საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სწავლების ახალი პროგრამა და მეთოდები დანერგა
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავდა მოდერნიზებული ”საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეების ტრენინგების კონცეფცია”, რომელიც აყალიბებს საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სწავლების ახლებურ მიდგომას, მეთოდებს, მათი საქმიანობის ეფექტიანობის გაზრდის ხელშეწყობის მიზნით. საქართველოს პარლამენტის 2011 წლის 2 ოქტომბრის შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით, კონცეფციით შემოთავაზებული ექსპერიმენტალური სასწავლო პროგრამის პილოტირება დაიწყო თელავის #17 საარჩევნო ოლქში.
ახალი სასწავლო პროგრამა ითვალისწინებს საარჩევნო ადმინიტრაციის მოხელეების სწავლების პროცესში კომპლექსურად სხვადასხვა მეთოდების, მათ შორის, ნოვატორული მეთოდის - ელექტრონული სწავლების გამოყენებას.
ელექტრონული სწავლება განხორციელდება ცენტრის მიერ შემუშავებული ელექტრონული პროგრამით, რომელიც მოიცავს ტრენინგის მონაწილეთათვის აუცილებელი ინფორმაციის მიწოდებას ელექტრონული ფორმატით ვიზუალური და სქემატური ეფექტების გამოყენებით, რაც სწავლებისას შედეგის მიღწევის თვალსაზრისით საკმაოდ ეფექტურია. ტრენინგის მონაწილეთა სასწავლო პროცესში ჩართულობისა და მიღებული ინფორმაციის აღქმის ხარისხის გადამოწმების მიზნით, ელექტრონული სწავლება წარიმართება ინტერაქტიული მეთოდის ინტენსიური გამოყენებით.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისათვის შემუშავებული სასწავლო პროგრამა ასევე ითვალისწინებს კომისიის ხელმძღვანელი პირების (თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი) ტრენინგების მსვლელობისას ახალი პრაქტიკული მეთოდის იმპლემენტაციას, რომელიც გულისხმობს მონაწილეთა მიერ ტრენინგის დასკვნით ნაწილში შემაჯამებელი ტესტ-კითხვარის შევსებას.
გარდა აღნიშნული სიახლეებისა, საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობის ორგანიზებულად წარმართვის ხელშეწყობის მიზნით, ცენტრის მიერ მომზადდა საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთათვის განკუთვნილი სამახსოვრო ინსტრუქციები (იხ. ბიბლიოთეკა), რომლებშიც ქრონოლოგიურად და მარტივი ენით არის გადმოცემული კომიისის საქმიანობასთან დაკავშირებული მნიშვნელობანი ღონისძიებები:
• საუბნო საარჩევნო კომისიის პირველი სხდომის ჩატარების ინსტრუქცია
• სარეგისტრაციო ჟურნალის წარმოების ინსტრუქცია
• საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის ინსტრუქცია (ე.წ ”Check-List”):
1. წინასაარჩევნო პერიოდში გასატარებელი ღონისძიებები
2. კენჭისყრის დღეს განსახორციელებელი ღონისძიებები
• საუბნო საარჩევნო კომისიის მდივნის ინსტრუქცია (ე.წ ”Check-List”):
კენჭისყრის დღეს განსახორციელებელი ღონისძიებები
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა ფუნქციების ამსახველი ინსტრუქცია:
1. ნაკადის მარეგულირებელი კომისიის წევრის ფუნქციები
2. ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრის ფუნქციები
3. საარჩევნო კონვერტებსა და ყუთზე ზედამხედველი კომისიის წევრის ფუნქციები
4. გადასატანი საარჩევნო ყუთის თანმხლები კომისიის წევრის ფუნქციები
საქართველოს პარლამენტის 2011 წლის 2 ოქტომბრის შუალედურ არჩევნებთან დაკავშირებით, ცენტისმიერ ასევე მომზადდა საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების დამხმარე სახელმძღვანელოები (იხ. ბიბლიოთეკა).
ტრენინგების გრაფიკი
2011 წლის 18-20 აგვისტოს ცენტრის წარმომადგენლებმა განახორციელეს სწავლება თელავის №17 საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრთათვის, 20-21 აგვისტოს - ტრენერებისათვის.
ცენტრის მიერ მომზადებული კადრები (ოთხი ტრენერი) 5 სექტემბრიდან - 25 სექტემბრამდე უზრუნველყოფენ სასწავლო კურსის ჩატარებას №17 საარჩევნო ოლქში შემავალი 54 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთათვის, სამ ეტაპად:
I ეტაპი - სწავლებას გაივლის საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი (პროგრამა მოიცავს თეორიულ სწავლებას ელექტრონული ფორმატით და სწავლების პრაქტიკულ ნაწილს)
ტრენინგის ხანგრძლივობა: 4.40სთ
|
||
თარიღი |
დაწყების დრო (სთ) |
ადგილი |
05.09.2011 |
11:00 |
თელავი, ქართული უნივერსიტეტის #1 (პროფ. სასწ. ..პრესტიჟი“) |
06.09.2011 |
07.09.2011 |
II ეტაპი - სწავლებას გაივლის საუბნო საარჩევნო კომისიის 13 წევრი (პროგრამა მოიცავს თეორიულ სწავლებას ელექტრონული ფორმატით, სწავლების პრაქტიკულ ნაწილს და კენჭისყრის დღის ინსცენირებას)
III ეტაპი - სწავლებას გაივლის საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე, მოადგილე, მდივანი (აქცენტი გაკეთდება პრაქტიკულ მეცადინეობაზე).
II და III ეტაპის ტრენინგების დაზუსტებული გრაფიკი ეტაპობრივად დაიდება ცენტრის ოფიციალურ გვერდზე www.electionreforms.ge

Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings worked out modernized “Concept of Trainings for Election Administration Staff, which forms new approaches, training methods of PEC and DEC staff and supports effectiveness of their activities. Regarding Midterm elections of the Parliament of Georgia, October 2, 2011, piloting of experimental training program offered by this concept, was launched in #17 District of Telavi.
New training program considers using of various methods in the process of trainings of Election administration staff, including innovative methods – Electoral Leraning
E-learning is carried out by electronic program elaborated by the Center, providing training participants with necessary information by using visual and schematic effects, which is very effective for productive studies.
For verifying acknowledgment quality of received information by training participants and their participation in training, e-learning will be held by using interactive method.
Training program worked out for the members of PEC includes implementation of new practical method for the members of management (chairman, deputy chairman, secretary), including filling up conclusive questionnaire at the end of trainings.
Except these novelties, for supporting regulated activities of PECs, Center prepared instructions for PEC members, containing important events concerning commission activities and explained in simple language:
Regarding Midterm elections of the Parliament of Georgia, October 2, 2011, Center prepared additional manuals for PEC and DEC.
Training Schedule
In August 18-20 of 2011, representatives of the Center held trainings for the member of #17 Election District members and in August 20-21 for trainers.
Staff prepared by the Center (four trainers) will provide training course for the members of 54 PECs of #17 Election District, in three stages:
I stage: Chairman, deputy chairman, secretary will be trained (program will cover theoretic part in e-form and practical part as well);
Training Duration: 4.40 hr |
||
Start (hr) |
Venue |
05.09.2011 |
11:00 |
#1 Kartuli Universiteti Street, Telavi (College “PRESTIGE”) |
06.09.2011 |
07.09.2011 |
II Stage: 13 members of PEC will be trained (program will cover theoretic part in e-form, practical part and voting for stage);
III Stage: Chairman, deputy chairman, secretary will be trained (training will be focused on practical sessions);
Verified schedule of II and III stages will be placed on official webpage www.electionreforms.ge, respectively.