ტრენინგი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის
საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია და სწავლების ცენტრი 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნებისთვის ჩაატარა ტრენინგი იმ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის, რომლებიც ბოლო არჩევნების მონაცემების გათვალისწინებით ჩართულები იყვნენ საარჩევნო პროცესებში დამკვირვებლის სტატუსით.
სასწავლო პროგრამა ითვალისწინებს არასამთავრობო ორგანიზაციების ინფორმირებულობის უზრუნველყოფას, მათ შორის, სადამკვირვებლო ფუნქციის ეფექტიანად განხორციელების ხელშეწყობას.
სწავლების ცენტრისა და ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ტრენინგის მონაწილეებს გააცნეს საკანონმდებლო სიახლეები, კენჭისყრის დღის პროცედურები და დამკვირვებელთა უფლებრივ მდგომარეობა, საარჩევნო დავებთან და განცხადება/საჩივრებთან დაკავშირებულ საკითხები.
ტრენინგში მონაწილეობა მიიღო 10 არასამთავრობო ორგანიზაციის (თავისუფალი არჩევანი, ახალი თაობა-დემოკრატიული საქართველოსათვის, სამოქალაქო განვითარების საერთაშორისო ქსელი, სამოქალაქო საზოგადოების და დემოკრატიის განვითარების ცენტრი, ყოფილი პოლიტპატიმრები ადამიანის უფლებებისათვის, ადვოკატთა და იურისტთა საერთაშორისო ობსერვატორია, საქართველოს ახალგაზრდობის განვითარების კავშირი, საარჩევნო გარემოს განვითარების ცენტრი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაიცია, განვითარებისა და დემოკრატიის ცენტრი (CDD)) 29 წარმომადგენელმა.
ტრენინგი ჩატარდა მიმდინარე წლის 27 აპრილს 12 საათზე (სასტუმრო "ჰოლიდეი ინნ", თბილისი 26 მაისის მოედანი N1) გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით.

For the 2014 Local Self-Government Elections the CEC of Georgia and the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings is holding the training for the representatives of those NGOs who had been involved in the election process as observers, based on the data of last elections.
The training program envisages awareness raising of NGOs, including support to effectively perform observer function.
The representatives of the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings and the CEC Legal Department familiarized training participants with legislative updates, polling day procedures and legal status of observers, as well as the issues related to electoral disputes and application/complaints.
10 NGOs participated in the training: Free Choice, New Generation – for Democratic Georgia, International Network for Civic Development, The Center for Civil Society and Democracy Development, Former Political Prisoners for Human Rights, International Observatory of Lawyers and Attorneys, Georgia Youth Development Union, Electoral Environment Development Center, Young Lawyers Association, the Center for Development and Democracy (CDD).