2013 წლის 27 მაისიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია დაიწყო
მიმდინარე წლის 1 ივლისიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება.
I. გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება ე.წ. „ონლაინ“ რეჟიმში, ინტერნეტის მეშვეობით, 27 მაისიდან 21 ივნისის 18:00 საათამდე
I. გამოცდის ჩატარების მსურველთა რეგისტრაცია „ონლაინ“ რეჟიმში ინტერნეტით - http://registration.cec.gov.ge/
‹ მოქალაქეებს, რომლებსაც  ინტერნეტთან ხელი არ მიუწვდებათ, დასარეგისტრირებლად შეუძლიათ მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს 27 მაისიდან 21 ივნისის ჩათვლით, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (10:00 – 18:00, შაბათ-კვირის გარდა)
აკრედიტაციის მიზნით, დაინტერესებულმა ორგანიზაციებმა განცხადებით უნდა მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს 27 მაისიდან 21 ივნისის ჩათვლით, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (10:00 – 18:00, შაბათ - კვირის გარდა).
საგამოცდო დარბაზში დაიშვება არა უმეტეს სამი დამკვირვებლისა (ერთი და იმავე ორგანიზაციიდან საგამოცდო დარბაზში დაიშვება მხოლოდ ერთი დამკვირვებელი, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ აკრედიტაცია გაიარა მხოლოდ ერთმა ორგანიზაციამ). აკრედიტირებული დამკვირვებლების რაოდენობის გათვალისწინებით, 27-28 ივნისის შეიძლება ჩატარდეს წილისყრა საგამოცდო დარბაზში დამკვირვებლების დაშვების რიგითობის განსაზღვრის მიზნით (წილისყრის ჩატარების შესახებ შეტყობინება დაიგზავნება აკრედიტირებული დამკვირვებლების ელექტრონულ ფოსტაზე).

From July 1 of this year, Certification examinations shall be launched for election administration staff.
I. Registration of examination candidates shall be carried out online, via internet, from May 27 to June 21, to 18:00 p.m.
I. Online registration of examination candidates - http://registration.cec.gov.ge/
‹‹ online registration of examination candidates requires few minutes.
‹‹ following fields shall be field in e-application, at www.electionreforms.ge
• Surname, first name
• Personal number (according to ID card or passport of the citizen of Georgia)
• DOB
• Address (according to registration place; in case of IDPs – factual address)
• Sex
• Contact essentials – telephone, e-mail (optional)
‹‹ Citizens, having no access to internet, can apply directly to the examination secretary of Training Center from May 27 to June 21,, inclusive, at the following address: 13th km of David Agmashenebeli Alley (10:00-18:00, excluding weekends).
‹‹ For registration purposes, citizen must present ID card of citizen’s passport of Georgia to the secretary.
‹‹ Tests of the certification examination (Available in Georgian) are public and they are placed on official web-pages of CEC and Training Center, www.cec.gov.ge ; www.electionreforms.ge
For accreditation purposes, interested organizations must apply to the examination secretary of the Training Center, from May 27 to June 21, at the following address: 13th km of David Agmashenebeli Alley, Tbilisi (10:00-18:00, excluding weekends)
Greater than 3 observers shall not be allowed in examination hall (one observer shall be allowed from the same organization, except the case when only one organization passed the accreditation procedure). Considering the number of accredited observers, in June 27-28, balloting may be held, for verifying consequence of allowing observers in examination hall (after balloting, accredited observers shall be notified via e-mail).