საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა ტრენინგი 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოსა და თვითმმართველი ქალაქის/თვითმმართველი თემის მერის 2017 წლის 21 ოქტომბრის არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა გადამზადების მიზნით, ცესკოს სწავლების ცენტრმა დაიწყო სასწავლო კურსის განხორციელება საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერებისთვის. მოსამზადებელი კურსის გავლის შემდეგ ტრენერები უზრუნველყოფენ საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისათვის საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული ინტენსიური სასწავლო პროგრამების ჩატარებას.
ტრენინგი დღეს სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) წარმომადგენელი დავით ღონღაძე, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები ვასილ ბახტურიძე და სალომე ტყეშელაშვილი, რომლებმაც ტრენინგის მონაწილეებთან ერთად არჩევნების უსაფრთხოებისა და დაცულობის უზრუნველყოფის საკითხები განიხილეს.
ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო კურსის ფარგლებში საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები ეცნობიან  სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხს, მათ შორის:
• საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების კონცეფცია - ტრენინგების სისტემა და ეტაპები, ტრენინგების მეთოდოლოგია, სასწავლო მასალები;
• საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები;
• კენჭისყრის პროცესი (მათ შორის, შშმ ამომრჩევლების ჩართულობის ხელშეწყობის პოლიტიკა);
• კონფლიქტების მართვა;
ტრენერთა ტრენინგი ხორციელდება საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით, ქ. ყვარელში, სასტუმროში „ყვარლის ედემი“, 29 აგვისტოდან 20 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში.

In accordance with the training concept elaborated for October 21, 2017 Municipal Elections the employees of the Training Centre are conducting training activities for the trainers of Election Administration.
In the frames of the training course elaborated by the Training Centre the participants are being introduced to different important topics, such as:
- Training conception for the members of Election Commission – training system and stages, methodology and training materials;
- Administering trainings;
- Issues within DEC competence;
- Issues within PEC competence;
- Polling process (including the policy supporting the participation of voters with disabilities);
- Conflict management;
- Security of Elections;
- Polling day announcement/complaint.
After taking the preparation course, the trainers (selected from Election Administrations trainers’ base as well as through the competition) in cooperation with DEC members will ensure the implementation of intensive training programs, concerning election legislation, for the members of DECs and PECs.
The CEC Training Centre, with the support of International Foundation for Electoral Systems (IFES), will be conducting training activities for the trainers of Election Administration from August 29 to September 20, in the hotel “Kvarlis Edemi”, city of Kvareli.