საპილოტე პროექტის „საარჩევნო განვითარების სკოლა-2015“-ის შემაჯამებელი შეხვედრა
2015 წლის 15 ოქტომბერს, ცენტრალური საარჩევნო კომისიამ და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა საპილოტე პროექტი „საარჩევნო განვითარების სკოლა-2015“ შეაჯამეს.
შეხვედრა, ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ, სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის პროექტის ხელმძღვანელმა ნერმინ ნიშიჩმა გახსნა. შეხვედრაში 30 ტრენერი მონაწილეობდა, რომლებმაც „საარჩევნო განვითარების სკოლისთვის“ სპეციალური გადამზადება გაიარეს და იმავდროულად საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები არიან.
„საარჩევნო განვითარების სკოლა 2015“ - ის ფარგლებში, ახალგაზრდების დიდი ინტერესის გამო, ერთის მაგივრად სამი კურსი განხორციელდა; სულ სწავლებაში საარჩევნო თემებზე განათლება 627-მა ახალგაზრდამ მიიღო. სწავლება 10 საარჩევნო ოლქში განხორციელდა (თელავი, გურჯაანი, ახალციხე, მარნეული გორი, რუსთავი, ქუთაისი, ზუგდიდი, ოზურგეთი, ბათუმი).
საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, დემოკრატიული პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა - ეს იმ თემების არასრული ჩამონათვალია, რომელზეც საარჩევნო განვითარების სკოლის მოსწავლეებმა ინფორმაცია კურსის ტრენერებისგან მიიღეს.
საარჩევნო განვითარების სკოლების საპილოტე პროექტი ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (საია) და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით, ევროპის საბჭოსა (CoE) და აშშ-ს განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით განახორციელეს.
ცესკო და სწავლების ცენტრი მომავალში საარჩევნო განვითარების სკოლების საქართველოს მასშტაბით გაფართოებას გეგმავს, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციას შესაძლებლობას მისცემს უფრო მეტ ახალგაზრდას გაუზიაროს საკუთარი ცოდნა და გამოცდილება.

Summarizing Meeting of the Pilot Project “Electoral Development Schools 2015
On October 15, 2015, the Central Election Commission (CEC) of Georgia and the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings (CEC Training Center) summarized the pilot project “Electoral Development Schools 2015
Tamar Zhvania, the CEC Chairperson, Natia Zaalishvili, the Training Center Director and Nermin Nisic, Chief of Party of International Foundation for Electoral Systems (IFES) made opening remarks at the meeting. The 30 specially trained trainers, who are District Election Commission members at the same time, also participated in the meeting.
Due to the high interest of youth, the three courses of Electoral Development Schools 2015 were implemented instead of one. In total 627 youth received the knowledge on electoral issues during the three stages. The schools were conducted in 10 election districts (Telavi, Gurjaani, Akhaltsikhe, Marneuli, Gori, Rustavi, Kutaisi, Zugdidi, Ozurgeti, and Batumi).
The election systems, election administration, democratic electoral principles, elective bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency of elections, election accessibility and gender equality issues is an incomplete list of the topics covered during the trainings.
The pilot project was implemented by the CEC and the Training Centre, in cooperation with the Georgian Young Lawyers Association (GYLA) and International Foundation of Electoral Systems (IFES) and with the financial support of the Council of Europe (CoE) and US Agency for International Development (USAID).
The CEC and the Training Centre plans to expand the electoral development schools and cover the whole Georgia. The project will give the election administration representatives an opportunity to share their professional experience with more youth and increase their motivation for further involvement in election processes.