ტრენინგი სახალხო დამცველის ოფისთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წევრებისათვის
2012 წლის 7 ივნისს სახალხო დამცველთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოსა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც ითვალისწინებს ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობას. აღნიშნული თანამშრომლობის ფარგლებში, ცესკოს ეგიდით საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES), საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით ტრენინგებს ჩაუტარებენ სახალხო დამცველის ოფისთან არსებულ ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს წევრებს.
ტრენინგები გაიმართება ქ. თბილისში, ცესკოს შენობაში, 26 სექტემბერს.
ტრენინგების ფარგლებში მონაწილეები გაეცნობიან საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეებს, განიხილავენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
1. არჩევნების მიმოხილვა, მათ შორის საპრეზიდენტო არჩევნების რეგულაციების გაცნობა
2. საარჩევნო ადმინისტრაცია, მისი უფლებამოსილება
3. კენჭისყრის დღის პროცედურები
4. კენჭისყრის დღის განცხადება/საჩივრები
ტრენინგის ფარგლებში ნაჩვენები იქნება სწავლების ცენტრის მიერ, IFES-ის ფინანსური მხარდაჭერით, მომზადებული სასწავლო ფილმი ”კენჭისყრის დღის პროცედურები”.

On June 7, 2012 between the Committee of the National Minorities of Public Defender of Georgia and Central Election Commission of Georgia was signed the Memorandum of Collaboration, which implies process of integration of ethnic minorities. Under this cooperation LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings together with the Central Election Commission and with the financial support of UNDP, shall provide the trainings for the members of the Committee of the National Minorities of Public Defender of Georgia.
Trainings will take place in CEC, on September 26, in Tbilisi.
Participants will introduce with the updates of the election legislation, including other important issues, such as:
1. Overview of Elections, review of regulations, including the presidential elections
2. Election administration, its authority
3. Polling day procedures
4. Complaints, filling, hearing of disputes
2. Activities of the PEC on polling day
During the training will be screened the film "Polling day procedures" prepared by the Training Centre under the financial support of IFES.