დაიწყო საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა ტრენინგების II ეტაპი საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
საქართველოს პარლამენტის 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებისთვის შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 17 სექტემბრიდან იწყება საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთა ტრენინგების II ეტაპი, რომელიც დაეთმობა საოლქო საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის სწავლებას და განხილულ იქნება საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღეს, მათ შორის:
• კენჭისყრის პროცესი;
• საარჩევნო უბნის დახურვა, კენჭისყრის შედეგების შეჯამება.
ტრენინგის ფორმატში კომისიის წევრებს ჩაუტარდებათ ინსტრუქტაჟი საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის დღის ეპიზოდური ინსცენირების წარმართვასთან დაკავშირებით (ეპიზოდური ინსცენირება ითვალისწინებს კენჭისყრის დღის დილის 07:00 საათიდან - 08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურებისა და კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის პრაქტიკული სავარჯიშოს შესრულებას).
ტრენინგების II ეტაპი დასრულდება 27 სექტემბერს, ტრენინგების ფარგლებში სასწავლო კურსს გაივლის 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის 949 წევრი.

According to the training concept developed for the Parliament of Georgia October 8, 2016 Elections, the second stage of trainings of members of district election commissions will be launched from September 17. Among others, the training topics will include training of full composition of district election commissions and activities of precinct election commissions on the polling day, among them:
- opening polling stations and procedures prior to polling;
- the voting process;
- closing the polling station, summarizing polling results.
In the format of training, commission members will receive instructions about episodic staging of the polling day at election precincts (episodic staging envisages practical exercise of procedures to be performed from 7:00 am on the polling day until 8:00 pm, and drawing a summary protocol on voting results).
Second stage of the trainings will end on September 27, 949 members of 73 district election commissions will take the training course.