პირველი დემოკრატიული არჩევნების ჩატარებიდან 105 წელი გავიდა
14-16 თებერვალი საქართველოს არჩევნების ისტორიის გამორჩეული თარიღია. 105 წლის წინ, 1919 წლის 14 - 16 თებერვალს დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში პირველი მრავალპარტიული, დემოკრატიული არჩევნები ჩატარდა.
აღნიშნულ არჩევნებს ორგანიზება გაუწია დამოუკიდებელი საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის დამფუძნებელი კრების ცენტრალურმა საპარლამენტო საარჩევნო კომისიამ ალექსანდრე ლომთათიძის ხელმძღვანელობით.
პირველი მრავალპარტიული დემოკრატიული არჩევნების ჩატარების თარიღთან დაკავშირებით, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარემ, მისმა მოადგილემ, ცესკოს  წევრებმა, საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელებმა და სწავლების ცენტრის დირექტორმა პატივი მიაგეს ალექსანდრე ლომთათიძის ხსოვნას. მათ დიდუბის პანთეონში მისი საფლავი ყვავილებით შეამკეს.
როგორც ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა აღნიშნა, „დიდია ალექსანდრე ლომთათიძის და მაშინდელი ცესკოს სხვა წევრების წვლილი საქართველოში საარჩევნო კულტურის განვითარების თვალსაზრისით. დღეს ჩვენ ბატონი ალექსანდრე ლომთათიძის ხსოვნას მივაგეთ პატივი და ამით სწორედ მის განსაკუთრებულ ღვაწლს გვინდა გავუსვათ ხაზი. ჩვენ შეგვიძლია თამამად ვთქვათ, რომ მისი ხელმძღვანელობით ჩატარებული დამფუძნებელი კრების არჩევნები  საქართველოს დემოკრატიული საზოგადოების ფორმირებისკენ გადადგმული მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო.“
დამფუძნებელი კრების არჩევნები გამორჩეული იყო საყოველთაობის მაღალი ხარისხით - საქართველოს საარჩევნო კანონმდებლობა ხმის მიცემის უფლებას აძლევდა 20 წლის ასაკიდან ყველა მოქალაქეს, სქესისა და წარმომავლობის განურჩევლად; საქართველოს დამფუძნებელ კრებაში აირჩიეს 5 ქალი, მაშინ როდესაც იმდროინდელი მსოფლიოს სახელმწიფოთა უმრავლესობაში ქალებს ხმის მიცემის უფლება არ ჰქონდათ; არჩევნებში ხმის მიცემისა და დეპუტატად არჩევის საშუალება მიეცათ საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს.  სულ არჩევნებში მონაწილეობა 15-მა საარჩევნო სუბიექტმა მიიღო. ამ არჩევნებით ჩვენმა ქვეყანამ შეძლო და საფუძველი ჩაუყარა საარჩევნო კულტურას, რომლის განვითარებასა და გაძლიერებას დღესაც დიდი მნიშვნელობა ენიჭება.

14-16 February is a distinct date in the electoral history of Georgia. 105 years ago, on 14-16 February of 1919, the first multiparty, democratic elections were held in the history of independent Georgia.
The Central Parliamentary Election Commission of the Constituent Assembly of the independent, democratic Republic of Georgia, led by Aleksandre Lomtatidze, organized the mentioned election.
On the occasion of the anniversary of the first multi-party democratic elections, the Chairperson of the Central Election Commission (CEC), Deputy Chair, Members of the CEC, Heads of structural units of the Election Administration (EA), and the Director of the Training Centre, paid tribute to the memory of Aleksandre Lomtatidze. They decorated his grave with flowers in the Didube Pantheon. As Giorgi Kalandarishvili, CEC Chairperson noted, “Contribution of Aleksandre Lomtatidze and other CEC members of that time is significant in developing electoral culture in Georgia. We honored the memory of Aleksandre Lomtatidze today, and by doing so, we want to underscore his special merit. We can proudly say that the election of the Constituent Assembly conducted under his leadership was an important step towards the formation of the democratic society of Georgia."
The elections of the Constituent Assembly were significant in many regards, though especially notable is the application of universal enfranchisement – Georgian election legislation granted franchise to each citizen from the age of 20, regardless of gender and origins. In these elections, five women were elected to the Constituent Assembly, at a time when in the majority of countries women were not granted the right to vote. Additionally, voting as well as the right to contest the elections was extended to representatives of ethnic minorities residing in Georgia. A total of 15 electoral subjects participated in the elections.
With these elections, our country was able to lay the foundation for the electoral culture, the development and enhancement of which is still critically important.