ახმეტა
მცხეთა-მთიანეთის მხარე N19 თიანეთი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N28 დუშეთი
N27 მცხეთა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
ქვემო ქართლის მხარე N22 მარნეული არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N23 ბოლნისი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N24 დმანისი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N25 წალკა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N26 თეთრიწყარო
შიდა ქართლის მხარე N32 გორი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N33 ქარელი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N35 ხაშური არაუმეტეს 30 000 ლარისა
სამცხე-ჯავახეთის მხარე N36 ბორჯომი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N37 ახალციხე
N38 ადიგენი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N39 ასპინძა
N40 ახალქალაქი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N41 ნინოწმინდა
რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთის მხარე N43 ონი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N44 ამბროლაური
N45 ცაგერი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N46 ლენტეხი
იმერეთის მხარე N48 ხარაგაული არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N49 თერჯოლა
N50 საჩხერე არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N51 ზესტაფონი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N52 ბაღდათი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N53 ვანი
N55 ხონი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N57 ტყიბული
N58 წყალტუბო არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N59 ქუთაისი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
გურიის მხარე N60 ოზურგეთი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N61 ლანჩხუთი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N62 ჩოხატაური
სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარე N63 აბაშა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N64 სენაკი
N65 მარტვილი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N66 ხობი
N67 ზუგდიდი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N68 წალენჯიხა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N69 ჩხოროწყუ
N70 ფოთი
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა N79 ბათუმი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N80 ქედა არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N82 შუახევი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
N81 ქობულეთი არაუმეტეს 30 000 ლარისა
შენიშვნა: არასამთავრობო ორგანიზაცია უფლებამოსილია გამოცხადებული კონკურსის ფარგლებში წარადგინოს მხოლოდ ერთი საგრანტო პროექტი, ოლქების მიხედვით დაყოფილ ერთ რომელიმე არეალში. კონკურსის მიზნებისთვის თითოეულ არეალში გამოვლინდება ერთი გამარჯვებული პროექტი.
საგრანტო პროექტის ხანგრძლივობა: 2019 წლის 25 სექტემბერი - 25 ნოემბერი (2 თვე).
დაფინანსების ჯამური თანხა: 1 217 000 ლარი.
ბ) საგრანტო კონკურსის გამოცხადების (2019 წლის 25 ივნისი) შემდეგ მომზადებული ამონაწერი მეწარმეთა და არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების რეესტრიდან, რომლის მონაცემებით დასტურდება, რომ არასამთავრობო ორგანიზაციას არ გააჩნია შემდეგი ვალდებულებები: ყადაღა /აკრძალვა,  საგადასახადო გირავნობა, მოვალეთა რეესტრი (ნაბეჭდი ფორმით).
• კონკურსის გამოცხადება: 25 ივნისი, 2019 წელი;
• საკონკურსო დოკუმენტების წარდგენის ვადა: 2019 წლის 26 ივნისიდან - 9 ივლისის ჩათვლით  (შაბათ-კვირის გარდა), 10:00 საათიდან - 18:00 საათამდე, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, (ცესკოს შენობა) მეხუთე სართული;
• საინფორმაციო შეხვედრები საკონკურსო დოკუმენტაციის წარდგენის წესთან დაკავშირებით: 2019 წლის 28 ივნისი, 15:00 საათი, მისამართზე: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი (ცესკოს შენობა).

From June 25, 2019, LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings (hereinafter - Training Center), announces a grant contest for the following direction – “Voter Education for Electoral and Civic Culture Enhancement” - of the grant contest funding stipulated under the CEC of Georgia June 17, 2019 Ordinance (available in Georgian) N128/2019.
Implementation of initiatives oriented at raising civic awareness of citizens by the CEC and the Training Center, as well as researches conducted by various organizations in the direction of Informed Voters, as well as the recommendations provided in the reports of observer missions over the past years (e.g., OSCE Observer Mission final report, President of Georgia Elections, October 28, 2018) confirm that it is important and necessary to conduct continuous awareness-raising programs to support informing citizens around electoral rights.
Considering the above-mentioned circumstances, announcing a contest is aimed at incentivizing local NGO sector to support the projects related to the enhancement of electoral and civic culture in the society.
Contest Topic: Voter education for electoral and civic culture development:
1. a) Program part:
Grant projects submitted under the competition topic shall respond to the above goal and envisage the implementation of informational/training program that is advisable to include the following topics: the history of elections in Georgia and modern times (state setup and forming elective bodies), active citizenship and the importance of engagement in governing a country through elections, electoral rights and exercising those, gender equality in elections, inclusive elections (engagement of vulnerable groups in the electoral process), electoral security, the role of stakeholders towards democratic elections, other matters for promoting elections and enhancing civic responsibility.
• The duration of trainings to be conducted by an NGO as part of the training program initiated under the grant project shall be at least 15 hours per target group (this implies training hours, excluding the break period). The failure to meet this condition is the basis for removing documentation from the contest.
• When designing a budget for the grant project, the cost of trainer’s services for the training program to be delivered to the beneficiaries may not exceed GEL 50 (gross) per hour.
• For evaluation purposes, it is important to include in the Training Program a relevant module’s goal, content, learning outcome, methodology, duration and a person responsible for the training (see the sample (available in Georgian)). It is important to indicate the source, documents and authors used in the developed training program/syllabus.
1. b) Contribution part:
In coordination with a winning NGO, in the process of project implementation Election Administration will make contribution to the project implementation. This involves the following aspects:
• DEC representatives will participate in informational meetings organized as part of grant projects and according to their competence will inform beneficiary citizens about electoral matters, including the following topics: The guiding principles of democratic electoral process (including vote secrecy principle), voters’ engagement at different stages of the electoral process and mechanisms for exercising electoral rights (including verifying in a voters’ list, using a mobile ballot box, participation in voting at a polling station), functions and role of the Election Administration and other electoral stakeholders to protect voters’ personal data, available communication channels between the Election Administration and citizens.
• The duration of awareness raising meetings implemented as contribution by DECs as part of the project is 5 hours (note that the training program to be implemented by an NGO may not comprise the same topics that are offered as part of the contribution. Furthermore, notably, the duration of mandatory training program to be implemented by an NGO – 15 hours, does not include the mentioned 5 hours).
• An NGO shall consider in a project the condition of contribution by DECs and ensure the attendance of beneficiaries at informational meetings conducted by DECs. The work of DEC representatives in conjunction to the awareness raising meetings will not be reimbursed by NGOs.
• As part of contribution, the halls within DECs will be provided free of charge for trainings to be conducted by NGOs as part of grant projects. Hence, grant project budgets shall not envisage the costs of renting training halls. Please see the annex (available in Georgian) for the location of the buildings allocated as part of contribution for training purposes. In their grant project proposals NGOs shall specify a location where they will implement training programs envisaged under the grant projects.
• During the trainings conducted by NGOs, as well as informational meetings to be held by DECs as part of contribution, the costs of participation (transportation and meals) of beneficiaries in informational meetings will be covered by NGOs. Respectively, such costs shall be included in the grant project proposal budgets.
The Training Center will provide coordination between NGOs and DECs.
1. c) Grant project beneficiaries:
Beneficiaries of the grant project may include a group of voters in general, or at least one of the target groups specified below:
• ethnic minorities (out of ethnic minority groups, it is advisable to also include Roma, Qists as grant project beneficiaries);
• voters with disabilities;
• young voters;
• women;
• internally displaced persons.
• Target group of the grant project shall comprise at least 60 beneficiaries (this detail shall be clearly specified in the project proposal). During project implementation for awareness raising and training purposes it is important to divide beneficiaries into groups of at least 15 and at most 24 participants. Attendance sheets shall be prepared for every meeting.
• In case accommodation, meals and individual transportation costs are envisaged in the awareness raising and training process, it is important to include cost per participant (by type of cost, separately) in the project budget. In the process of managing grant project risks, attention should be paid to the following: in case the number of beneficiaries during implementation is less than that indicated in the project proposal, an NGO shall refund to the grantor accommodation, meals and individual transportation costs, according to the number of participants that are not taking part. With the purpose of adherence to the above-mentioned condition, grantees shall be responsible to include a clause on the payment per actual services in contracts with service providers.
1. d) Other financial matters concerning the grant project:
It is advisable that labor remuneration cost is not higher than 35% of grant project budget, while the labor remuneration of project leader not to exceed 35% of labor remuneration fund.
During project budgeting it is important to take into account the provisions of the Law of Georgia on Accumulative Pension.
1. e) The scope of the grant project area and the funding scope are determined by areas as follows:
Grant project scope, by districts
Grant project funding
N1 Mtatsminda
At most GEL 30,000
N3 Saburtalo
N7 Chughureti
N10 Gldani
Kakheti Region
N11 Sagarejo
N12 Gurjaani
N13 Signagi
N14 Dedoplistskaro
N15 Lagodekhi
N16 Kvareli
N17 Telavi
N18 Akhmeta
Mtskheta-Mtianeti Region
N19 Tianeti
N28 Dusheti
N27 Mtskheta
Kvemo Kartli Region
N22 Marneuli
N23 Bolnisi
N24 Dmanisi
N25 Tsalka
N26 Tetritskaro
Shida Kartli Region
N32 Gori
N33 Kareli
N35 Khashuri
Samtskhe-Javakheti Region
N36 Borjomi
N37 Akhaltsikhe
N38 Adigeni
N39 Aspindza
N40 Akhalkalaki
N41 Ninotsminda
Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Region
N43 Oni
N44 Ambrolauri
N45 Tsageri
N46 Lentekhi
Imereti Region
N48 Kharagauli
N49 Terjola
N50 Sachkhere
N51 Zestaponi
N52 Baghdati
N53 Vani
N55 Khoni
N57 Tkibuli
N58 Tskaltubo
N59 Kutaisi
Guria Region
N60 Ozurgeti
N61 Lanchkhuti
N62 Chokhatauri
Samegrelo-Zemo Svaneti Region
N63 Abasha
N64 Senaki
N65 Martvili
N66 Khobi
N67 Zugdidi
N68 Tsalenjikha
N69 Chkhorotsku
N70 Poti
Adjara Autonomous Republic
N79 Batumi
N80 Keda
N82 Shuakhevi
N81 Kobuleti
Note
:  NGO is authorized to submit just one grant project proposal under the announced competition, in any of the areas by districts. For competition purposes, one winning project will be identified per area.
Grant project duration: September 25 – November 25, 2019 (2 months).
Total funding: GEL 1,217,000.
Local non-entrepreneurial (non-commercial) legal entities (hereinafter – NGO) registered in accordance with the legislation of Georgia prior to the competition announcement are eligible to participate in the competition.
NGOs shall not be eligible to participate in the competition if managers and/or the individuals in charge of implementing submitted grant project are either of the following: a member of the Central Election Commission of Georgia; a Head of a structural unit of the CEC Apparatus; a Head, a Deputy Head of the Training Center; Head of a structural unit of the Training Center; a member of a grant proposals evaluation committee, committee secretariat and monitoring group. NGO management implies individuals having the authority to lead/represent an NGO according to an extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-commercial Legal Entities.
To participate in the grant competition, NGOs shall submit the following documents according to the indicated rule:
a) Grant application as per the form in the Annex N1 (hard copy and an electronic version (CD));
b) An extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-commercial Legal Entities obtained after the grant competition announcement (July 17, 2018) evidencing that the NGO does not have the following                          obligations: attachment/injunction, tax lien, registry of creditors (hard copy);
b) An extract from the Registry of Entrepreneurs and Non-commercial Legal Entities obtained after the grant competition announcement (June 25, 2019) evidencing that the NGO does not have the following                          obligations: attachment/injunction, tax lien, registry of creditors (hard copy);
A grant evaluation committee formed according to the Grant Award Rule will evaluate proposal documentation of NGOs, will make a decision on funding/refusal to fund NGOs, in absentia of applicant NGOs.
Evaluation committee members will evaluate grant proposals according to the criteria provided in the grant proposal documentation evaluation sheet (Annex N2).
Publicity of Grant Competition Results:
Bidders will be informed about competition results via an e-mail notice to their e-mail address. Information about NGOs funded based on the grant proposals evaluation committee decision will also be posted to the CEC and the Training Center websites:
• Announcement of the contest: June 25, 2019;
• Timeframe for the submission of competition documents: from June 26 through July 9, 2019 (except for weekend), from 10:00 am to 18:00 pm, at the following address: 13th km, David Aghmashenebeli Alley, fifth floor (CEC Building), Tbilisi;
• Informational meetings about the submission of contest documentation: June 28, 2019, 15:00 pm, at the address: 13th km, David Aghmashenebeli Alley, fifth floor (CEC Building), Tbilisi.