საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდის მეორე ეტაპი დასრულდა.
გამოცდები 2023 წლის 25-28 ოქტომბრის პერიოდში განხორციელდა. სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტმა, კომპეტენციების შესაბამისად, უზრუნველყო საგამოცდო პროცესის ორგანიზება, კომპიუტერული პროგრამების ფუნქციონირება და გამოცდის ჩატარება. მოქალაქეებს 10 მუნიციპალიტეტში გახსნილი 12 საგამოცდო ცენტრი მოემსახურა.
გამოცდაზე ჯამურად რეგისტრირებული 4430 მოქალაქიდან საგამოცდო ცენტრებში 3696 გამოსაცდელი გამოცხადდა. გამოცდის ჩაბარების შედეგების მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიკატი 3655-მა პირმა მიიღო (ქალი - 3207; კაცი - 448). საგამოცდო ცენტრების მიხედვით დამუშავებული დეტალური სტატისტიკა ხელმისაწვდომია ბმულზე.
აღნიშნული სერტიფიცირების გამოცდა საარჩევნო რეფორმას ეხმიანება. სასერტიფიკაციო გამოცდის ციკლი წელს პირველად ორ ეტაპად ჩატარდა: I ეტაპი - 2023 წლის სექტემბერი, II ეტაპი - 2023 წლის ოქტომბერი. ჯამური სტატისტიკური მონაცემებით გამოცდისთვის ორივე ეტაპზე დარეგისტრირდა - 10729 პირი, გამოცდაზე გამოცხადდა - 8608 პირი, მათგან საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიკატის მფლობელი გახდა 8468 მოქალაქე.

The Results of the Certification Exams of Precinct Election Commission Head Officials
The second stage of the certification exams for the head officials of Precinct Election Commission (PEC) has been completed.
Exams were held through the period of October 25-27, 2023. LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training and Electoral Information Technology Department of Central Election Commission, according to the competences, ensured the organization of the examination process, operation of computer programs and holding examination. Examination centers (information is available in Georgian) opened in 10 municipalities served the citizens.
Out of a total of 4430 citizens registered for the exam, 3696 examinees appeared in the exam centers. According to the results of passing the exam, 3655 persons received the certificate of PEC head officials (3207 - women; Man – 448). Detailed statistics processed according to examination centers are available at the link (information is available in Georgian).
The mentioned certification exam echoes to the electoral reform. For the first time this year, the certification exam cycle was held in two stages: I stage – September, 2023, II stage – October, 2023. According to the total statistical data, 10729 persons were registered for the exam at both stages, 8608 persons were presented at the exam, out of them, 8468 citizens became the holders of the PEC head officials’ certificate.