ტრენინგები ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებისთვის
27 ოქტომბრის პრეზიდენტის არჩევნებისთვის ცესკოში რეგისტრირებული ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების წარმომადგენლები ცესკოს ეგიდით სპეციალურ ტრენინგებს გადიან. სწავლება 27-დან 30 სექტემბრის ჩათვლით ხორციელდება, რომელშიც 22 ორგანიზაციის 97 დამკვირვებელია ჩართული. ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ეგიდით და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით.
პროგრამის ფარგლებში ტრენინგის მონაწილეები გაეცნენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა: დამკვირვებლის როლი საარჩევნო პროცესში, დამკვირვებლის უფლებრივი მდგომარეობა, საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღეს და ა.შ. სწავლების მონაწილეები ასევე ნახეს სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებულ სასწავლო ფილმი - ”კენჭისყრის დღის პროცედურები”.

On September 27, LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings together with the Central Election Commission and with the financial support of UNDP, provided the trainings for the observers of the local observing organization in the field of election issues. Training included 97 observers from 22 organizations and lasted until September 30.
Participants were introduced with the updates of the election legislation, including other important issues, such as: role of the observer in the election processes, authorities of the observer, activities of the PEC on polling day, etc. The film "Polling day procedures" was screened during the training.