საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა ტრენინგი მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
11.08.2021
მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოსა და თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერის 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნებისთვის, ცესკოს სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა გადამზადება დაიწყო.
ტრენინგები 11 აგვისტოდან 21 აგვისტოს ჩათვლით პერიოდში განხორციელდება. ტრენერთა ტრენინგის გავლის შემდგომ, გადამზადებული საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები და საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები, რომლებიც ტრენერების სტატუსით ერთვებიან სასწავლო პროექტში, უზრუნველყოფენ საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული ინტენსიური სასწავლო პროგრამების ჩატარებას.
ღონისძიება ცესკოს თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს. ცესკოს თავმჯდომარემ ყურადღება გაამახვილა საარჩევნო პროცესისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროფესიული გადამზადების მნიშვნელობაზე. სწავლების ცენტრის დირექტორმა შეხვედრის მონაწილეებს დეტალურად გააცნო საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგებთან დაკავშირებით შემუშავებული ახალი კონცეფცია, რომლის მიხედვით გათვალისწინებულია:
• საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების ინტენსივობის ზრდა (ტრენინგები ჩატარდება ექვს ეტაპად, ნაცვალად ოთხი ეტაპისა);
• საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისთვის პროფილურად განკუთვნილი ტრენინგების ეტაპების ზრდა (ხელმძღვანელ პირებს დაეთმობათ ტრენინგების სამი ეტაპი, ნაცვლად ორი ეტაპისა).
აქცენტი გაკეთდა პრაქტიკული მეთოდოლოგიით სწავლების კომპონენტის გაძლიერებაზე (გათვალისწინებულია კენჭისყრის დღის პროცესის ეპიზოდური ინსცენირებები, შემუშავდა ბევრი ახალი პრაქტიკული სავარჯიშო, რომელიც ორიენტირებულია საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროფესიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების ზრდის ხელშწყობაზე, მათ შორის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შევსების საკითხთან მიმართებით).
განახლებული კონცეფციის შესაბამისად, ინტენსიური პროფილური სწავლების ფორმატში საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები დეტალუარდ მიიღებენ ინფორმაციას კენჭისყრის დღემდე და კენჭისყრის დღეს საარჩევნო კომიისის მიერ განსახორციელებელ საქმიანობებზე, რაც მიზნად ისახავს საარჩევნო კომისიის მუშაობის ეფექტიანობის ზრდას, პანდემიის პირობებში უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფას, ჩართული მხარეებისა და ამომრჩველებისთვის შესაბამისი სერვისის გაუჯობესებას, მათ შორის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა ჩართულობის ხელშეწყობას.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სიახლეები ეხმიანება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა კვალიფიკაციის ამაღლების მიმართულებით სადამკვირვებლო ორგანიზაციების 2020 წლის არჩევნების ანგარიშებში ასახულ რეკომენდაციებს.

The Training of the Election Administration Trainers for October 2, 2021 Municipal Elections of Georgia
11.08.2021
For the October 2, 2021 Elections of Representative Body of the Municipality – Sakrebulo and Mayor of Self-Governing City/Self-Governing Community, the Training Centre has commenced the re-training of election administration trainers.
The trainings will be held through the period of August 11 to August 21. After passing the training of trainers, re-trained election administration trainers and members of District Election Commissions (DEC), who participate in the training project as trainers, will provide intensive training programs for Precinct Election Commission (PEC) members related to election legislation.
The CEC chairperson Giorgi Kalandarishvili and the Training Centre Director Natia Zaalishvili opened the event. The CEC Chairman emphasized the importance of professional training of PEC members in the election process. The Training Centre Director introduced in detail the participants to the new concept developed in connection with the trainings of PEC members, according to which it is provided:
• To increase the intensity of trainings for PEC members (trainings will be delivered in six stages, instead of four stages);
• To increase the number of profile training sessions for PEC leaders (three stages will be dedicated to head oficcials instead of two).
Emphasis was placed on strengthening the practical methodology component in the trainings (it is provided episodic staging of the voting day process, many new practical exercises have been developed, which focuses on promoting the professional knowledge and practical skills of PEC members, icluding the issue of filling in the summary protocol of the voting results).
According to the updated concept, in the format of intensive profile training, the members of the Precinct Election Commissions will receive detailed information on the activities to be carried out by the election commission before the polling day and on the polling day, which aims to increase the efficiency of the activities of the election commission, ensuring a safe election environment during the pandemic, improving relevant services for stakeholders and voters, as well as promoting the involvement of people with disabilities.
The innovations developed by the Training Center responds to the recommendations reflected in the 2020 election reports of the observer organizations in regard to the promoting the qualification of the PEC members.