საარჩევნო პროცესებში ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით საინფორმაციო-სასწავლო კამპანია გრძელდება
19.05.2022
ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით საინფორმაციო-სასწავლო კამპანია „ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობა ღია მმართველობის პროცესში“ გრძელდება. ამ კამპანიის ფარგლებში ცესკო და სწავლების ცენტრი პარტნიორი უნივერსიტეტების სტუდენტებთან საარჩევნო თემატიკაზე სემინარების ციკლს ატარებს.
2022 წლის 13-27 მაისის პერიოდში პროექტი ეტაპობრივად 8 პარტნიორ უნივერსიტეტში, პირისპირ შეხვედრების და დისტანციურ ფორმატში ხორციელდება. ახალგაზრდების აქტიურ და ინფორმირებულ ამომრჩევლებად ჩამოყალიბების პრიორიტეტული ამოცანის შესაბამისად, საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამაში აქცენტი დაწყებითი კურსის სტუდენტებზე კეთდება, რომლებსაც ასაკიდან გამომდინარე ნაკლები საარჩევნო გამოცდილება გააჩნიათ.
საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში სტუდენტებს ცესკოს და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი პირებიც ხვდებიან. 19 მაისს, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი ესტუმრნენ. ღონისძიება უნივერსიტეტის რექტორმა მამუკა თავხელიძემ გახსნა, რომელმაც წლების მანძილზე საარჩევნო ადმინისტრაციასთან ნაყოფიერი თანამშრომლობით განხორციელებული საარჩევნო საგანმანათლებლო პროგრამების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ გიორგი შარაბიძემ და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა შეხვედრის გახსნის ნაწილში  საარჩევნო პროცესში ახალგაზრდების ჩართულობის როლის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და სტუდენტებთან დისკუსიის ფორმატში დეტალურად განიხილეს საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის პრაქტიკული ასპექტები, რაც უკავშირდება ამომრჩევლებისთვის შეთავაზებულ სერვისებსა და საარჩევნო პროცესში პილოტურად ტექნოლოგიების გამოყენების გამოცდილებას, ასევე, იმსჯელეს დეზინფორმაციის უარყოფით გავლენაზე და ამ მიმართებით ამომრჩეველთა ინფორმირებულობის ზრდის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს ყურადღება. შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო სემინარს „ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი“, რომლის ფარგლებშიც სწავლების ცენტრის ტრენერებმა სტუდენტებს დეტალურად გააცნეს დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტები და ამომრჩევლის საარჩევნო უფლების რეალიზების გარანტიები (მათ შორის, ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მნიშვნელობა და ხელშემწყობი პირობები).
გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტში გამართულ საინფორმაციო შეხვედრაში მონაწილეობა  სამართლის სკოლის, ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებების სკოლის, საჯარო მმართველობისა და პოლიტიკის სკოლის 80-მდე სტუდენტმა მიიღო. ამ ეტაპისთვის სემინარები ასევე ჩატარდა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სულხან-საბა ორბელიანის უნივერსიტეტსა და ალტე უნივერსიტეტში. დაგეგმილი სემინარების მორიგი ეტაპი შემდეგ უნივერსიტეტებში განხორციელდება: გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი, კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი.
საინფორმაციო-სასწავლო კამპანია „ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობა ღია მმართველობის პროცესში“, ორიენტირებულია საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის პოპულარიზაციაზე, ცნობადობის ზრდაზე და ხელს უწყობს ახალგაზრდების აქტიურ, ინფორმირებულ ამომრჩევლებად ჩამოყალიბებას.

The information-training campaign "Promoting Youth Involvement in the Open Government Process" continues to raise awareness of youth on electoral matters. As part of this campaign, the CEC and its Training Center are conducting a series of seminars on election issues for the students of partner universities.
From 13 to 27 May 2022, the project will be implemented in stages at 8 partner universities and the training format envisages in-person meetings and distance learning as well. To follow the line of the course’s main priority of rising students as active and informed voters, the information -training program focuses on the students at their initial stage of the university courses who due to their young age have less electoral experience.
The officials from the CEC and the Training Center meet the students within the framework of this informative course. On May 18, CEC Deputy Chairman Giorgi Sharabidze and Head of the Training Center Natia Zaalishvili visited Grigol Robakidze University. The rector of the University Mamuka Tavkhelidze opened the event and in his speech, he underlined the importance of the educational programs implemented through the years of fruitful cooperation with the Election Administration.
In the opening part of the meeting, the CEC Deputy Chairman Giorgi Sharabidze and Head of the Training Center Natia Zaalishvili talked about the role of youth involvement in the election process and discussed with the students the practical aspects of the election administration activities, related to services suggested to voters and piloting electoral technologies. They also discussed the negative impact of disinformation and the importance of increasing voter awareness in this regard. The second part of the meeting was dedicated to the seminar "Informed Young Voters", where the trainers of the CEC Training Center shared with students the international standards for democratic elections and guarantees for the realization of suffrage (including the importance of an inclusive electoral environment and supportive environment).
About 80 students from the law faculty, the School of Humanities and Social Sciences, the School of Public Administration and Politics took part in the information meeting held at Grigol Robakidze University. At this stage, seminars were also held at Samtskhe-Javakheti State University, Sulkhan-Saba Orbeliani University, and Alte University. The next stage of the planned seminars will be implemented in the following universities: Guram Tavartkiladze Tbilisi Teaching University, Ilia State University, Caucasus International University, and the Davit Agmashenebeli University of Georgia.
The information-training campaign "Promoting Youth Involvement in the Open Government Process" focuses on raising awareness about the activities of the Election Administration, raising awareness, and promoting the development of young, active, and informed voters.