დასრულდა საინფორმაციო-სასწავლო პროექტი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“
2017 წლის 19 მაისს საჯარო სკოლებში დასრულდა საინფორმაციო-სასწავლო კურსი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“, რომელიც ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით განახორციელა. სასწავლო კურსის მიზანია ახალგაზრდებში სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლება და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გაზრდა. პროექტი განხორციელდა საქართველოს 68 მუნიციპალიტეტში, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ მუნიციპალიტეტში და მაღალმთიან რეგიონში.
პროექტში მონაწილეობა მიიღო 93 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის 1645-მა მოსწავლემ, რომლებსაც გადაეცათ სერტიფიკატები. საინფორმაციო-სასწავლო კურსის ფარგლებში საჯარო სკოლების მოსწავლეები გაეცნენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა: არჩევნების ისტორიული ექსკურსი და თანამედროვეობა, არჩევნები და დემოკრატია, საარჩევნო ადმინისტრაცია და ამომრჩეველი, არჩევნებში ჩართული სხვა მხარეები. კურსის ბოლოს მოსწავლეებმა ჩაატარეს იმიტირებული არჩევნები, რომლის პირობებშიც გამოვლინდა თავად მოსწავლეების მიერ ჯანმრთელი ცხოვრების წესის პოპულარიზაციის მიმართულებით შემუშავებული სლოგანებიდან გამარჯვებული სლოგანი.
ცესკო და სწავლების ცენტრი აღნიშნულ პროექტს 2015 წლიდან ახორციელებს, სასწავლო კურსი 241 საჯარო სკოლის 4000-ზე მეტმა მოსწავლემ გაიარა.

On May 19, 2017, the Awareness-raising and Training Course Elections and Young Voters, implemented at public schools by the CEC and the Training Center in cooperation with the Ministry of Education and Sciences of Georgia, has been concluded. The goal of the training course is to raise civic awareness and civic responsibility of youth. The project was implemented in 68 municipalities of Georgia, including ethnic minority municipality and mountainous region.
1645 11th-12th grade students at 93 public schools took part in the project and received certificates. Under the awareness-raising and training course, public school students were acquainted with such important issues as historical overview and contemporary context of elections, elections and democracy, electoral administration and voters, other electoral stakeholders. At the end of the course, students performed mock elections, as part of which a winning slogan was identified from among the slogans designed by students for promoting healthy lifestyle.
The CEC and the Training Center have been implementing the above-mentioned project since 2015. Over 4,000 students from 241 public schools have taken the training course.