საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენელთა ვიზიტი იაპონიასა და კორეაში
მიმდინარე წლის 26 მაისიდან - 14 ივნისის ჩათვლით ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ზურაბ ხარატიშვილი და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი ოფიციალური ვიზიტით იაპონიასა და კორეაში იმყოფებოდნენ.
ქ. ტოკიოში საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები დაესწრნენ სემინარს, სადაც ეროვნული ასამბლეისა და არჩევნების საკითხები განიხილებოდა. სემინარის მონაწილეები გაეცნენ სხვადსხვა ქვეყნების გამოცდილებას, განიხილეს დემოკრატიული მმართველობის პრინციპები და ამ მიმართულებით შემდგომი განვითარების საშუალებები. ქართული დელეგაცია, ასევე, გაეცნო ქვეყანაში არსებულ თანამედროვე საარჩევნო ტექნოლოგიებს და ინოვაციებს.
ცესკოსა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლები იაპონიაში ქვეყნის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტოს (JICA) მიწვევით იმყოფებოდნენ.
12-14 ივნისს კი დელეგაცია კორეაში იმყოფებოდა, სადაც კორეისა და საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციებს შორის ურთიერთგაგების მემორანდუმი გაფორმდა. დოკუმენტი ურთიერთგამოცდილების გაზიარებას და ორივე საარჩევნო ადმინისტრაციაში საერთაშორისო სტანდარტების დონის პოტენციურ ამაღლებას ითვალისწინებს. საქართველოს და კორეის საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლებმა თანამშრომლობის მომდევნო ეტაპი განიხილეს.

Visit of the Representatives of the Election Administration in Japan and Korea
From May 26 to June 14 of this year, Zurab Kharatishvili, Head of the CEC and Natia Zaalishvili, Head of and the Centre of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings officially visited Japan and Korea.
Representatives of the Election Administration attended a workshop in Tokyo, where the issues of national assembly and elections were discussed. Participants of the workshop were introduced with the experience of various countries, discussed principles of the democratic government and development steps in this field. Georgian delegation also introduced with modern election technologies and innovations.
Representatives of the Center and Election Center visited Japan by invitation of the JICA.
On June 12-14, Delegation visited Korea, where memorandum of understanding was concluded between Korean and Georgian election administrators. Instrument includes potential development of the international standard level in both election administration and sharing of experiences. Representatives of the election administrations of Georgia and Korea discussed the next stage of the cooperation.